1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Нема, или лажиче ако прифаќа или шприц. Сите вриштат , само внимателно со шприц накај образ.
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    18.928
    Истиот тооломер го имам и јас од 3 мерења сите различно ми даваа, малку ако мрднеш толку. Така да не се секирај може и до тоа е ниска темп. Ако дозволува со живин мери и.
    Сируп првите пати исто само на сила со плачење ама мора жал нежал. Кутро дете па се навикна веќе од толку што беше болен стално...
     
  3. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.206
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мајки имате искуство со слепо црево кај дете 6 години? Не е премало за ова? Дете изгоре од болки сакаа итно да го прават операција ама имаше вода пиено па несмеело. Го спремаат за сабајле. Преплашена сум Како сте поминале со толку мало дете, колку време трае операцијата? Кога ќе ми текне за анестезијата крв немам во мене. Во болница сме. Утешете ме.
     
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    Jas za da ne zboram nesto sto samo sum go slusnala, se posovetuvav I so Google, pa sega mozam da ti pisam deka voopsto ne e retko vospalenie na slepo crevo da se slucuva kaj deca, pa duri I kaj bebinja.
    Sega normalno e da si isplasena , ama sama znaes deka se ke bide ok.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Добро што сте го фатиле на време. Имам колешка детето и имаше три години кога му се воспали, тоа нема разлика мало големо се случува. Не се плаши од анестезија и од самата операција знаат што прават рутинска операција е тоа. Ако е лапароскопски побрзо е заздравувањето, ако има можности за тоа. Пак ќе речам на време е и тоа е одлично. Hugs.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.804
    Допаѓања:
    174.286
    Пол:
    Женски
    Проафтол за афти, од лично искуство. Мене многу ми помага, а и на големата кога ѝ се прават, од него ѝ ставам.
    Јас знам и деца на три години оперирани од слепо црево. Не се секирај, може и лапароскопски да го оперираат, ќе биде на нозе за неколку дена.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    Мажот ми е уште помал правен операција од слепо црево. Знам дека не е возможно да не се грижиш ама ќе се опорави брзо.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ds7

    Ds7 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2022
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Zdravo majki
    Dali e bezbedno da se pie ampicilin za vreme na doenje ?
    Dali ima nekoja pieno
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.237
    Пол:
    Женски
    Слободно, само не ако имате докажана алергија на пеницилин. Во тој случај може да се замени со Макропен.
     
  10. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    216
    Мајка дали сте подобро? Што излезе на крај дека ја предизвикува температурата? Моето 14 м дете е со висока температура од сабота и има само Т, без никаков др симптом. Проверени урина, грло, плуќа, се е во ред а он цело време со температура до 39.8С.
     
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.853
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    Тестиравте да не е корона. Малиот мој ја прележа само со два дена покачена температура и ниеден друг симптом. Само кај него не одеше толку високо
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.206
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам мајки на сите за одговорите и поддршката. Веќе го оперираа се опоравува сега сеуште е поспан. Гној рече хирургот имало собрано дека средил убаво и се надевал да нема никакви компликации. Се надевам и јас да помине лесно и без големи болки.
     
    На Izzy_0504, nevermet18, Cherry79 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Nemas drug nacin malo e da se razberete baska ako i e prvpat ne im e jasno. Moeto isto so spric sirupi ama veke imala 2-3nastinki i prvite nekolku pati se buni ama veke se nauvi stom go vidi spricot i vikam mora mama za da ozdravis i kvici ama otvara usta
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    216
    Не сме тестирале но никој друг во нашата околина ниту дома нема Ковид
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.853
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    А во градинка не оди? Ако е мирна к.с. секако е вирусно и немамшто друго да се прави. Само спуштање тт и многу течности за побрзо да се крене?
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.961
    Допаѓања:
    14.316
    Пол:
    Женски
    Со деца да не си раат. Големиот вчера вечер јадел попара јогурт и тоа што останало го оставил на биро в детска место во кујна. Јас на работа денес па дома обрски не ни видов в детска што има. Малото од истото вечерва си го најде и си лапна една лажичка. Ми вика мамо ова кисело е. Ко појдов да видам косата ми се крена. Сама сум крива што не проверив порано што има и кај има оставено. Ми иде да се изедам. Има поминато скоро еден саат. Се си мислам да не го заболи мешето да не фати труење од храна.... Аман више! Дали има место за паника или ништо не му е? Се тешам со НИШТО НЕ МУ Е ама толку страв имам да не се затруе....
     
  17. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.796
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Од една лажица не верувам дека ќе му биде нешто. Да пробиотик за секој случај
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool ништо нема да му е, особено од една лажичка што каснал.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.961
    Допаѓања:
    14.316
    Пол:
    Женски
    ја пројдовме ноќта лесно. Ништо не му беше ама јас со едно око спиев. Тоа е. Благодарам на одговорот.
     
  20. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    474
    Ќерка ми (23 месеци) во 10 часот имаше температура 38,8 и ставив чепче и после саат ја симна. Сега после 3ипол саати има 37.3. кога смеам да и дадам сируп? Како да и ја симнан темп? Скоро цел ден и е така никако да се нормализира. Страв ми е да заспијам.Има загноени крајници и пие амоксиклав