1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Ќе го видат на преглед. Малиот пред мрп имаше супер кс а црвено малку грлото. Па оставивме за 7 дена пак да повториме преглед и се.
    Прегледот е најбитен по мене.
     
    На mal.ecka, lovely91 и Larahappy им се допаѓа ова.
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.338
    Допаѓања:
    170.690
    Пол:
    Женски
    Денеска станавме настинати 3 ца од нас.
    Бебе скоро 2 месеца, нос затнат. Му го чистам со солен раствор и само еднаш имаше потреба од пумпица за да извадам секрет. Деновиве многу лигави, толку што се гуши во сопствените лиги и се закашлува. Некогаш се слуша како да има нешто во грло заглавено, ама со цицање голта и се чисти и после искакува. Дали има потреба од инхалација? Или што можам друго освен чистење нос и цицање? Другово 3 години и таа се разбуди затната, не дава да и прснам капки, ама пие витамини без проблем. Со храната е скарана ми е страв да не се влоши оти ништо не јаде.
    За сега расположени се и двајцата, немаат температура. Ама очекувам и тоа.
    Јас бетер од сите. Некој совет како да си ја кренам енергијата? Со две деца сама сум не знам како ќе го преживеам денов, цело тело и секое мускулче ме боли. Плус од 4 сум станата. :|
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.092
    Ако има секрет чистење носе обавезно на двајцата,подобро да плачи него да спушти.
    Течности,електролити,витамини.
    Ти ќе издржиш,знаеш.Можеш електролити да те накренат,супа.
    Дај Боже само со така да мине.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.844
    Допаѓања:
    10.346
    Пази сo бебетo мoетo на 3 месеци oд еднo закашлување излезе брoнхиoлoт, премнoгу се нежни.
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.992
    Пол:
    Женски
    Стави крпа сролана во ролна под душекот каде што му е главчето за да спие под агол (да го кренеш душекот да биде под агол). Вака полесно ќе му се слева секретот.
    Исечи кромид на коцкички и стави го под креветчето и неговото и кај малата и кај тебе. Смрди цела куќа ама помага за одзатнување нос.

    За инхалации и слично не знам кај бебиња. Ако не поминува вака само со чистење носе и овие „бабини“ лекови барај совет од лекар. Сепак е многу мало.

    За големата некако со лажење прсни капки или види да и намачкаш на гради нешто за отпуштање нос (знам дека Мукоплант е за над 3 години, а би требало во Германија да го има и има слични такви за над 1 година тука). Има и некои лепенки Спиранто, ама јас такви немам користено. Ова од Мукоплант може и во вода да се раствори и како инхалација да му дојде (не мора да стои над тенџере со топла вода туку во близина).

    upload_2022-8-30_13-42-31.jpeg upload_2022-8-30_13-42-31.jpeg
     
    На mal.ecka и Yowannty им се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.338
    Допаѓања:
    170.690
    Пол:
    Женски
    Да го поткренав. За кромид не ми текна. Ќе направам и тоа. За сега нема тт ама гледам после спиење е како да има секрет на грло, со капките во нос и цицање го голта надолу и после фино диши и не се слуша ништо. Расположен е само успан денеска.
    Ќе го носам за да го слушнат ама не можам сама, многу ми е лошо едвај стојам на нозе.

    Имам и лепенки и маст за големата ги носам од Македонија фино ме потсети за нив скроз ги имав изумено. Фала ти.


    Имам сирупи парацетамол и ибупрофен не се отворени ги чувам за секој случај. Не се во фрижидер, а имавме топли денови. Дали знаеш дали се ок или да земам нови??

    Фала на сите за советите.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.992
    Пол:
    Женски
    Ако не се отворени ОК се. Во зависност од производител дел од нив дури и отворени се чуваат надвор од фрижидер ама мора да пазиш кога е отворен сирупот за да не му пројде рокот.
    Сега за сега не ви требаат и се надевам така и ќе остане.
     
    На Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.338
    Допаѓања:
    170.690
    Пол:
    Женски
    Уште ова, дали знаеш дали може да спушти на гради без да има тт?
     
  9. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.844
    Допаѓања:
    10.346
    Мoетo имаше 37,2 и ми рекoа дека е нoрмална за бебе, па пo нив значи мoже и без.
    Значи мoетo кoга спушти се закашла баш какo куче, сува тешка кашлица.
    И интереснo не кашлаше честo.
     
    На sani99, Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.338
    Допаѓања:
    170.690
    Пол:
    Женски
    Крена потоа тт? Како поминавте? За сега не кашла, ама се осеќа дека се собира секрет кога лежи.
     
  11. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Како се приметува дали спушта или не ?
     
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.844
    Допаѓања:
    10.346
    Вo ред му беше температурата.
    За 7 дена му пoмина сo инхалациjа сo кoртикo.
    И истo гo тапкав пo грб, педиjатар ми oбjасни какo за да му се oдлепува.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.844
    Допаѓања:
    10.346
    На педиjар, мoетo oсвен закашлување немаше друг прoблем ( да му свират гради и сл).
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.992
    Пол:
    Женски
    Мојот така спушти на плуќа еднаш и тоа имаше 3 години тогаш. Нит му свиреа гради, нит имаше температура. Му беше затнат носот неколку дена и потоа почна да кашла. И само кашлање имаше па отидовме на лекар. И таму ни дадоа инхалации.
    Ако може ОК да дише би требало да е во ред. Ако почне да поткашлува одма на лекар, особено бебето.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macence90

    macence90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki ve molam za sovet kerka mi ima dve godini I 3 meseci veke skoro dve nedeli e so slajmovi vo noseto koi I se slevat nadolu vo grloto I mnogu kasla mi se cini deka ke se zadusi od kaslanje ja noseme na lekar na sekoj 3 4 dena ja preslusa a i nema nisto na gradite i grloto I e cisto probavme so infalacija so kapki za nos so sirup na prirodna baza I nisto ne pomaga veke neznam sto da pravam se izmaci ve molam za sovet
     
  16. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.045
    Пол:
    Женски
    Уфф. Лошо. Носи ја на доктор. Пулмолог-алерголог, ама побарај доктор за деца.
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Мене ми кажаа инхалации за горниреспираторни вируси не помагаат.
    Дали имате брисеви направено?
    Какви сирупи и капки користиш?
     
  18. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    Кашлицата може да трае и до 6 недели да знаеш. Многу е досадна и во многу случаеви многу бавно минува. Штом е чиста на гради, ете ја носиш стално да ја слушаат, тогаш не се секирај, единствено што можеш да правиш ти е да и даваш мноогу течности, вода, чај, сок, ако цица нека цица повеќе, само млеко не давај, од млекото уште повеќе шлајмови се ствараат. Значи мноогу течности давај за да се разводни шлајмот и ден за ден ќе го однемува, ќе видиш.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.975
    Допаѓања:
    21.484
    Пол:
    Женски
    На сета мака што ја имам, малава изми чаша со сунѓерот што чистев. Со саво за мувла.
    А убаво реков не чепкај те таму. После пиеше сок од таа чаша.
    И дадов цела чаша млеко испи.
    Уфф уше тоа ми фали.
    Сунѓерот не дека не беше исплавен, ама сепак останало нешто.
    Аман веќе....
    Се надевам нема нишо да биде.
    Вика убаво ја исплавила чашата.
     
  20. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    449
    Maliot mi e 4ipol meseci mu otkrija klebsiela na urina, mu dade doktorkata pancef 10 dena, bidejki bese i so temperatura 3 dena i me prakja na eho na urinaren trakt? Mnogu sum zagrizena dali nekoj ima iskustvo.