1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    1.190
    Мајки како се дозира ноусолвит за повраќање за 1 годишно дете ? Бевме на одмор и до Грција и до Србија , и од вчера повраќа и сабајлево исто ( претпоставувам дека е од промена на климата а 2 дена беше во градинка само ) ... И што да му давам да јаде, вода ич не пие ? само сака да цица и ништо друго :(
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.855
    Допаѓања:
    40.072
    Пол:
    Женски
    Ова е од наулсовит џуниор

    20220825_084718.jpg
     
  3. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    910
    Пол:
    Женски
    Iskustvo so vadenje na site 3 krajnici kaj dete pomalo od 2 ipol godini.mojata e 2g i 3 m ne sovetuvase Orovcanec na vadenje ni pravat problemi so bronhit,bromhopevmonija...
     
  4. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,детето е 10 месеци и од сабајле има покачена темп и гасови во стомак...одбиено е од цице пред 5 дена сега е на млеко тетрапак....му давам блокмакс но никако да му падне темп.има 38 со 8 му спаѓа до кај 37 со 5.....што да направам друго,дали да му ставам пола чепче ефералган од 150 мг...бебе има 11кг
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    18.928
    Чим паѓа до 37.5 добро е не ти треба чепче. Истуширај го со млака вода, разлади го, соблечи го по пелена. Како се однесува вака?
    Може има гасови од млекото или стомачен вирус види земи ад бар до 12 мес пр хип комбиотик пробиотик
     
    На Larahappy и Tiny Love им се допаѓа ова.
  6. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.177
    Допаѓања:
    1.348
    Пол:
    Женски
    За афти на јазичето кај 2.5 годишно дете што се дава? Имаше еден ден температура и потоа и излегоа.
     
  7. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Мене ми излегуваат често, си ставам од геловите за непца за бебиња и бргу ми поминуваат и не болат толку, гелот лади.
     
  8. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.177
    Допаѓања:
    1.348
    Пол:
    Женски
    Фала ти...бев до аптека и купив некоја маст од фрезидерм.. правела како облога на афтата за да не ја боли многу.
     
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    1.190
    Ми изгледа ко да имаме сипаници, 12 и пол месеци сме.. има некоја искуство, дали лесно поминавте? Не треба да се бања така?
     
  10. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Од градинка? Обавезно бањање и на крај ќе поливаш со хиперманган. Ќе сушиш со тапкање само да не откорнеш некоја. Мачкање со течна пудра и пена има некоја.
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.098
    Допаѓања:
    18.212
    Што да ставам на оток под око?
    Поточно на долниот капак од окото?
     
  12. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    значи 3 дена во градинка и од вчера вечер стомаче ја боли и повраќа
    Од ноќеска и температура дигна до 38 со 5 и дадов далерон сега дреме до мене си спие и треска имаше .од сабајле само јогурт испи 1 ипол чаша и само што касна 2 гриза банана се исповрати пак :/
    дали некоја има искуство со локомотив и реглан сирупите како се даваат и кој е поефективен ??? и сем тоа и електролити што друго давате во ваква ситуација ???
     
  13. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    5.634
    Пол:
    Женски

    Реглан никако.
    И за возрасни не е добар , за мали пак уопште.
    Локомотив е доста добар , или нешто друго на база на ѓумбир побарај. И електролити Алвоген орс најзадоволна сум. Пробиотик исто можиш и тоа е , полесна храна течности да внесува најважно
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    6.277
    Пол:
    Женски
    И ние со стомачен.
    Јаглен можам ли да дадам на 3 годишно дете? И како? Истолчен и растворен во вода?
     
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.634
    Допаѓања:
    18.234
    Пол:
    Женски
    Има и јаглен капсули а внатре прашок. Или да го истолчиш, сеедно. Инаку можеш и со сок и јадење.
    После одмор на син ми столицата му беше потечна, така ми кажаа во аптека. Една капсула дневно.
     
    На The Unicorn му/ѝ се допаѓа ова.
  16. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    6.277
    Пол:
    Женски
    Се ми повраќа. И голтка вода. За електролити нејќе да чуе. Наусолвитот капки ми ги повраќа. Го однесов на лекар не е дехидриран ама да го пратам. И ниска темп има. Сеа јадење ми бара а поврати пред 5мин последно...
     
  17. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Дај му да јаде, ама давај по малку и лесна храна. Под малку подразбирам едно залче / лажиче на 5-10 мин. Електолитите пробај во храна пијалок било што.
     
    На MilaSs12 и The Unicorn им се допаѓа ова.
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.634
    Допаѓања:
    18.234
    Пол:
    Женски
    Со помин. :hug:
    Неколку доктори дум слушнала дека за супа од петел обична велат менува инфузија. Лажиче по лажиче од водата. Јогурт. Чај од нане е многу убав за стомак.
    За ден поминува, многу деца го фатија. :|
     
    На The Unicorn и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.564
    Мајки ви се случило ли дете да ви појави ваква флека на телото? Наеднаш му се појави незнам дали е од сонцето летово пи плажи што е или што е... не го боли не го чеша ништо ко белег од раѓање изгледа а му се појави сега на 22м Screenshot_20220827-224154_Chrome.jpg
     
  20. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Значи две ноќи по ред малата крева 37.5, и се буди со осип по телото, како пликови црвени што потсеќаат на каснато од комарец. Првиот ден на клиника ни викаат алергиски осип, сирупче земавме, и помина. Ама утрово пак исто, преку ден нема тт, јаде, игра, ама еве осип пак, ама почна поинтензивно да ми кашла.
    Да ја тестирам за ковид? Матичната е на годишен, замената е хаос, во систина да ја носам?
    некоја мајка со слично искуство, со прележан новиов ковид да пише :?: