1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.084
    Допаѓања:
    7.315
    За респираторни болести е Козле, за се друго на Клиника - Педијатрија, а има и на приватно Систина на пример
     
  2. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    2.375
    Истото ни се случи и нас, добра крвна слика ама детето не беше добро, премногу кашлаше и онака малаксано ептен, не дадовме антибиотик и многу згрешивме, спушти на плуќа и не задржаа во болница, го иструја со антибиотици….
     
    На babydust и JoyJoy им се допаѓа ова.
  3. Leucadia

    Leucadia Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    520
    Кај мене матичната инсистира до три дена температура е вирус, после три дена уште ако качува висока температура ако е направена кс и нема ништо да се почни антибиотик
     
    На marchi-cool, mal.ecka и elimkd им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.292
    Допаѓања:
    200.447
    Пол:
    Женски
    @Neda997 не знам кој ти кажал дека детето има проблем со синуси, ама не е логично имајќи предвид дека тие шуплини во коските кај децата не се развиени некаде до 12тата година од животот.
    Друго, освен ако не е нагласено од имунолог, дете не треба да се пази и чува премногу, да не се ограничува со јадење ладно, директно од фрижидер, излегување на секакво време и многу облекување, оти тоа обично има контраефект. Друго е ако влагата ѝ смета, ама не мислам дека е само до тоа.
    Од она што го гледам околу мене, децата кои премногу ги пазат да не настинат се обично поосетливи и лесно настинуваат дури и како возрасни.

    @Leucadia од вироза температура може да трае и до 7 дена. Кај нас најчесто даваат антибиотик после три дена оти им е страв, и да се покриени. Ако крвната слика покаже вироза, зошто би дала антибиотик?
     
    На Dikinzi, JoyJoy, Milkiway и 2 други им се допаѓа ова.
  5. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Што им давате да јадат кога имаат пролив?

    Малиот е веќе 6ти ден со по 6-7 обилни столици, дење и ноќе... давам двопек, јаболко, јогурт, банана, ориз, морков... што можам друго, да го засити ама да не му ги оптеретува цревата?
     
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.846
    Допаѓања:
    4.770
    Пол:
    Женски
    Компир, кисело млеко, домашна пилешка супа
     
  7. Leucadia

    Leucadia Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    520
    Најверојатно од страв како шо викаш да не напрај бактериска инфекција и да се направи полошо или да спушти на плуќа.
     
  8. Leucadia

    Leucadia Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    520
    Тиква сега има избор, компир црвен бел, бисквити, авокадо
     
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Малку можда е глупаво прашањето, ама не знам шо да правам. Кашлаше, вчера дури крчеше, го носев во итната ми кажаа дека спуштил на гради и го боцнаа урбазон. Ми рекоа да давам антибиотик и во пон да испитам крвна слика (матичниот не ми го кажа ова иако и кај него бевме во петокот). Денес е подобар. Не знам дали утре да испитам крвна слика, дали да го пуштам во градинка или не. Вие како би постапиле?
     
    Последна измена: 2 октомври 2022
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.343
    Пол:
    Женски
    Бактериска инфекција од ладен сок и газирано не се прави. И да, децата кои се преслакаат на секои 10мин игра испотени, не им се дава ладно недајбоже сладолед, газирано строго со шеќер еден тон ко да е малку шеќерот во него, се туткаат со алишта несоодветно на временските услови, се поболежливи. Јас зимно време многу ретко носам капа, и тоа строго само главата, да не ми е покриено челото, шал никогаш, а не па преку уста, се облекувам нормално во 2 слоја максимум 3 и за да се разболам треба стварно да закачам некоја бактерија или вирус од некого, од прехлада многу ретко се разболувам. Исто и детево го чувам ко себе и да не се вирусиве стварно ретко кога е само прехладен, грло не фаќа скоро никогаш. Маж ми за разлика од мене носи маици долни преку цела година, спие по долги зима лето, нон стоп се тутка нешто и вечити е рашмркан, врв ми е кога навечер ќе го видам со капа зимска дека спие, му студело на синусите. Ладниот воздух е здрав, топлиот воздух е одлична подлога за бактерии и вируси.
     
    На Dikinzi, marchi-cool, lovely91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    17.537
    Никако во градинка.
    Нека ја испие терапијата, нека ујача па после градинка. Спуштено на плуќа не е шала.
    Не знам зошто не ви направиле крвна слика пред антибиотикот. Да спуштат може и од вирус, а таму антибиотик не помага...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    чим има спуштено мора антб, претпоставувам сте почнале чим е подобро.
    не го носи во градинка зошто бетер ќе залегне.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.343
    Пол:
    Женски
    Како ќе го пуштиш со антибиотик и спуштено на плуќа?! Ни под разно! Бронхитис порано лечевме по 3 недели дома, сега не е до толку ама бар 1 недела нека поседи дома. Плус ќе си го испие антибиотикот, ќе се опорави па ќе го пуштиш. Не брзај. Он и така е со намален имунитет, од антибиотикот уште толку и ти го носиш во легло со вируси. А кс здравје откако ќе испиете терапија, сега џабе е.
     
    На mal.ecka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  14. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    17.537
    Не мора. Кај син ми крвната слика искочи ок и поминавме со 3 дена инхалации.
     
    На Annath и nevermet18 им се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    епа ете доктор и рекол дека мора.
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Луѓе ме нападнавте како да сакам јас да си го пуштам детето во оган. Според матичниот е вирус, нема ништо на плуќа и на грло, ако сакам да давам антибиотик, ако не не мора. Шо не ми е логично за вирус да давам антибиотик. Затоа и не дадов. Тој ми препиша лоратадин (?) и оперил спреј за носе. Во итната ми рекоа дека има спуштено на плуќа и обавезно антибиотик, после ова почнав да му давам.
    За инхалации никој не ми спомна.
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    не те напаѓам, таман раб. ама кога детето е болно му треба одмор, чиста површина, редовни мали оброци и терапија.
    ваму може и некоја бактерија да фати при паднат имунитет и бетер беља да си направиш.
     
    На mjay.yyy, mal.ecka и nevermet18 им се допаѓа ова.
  18. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Тебе сум те цитирала, општо се обраќав на сите. :)
    И јас мислам дека не е за во градинка, матичниот вели дека може да појде. (facepalm)
     
    На mjay.yyy, mal.ecka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    18.019
    Допаѓања:
    224.986
    Пол:
    Женски
    Не не
    Чим пие антб и има спуштено на гради, не.
    вирус не се спушта на гради. горе си стои.
    има некој воспалителен процес. после втора пиење антб одма се осеќа подобро, зошто реагира лекот. Но мора до крај да се истера како што треба за да нема последици.
    Пробиотици верувам даваш, ви кажале и тоа сигурно.
    Нека си поседи дома, лесна храна, многу течности и после ќе е топ.
     
    На mal.ecka и nevermet18 им се допаѓа ова.
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.219
    Допаѓања:
    13.151
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека вирус не се спушта на гради. Фала на информација. Не ми кажаа, ама давам пробиотик. :)
    Ќе си поседи уште малку дома додека се оправи, ќе ни годи малку повеќе гушкање и на двајцата. :inlove:
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.