1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Ich liebe

    Ich liebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Мукоплант маст од тегавец...мачкаш на грб и гради 2-3 пати на ден ,ј чај од прегорен шекер...
    Јас веке можда 3години ако не и повеке не сум дала сирупи или нешто сл за кашлица..Маста е стварно добра...
     
    На elcezelce, TeddyGrey и nevermet18 им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.320
    Пол:
    Женски
    Пред околу една година исто овој период месец дена а можеби и повеќе "лекувавме" шлајмови. Докторка на детско одд ме советуваше да не се брза со боцкање и да се избегнува колку може повеќе употреба на урбазон кај деца. Вика знам дека е мачно ама оставете го 2-3 дена да се излечи поприродно (во смисла со чаеви домашни природни лекови или некоја полесна терапија) бидејќи по урбазонот болеста или состојбата или симптомите се враќаат, не се лечат. Тој моментално делувал.

    Пишувам бидејќи наназад читав за дечиња кои го примале. Тежок период ни престои, ладното време такво е, со респираторни болести кашлици и растечени носиња.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Постои состојба која може да чека 2-3 дена и состојба која не може, да се разбереме. Лесно е да лечиш шлајм во грло горе, иди да те видам кога ќе почне да диши на стомак или да свири па кога не знаеш утрото кога ќе дојде да трчаш побрзо на доктор или среде ноќ заглавиш на детска. Не даваат и докторите така лесно урбазон. Бар моиве, не можам да гарантирам за другите. И моето легна ок, дишеше нормално, ама во 1 по полноќ веќе свиреше и дишеше на стомак, утрото кашлаше како да му се двои плуќата, дури и го болеше. Кај опструктивци друго решение нема, мора одма да се реагира да се крене организмот, па после да се лечи.
     
    На JoyJoy, marchi-cool и CarrieBradshow им се допаѓа ова.
  4. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Женски сте се сретнале со нешто вакво?
    Личи на влакно како да и влегло во кожата.. ама ме буни како може прво да е исправено , после неколку часа искривено .. изггребана е на почеток на ногата 1 мм, како од тука да влегло влакното.
    Ја носевме во хирургија, се чудат, не знаат што е, малку проба со пинцета да го извади докторот, не успеа , рече ако е гребаница ќе помине за 2,3 дена,ако не помине, да ја исечат тука и да го извадат..
    На што ви личи вас?
    Screenshot_20220926-210111_Gallery.jpg Screenshot_20220926-210120_Gallery.jpg Screenshot_20220926-210127_Gallery.jpg
     
  5. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Не може гребаница да шета. Да не те плашам ама да не е нешто живо, како паразит некаков? Јас не би била мирна да шета вака, одете пак на лекар покажете сликиве.
     
  6. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Ги покажав.
    Имаше двајца доктори, едниот будала ме направи, како може влакно да шета ми викa, после сликите му ги покажав, си крена раменици докторот.
    Другиот ја гребна со пинцета ,зашто изгледа површински дека е, не излезе ништо..и стави бетадине и рече ако е гребаница, ма да не верува, ќе почне да ја снемува, ако е исто вака да дојдеме за 2,3 дена да ја извадат, дека подлабоко било.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    И мене првото што ми падна на ум дека може да е некој паразит. Да е гребаница нема да менува форма, ова некако се движи во кожата.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Навистина не знам женски, ептен сум загрижена, не знам дали да чекам 2,3 дена или да одам некаде на друго место .
    Ќе ја тагг @LiliBoz мислам таа малу познавање имаше од овие работи , ако сум утнала ,извини:$
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    Е бејб. Сори сеа гледам.
    Личи и на влакно и на гребаница.
    Ако на допир е рапаво дефинитивно е гребаница. Ако е помазно а испакнато може да е влакно.
    За вадење влакно лесна е процедурата. Само провери на допир какво е
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Да не е некој паразит?..
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    Земи игла и на крајот т.е. на почетокот кај што е врвот направи дупче кое што ќе е мнооогу површно, поткожно.
    иглата ќе ја држиш паралелно со стапалото. значи НЕ ко за боцкање туку легнато.
    Откако ќе го направиш тоа кажи ми што гледаш.
     
  12. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Не ми дозволува да ја допрам, исплашена е пд тоа денеска што ја допираа..
     
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    Ок. Кога ќе заспие пробај. Две секунди е а веднаш ќе знаеш на што си.
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    982
    Допаѓања:
    13.699
    Пол:
    Женски
    Прв пат ова ми се случува, не сум паметна шо да прам.
    Малово само шо заспа се разбуди со плачење, вели ме боли ушето. Го чепнав, реагира дека е левото. Дадов блокмакс, се смири и пак заспа. Да чекам до сабајле или да трчам ноќеска по лекари? :worried:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Пробав, не седи мирна веднаш се трга, ја боцнав, немаше ништо,ко подлабоко да беше тоа "влакното"
     
  16. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Апдејт од мене
    Бевме на кожно, ја гледаа со лупа, влакно рекоа дека е, со игла и го извадија, баш под кожата беше, требало малку подлабоко да се гребне, не површински ко вчера
     
    На LiliBoz, mal.ecka, Cherry79 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Уф душичка, добро е што извадија.. А како приметивте, имаше некоја болка и како и влезе воопшто ?:worried:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Немаше болка, случајно видов, мислев со пенкало нешто е шкртано..
    Па не знам како влегло, претпоставуваат, имала гребнатинка па низ таа гребнатинка влегло и како се движела навлегло повеќе..којзнае..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Совет ми треба, зошто до четврток ќе се утепам од мислење. Малата од вчера ми кашла суво многу (додека спие не кашла, како стане корне од кашлање) и освен кашлица ништо друго нема, ниту мрсули, ниту температура. Ја однесов денес на лекар ама сме утнале термин на докторката и ја прегледа друга докторка, направи и крвна слика.
    received_613264683609103_edit_52974902117437.jpg
    Др рече вирусно, да се лечиме природно зошто многу и се паднати гранулоцитите. Во четврток да ја носам пак за крвна слика и преглед. Ама црпво само ќе падне ли? Плус друго што ме загрижува пред ова што беше болна Гранулоцити на крвната 9ка беа и матичната ги шкртна, вика грешка ова нешто апаратот утнал нема шанса. Но на наредната беа 12 кога подоздраве. Пак не направивме тогаш. Имало ли некое детенце вака ниски, не е страшно??
     
  20. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.241
    Пол:
    Женски
    Ми кашла ми корне малава, 3г, ми рекоа вироза во петокот за денеска да крене и темп 39 и да заврши на антибиотик...
    проблемов е што не и паѓа темп ни со блокмакс, а тоа најокеј и било
    се мрднав, што да праам, и стаив и оцет разреден на ноџиња прееска, џабе
    на пладне спадна темп, сега никако на спиењево, не е препокриена, не е наоблечена, пријатно е за спиење, не е затоплена спалнава, да речам свежо е доста
    не знам што да праам, паничам веќе