1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Оф леле јас како паталец со инхалации почнувам ако почне да кашла. Мене ОРЛ лекари во '80 и '90-ти ми лечеа синуси со инхалации. Сега по ново се убив од прскање кортикостероиди во нос, се изнапив лекови за алергија, се задув цела од лекови и пак цела година не можам да си го оправам носот. Ама модерно све нели.
    Криво ми е што не почнав да го инхалирам со соленм раствор одма што се затна носот. Така неколку пати спречив кашлица. А го оставам без ништо па на крај со инахалации, ама со кортико ќе завршиме. Или со болки во уво. Налет веќе.
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Абе види, универзална формула за децава нема, сите се различни, али секрет зелен дефинитивно не треба да се лечи со инхалација, а воден е веќе друго. И тоа не мора да значи, се зависи кај му е слаба карика. Мојот е на плуќа слаб, има деца на уши, на крајници, на различни моменти се слаби.
     
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Не му е зелен секретот. Воденест е. Ама кашла. Се надевам дека е веќе поголем па со тоа и поотпорен, ама слаба карика му е увото, крајниците му се големи и едвај чекам да почнат да се намалуваат. А ако не го третирам знае и на плуќа да спушти. Деца. Само нека растат.
     
    На Bupalu и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Баш така, само да се здрави оти еве ме ко со воз прегазена, ме уништи синоќа, око не склопив.
     
    На Bupalu и JoyJoy им се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Мене ми рече вирус матичната ама качи и темп ноќеска. Да следам значи да не спушти.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Па вирусен е, не е бактериски и кај нас. Од вирус спушти на плуќа. Ама во комбинација со многу црвено грло и заработи и антибиотик превентивно за да не развие и гнојна оти до таму било дојдено. Си дојдов од работа сеа коа го видов какво жалче ми е, ми се приплака. И јас сум си сама на себе малку чудна ама матична е прва и веќе е замината па ништо од мојот преглед, ќе чекам понеделник. До тогаш медови, лимуни, чаеви, да се прикрпам може и да не одам на крај краеви.
     
    На KuklickaSk, mal.ecka и JoyJoy им се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    За колку дена ти спушти? Извини за многу прашања ама одам на пат надвор цели 10 дена во пон и се надевам ќе му пројде до тогаш. ;(
     
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Кој знае што вируси вртат и што има во воздухов. И ние ноќеска на ургентен завршивме :worried:Гушење од ларингитична кашлица. Си заработи урбазон и дома не пратија со инхалации со дексазон. Додека сригнавме дома дете веќе се ококори и спремен за журка. Сабајле исто како ништо да не било:drunk:
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Преку ноќ, буквално. Кашлање претходно 3-4 дена и синоќа легна добар станав во 1 навечер со свирење дишеше. Нека го пратат редовно, наслушнувај го и ти на Вибер и ќе изгурате.
     
  10. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    Имаше тт до 39, 3 дена и црвено грло друг симптом немаше. Откако почна со алмацин температурата се среди почна да кашла, го завршивме алмацинот сега му се затна носето и му течи, се уште кашла и почна пак да крева тт 37.7(цела недела веќе немаше тт)
    Искуство ваше?

    П.с. му излегуваат и 5ки
     
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.286
    Допаѓања:
    10.122
    Пол:
    Женски
    За колку време се смирува кашлицата, ваљда вирус е, со температура и црвено грло, со антибиотик и спреј за грло сме. Од синоке почнавме со антибиотик ама денес како повеќе да кашла. Ич немам искуство со кашлица :worried:, што можам природно да му давам, мене ми е мака што го слушам, душа ми се ќине. До утре ќе се намали? Да не паничам :(
    Виранто помага кога е со вака состојбата? Секако си пие и плус витамини Ц, Д, Омега, не знам дали и Виранто да му дадам, уфф аман со овие вируси, многу болни дечиња синоќе амбулантата преполна, сите како жалчиња гледаат :(
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Моево од претходниот петок е со симптоми. Тогаш два дена имаше тт до 37.8 и почна да кашла. Му дадоа оперил и виранто. На контрола бевме два пати нема ништо на гради,ама кашла како пушач.
    Ни вметнаа и инхалација со физиолошки и сега веќе е подобар.
     
    На mal.ecka, JoyJoy, KuklickaSk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Си вметнав ја одма инхалација зошто исто многу лошо кашла. Шета вирусов по децава.
     
    На mal.ecka, Sofi.ja и JoyJoy им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Малку ми е итно а знам овде има што носат деца кај Паскалов. На кој број функционирате со нив на Вибер?

    Ај сеа и вас да ве прашам за совет. Дете втор ден со антибиотик, Зинат, и вентолин, ама покриен и со пробиотик нормално. Денес курето и кај што фаќал на јајцињата жар црвено, болка осеќа и оток има. Прв пат ваква реакција од Зинат а досега имал многу пати пиено.
     
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Ти пуштив бр по порака.
    На син ми така му беше од кандида црвено мачкав канестен, ама па не беше отечено.
     
  16. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.846
    Допаѓања:
    4.770
    Пол:
    Женски
    Инфекција најверојатно кандида ти пишале веќе . Ќе помине консултирај се со докторот
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Да, кандида е. Пратив слика на докторот и ми даде терапија. Што убаво 4 скоро мирна бев ништо немаше, сега за 2 дена свашта не снајде.
     
  18. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.880
    Допаѓања:
    7.604
    Пол:
    Женски
    Некоја со поголемо искуство при воспаление на уши? Се викенд се фаќа ќе се мрднам значи.
    Пролетта прв пат после убаво заглавување од вирус, бактерија направи проблем со ушите и сплет на околносѕи сменивме тројца доктори. Прва терапија со тобрадекс во уши па некои други капки. Кај третата не памтам дали му ги смени ама кај брат му ефект имаше тек кога му препиша тобрадекс во нос. Антибиотик нормално по месец дена им се фати (по три различни изредија)
    Сега докторката што тогаш долго време сметаше дека е вирусче, ништо не им е повторно ме маткаше со истото па си отидов кај матичната, долга тт, кашлање и бактерии во нос па добија антибиотик. Вчера поголемиот се држеше околу увото, сега малиот јасно кажува дека му зуи и го боли.
    До понеделник што да правам кажувајте.
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Ќе ти кажев кај Шалиќ, ама некако многу тешко се стигнува до нејзе во последно. Само преку мој термин почнала изгледа да работи. Евентуално да замолиш за прием.
    Друга има Д-р Мери во капиштец, јас немам искуство, ама ја фалат.
     
  20. Katanaaaa

    Katanaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво искуство со овие две бактерии
    Moraxella catarrhalis
    Haemophilus influenzae
    Дали се страшни?