1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.739
    Пол:
    Женски
    Од кај знаеш дека е корона? Тестиран е?
     
  2. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Да, и тој и маж ми се заразени
     
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.739
    Пол:
    Женски
    Те прашувам оти и малата минатата недела имаше кашлица ,пролив и тт. Не повраќаше. Пиеше салбутамол и ентерофурил. За 1 недела ѝ поминаа симптомите. Не ми ни текнало на корона.
     
  4. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    И мене немаше да ми текне, се додека маж ми не пројави симптоми
     
  5. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Во четв бевме на лекар, само се поткашлуваше. Немаше ништо на грло, ни на гради. Петок сабајлето дете кашла, не може воздух да земе, дури се измори откако се искашла, почна да офка на секое кашлање. Пак го носам кај матичниот, вика нема ништо. Ми вика ако сакаш давај му антибиотик, ако не па и не мора, ништо не му е. Еве го сега крче додека спие. Не знам веќе шо е работата. Инаку му течеше носето скоро цела недела, немаше други симптоми.
     
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.924
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Леле како тоа ако сакаш бог да чува. Направете детална кс и според нека ќе покаже дали е или не е за антибиотик. Иначе исто и кај нас го однесов на лекар ми вика нема ништо само ако крене тт блок макс ова што кашла е од мрсулите, по некој ден почна ненормално да кашла без да може воздух да земе, отидов кај друг лекар направивме кс испадна крш, завршивме со антиб и инхалации. Ете тоа е со градинките
     
    На nevermet18 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    33.240
    Пол:
    Женски
    Мајки ова на што ви личи?
    Има скоро секаде само на грб нема. IMG_20221001_201454.jpg
     
  8. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Како да препознаам ларингитис?
    До денеска си поткашлуваше, на прошетавме на свеж воздух околу 2 саата, заспа, кога стана тоа кашлање, со шлајмче, и дадов Бронлес, мед, прополис, ја намачкав со лута маст на градите и грлото, направив инхалација, сега и чај ќе и дадам.
    Инаку си јаде и пие нормално.
    Бронхлес/Бронлес и дадов 5мл, пишеше на упатството деца од 2-5 години од 2.5 до 5мл 4 пати на ден, да продолжам да и давам по 5мл?
    Плус и е фатен гласот, едвај зборува:(

    Аман колку се нервирам, деца на нејзина возраст на куси ракави шетат, пијат ладно и газирено, ем ќе внимавам ем на крај пак болна:(
     
  9. Leucadia

    Leucadia Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    520
    Ми изгледа како осип од инсект можи пајак.
     
    На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Бевме во итната. Спуштило на плуќа, го боцнаа урбазон и ми рекоа да го почнам антибиотикот.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.286
    Допаѓања:
    10.122
    Пол:
    Женски
    Мајки има ли некој вирус? Син ми е до денес 3 ти ден со температура, не кашла, само малце грло фатено, ова никогаш не ми се десило 3 дена да трае температура на 5 часа качува, со Далерон и туширање поминуваме ама дете ми се намачи. Кога има качувано најмногу не цели два дена му има траено температура. Сега викенд нема каде и да направам крвна слика, здравје во понеделник ќе направам.
    Се шардисав од грижи, што вирус ќе беше :|
    На мисла сум утре во Систина да го носам ама многу е пат да не му биде лошо повеќе, не знам што да правам веќе :(
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    На синко ладно млеко му дадоа прв пат во болницата кај што се породив, пие и јаде ладно од раѓање, никогаш досега немал мака со крајници. А реално сега не е за на куси ракави, променливо е, влажно е, испарува земјата од врнежите и голема е веројатноста да е ко мене осетлива на влага и да реагира од тоа, еве јас сум пуна шлајм во грлото и ме дави од влагата. Си напраила се што треба, дај и време да се опорави.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Фала Ангел:hug:
    Па кај нас има многу влага, а и температури како рана зима 6-7 степени, и она си пати и од синуси:(
     
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.924
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Ќе му помине, еве кај нас трет ден од антибиотик се подобри
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Епа што се сеќираш, башка колку што се сеќавам оди во градинка, нормално е. И да не оди, време променливо сите сме болни, ние дома 3ца сите со бронхитис бевме сега, уште кашламе по дома. Нормално е. Само не ја изолирај до толку, остави ја да набилда имунитет, јас имам внуци од братучетка кои а се напијат газирано или каснат сладолед доаѓаат до воспаление на крајници, од што ги чуваа недајбоже да не се разболат и никако не им даваа газирано, ладно, еве ги дечковци толкави, газирано уште не пијат за да не им се воспалат крајниците. Додуша секое дете си има слаба точка, кое стомаче, кое крајници, кое плуќа, така да се зависи од детето.
     
    На Dikinzi, mal.ecka и Neda997 им се допаѓа ова.
  16. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.699
    Пол:
    Женски
    Да,за антибиотикот.Пред еден месец малата се разболе со не многу јака температура и кашлица ама не сува и траеше 5 дена со температурата комплет.Три пати во тие 5 дена слушана без спуштено и 2уредни крвни слики правени преку три дена,ама детево почна да малаксува и изгледаше лошо.Се чудевме сите на крвната слика,ама на крај матичната рече дека не и се допаѓа како изгледа клинички детево и даде Сумамед.Веднаш после втора доза беше подобра.
    Некогаш кога мора-мора.
     
    На elimkd и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.739
    Пол:
    Женски
    Со малата имавме иста случка во март месец. За една недела три пати правевме крвна слика на три различни места кај три различни докторки и беше супер кс. Ама малата имаше температура 40, кашлаше, пролив имаше. На крај инфузија ѝ вклучија од што дехидрира. Се чудев како е можно си тие симптоми на кс ништо да не се покажува.
     
  18. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.880
    Допаѓања:
    7.604
    Пол:
    Женски
    Од искуство накај Козле или Систина би фатиле пат?
     
  19. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.084
    Допаѓања:
    7.315
    Козле
     
  20. Silvi00

    Silvi00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2020
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Majki, kade moze da se nosat decata na pregled vo nedela, da gi preslusaat za disenje i grloto i da prepisat lekarstva. Ima li itna za deca vo Drzavna i kade e potocno so lokacija ili na drugo mesto.Malata e so temperatura i omalaksana, ne saka ni da jade ni da pie.
    Se izvinuvam za latinicata.