1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.852
    Пол:
    Женски
    Има,омрон побарај, и син ми се плашеше од тие што брчат.
     
    На Leucadia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Каков стомачен кружи меѓу децава? Што да очекувам?
    Електролити растворив давам со лажиче по малце.
    Купив и кока кола, ја болеше прво мешето. А не сака да пие, пре би електролити, него црн сок(така го вика).
    Само повраќање од 20и30 навака.
    .
    Чекам што ќе донесе ноќта.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    3.423
    Пол:
    Женски
    Значи од оваа сува кашлица глава неможам да кренам. Таман пред 2 недели се оправи, еве ја денес пак на секоја минута кашла, се корне. Сируп рупафин, инхалации со дексаметазон ништо не помага. Дај препорачајте какво испитување да направам. Матичната вика алергиски, ете пие сируп и пак ништо. Ми се плаче веќе од болештиниве
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Скоро цел месец е со мрсули. Деновиве е со проѕирен секрет,носот тече како чешма. Дете кашла и од вечерва е со тт до 38.1. Во очите му се прави жолт секрет, ги чеша,му се вцрвенуваат и кива. Вчера бевме на преглед чист на гради, грло уредно,терапија оперил и инхалации со физиолошки. Не требало анализи. Задутре му е роденден:@
     
  5. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.092
    Кока кола,лажичка по лажичка,и чај од нане ако прифати.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.320
    Пол:
    Женски
    и јас пред некое време (мислам дека во остава тема беше) пишав исто како тебе. Пред околу една година педијатар на детско одд ми рече : мајка знам дека е мачно ама подобро 2-3 дена да се помачите со симптоми и да лекувате што поприродно одколку со инекции. Урбазонот и којзнае уште што има во инекциите дејствуваат моментално и после болеста уствари не е излечена и се повторува
     
    На DrRejv му/ѝ се допаѓа ова.
  7. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    6.283
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ни варичела не не одмина. Не ни помислив поинаку.
    3 ден му е денес од искачање на првите, што да очекувам? Кој ден е најлошо? До кога ќе излегуваат нови? Од други симптоми има затнат нос и кашлица. Мачкам поксиклин, пудра со анестезија и мијам со хиперманган... Што може да се искомплицира и од кој ден веќе поминува?
    Има и на јазикот, што можам да ставам?
     
  8. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    653
    Допаѓања:
    2.625
    Пол:
    Женски
    @Annath @joy1 Ве тагнувам како поискусни на темава, ама прашањето е до секој кој има слично искуство...ќе ве замолам за одговор.Син ми е три и пол години, од кога тргна во градинка е со постојани вирусни и бактериски инфекции (со многу висока температура), поради што од летото правиме пауза, односно јас го чувам. Е сега, проблемот е што и покрај тоа што не е во градинка, многу често качува температура, а она што особено ме загрижува е последниве две недели има температура само наутро, која на почеток се движеше до 37.7 а неделава до 37.4, а во текот на денот е активен и обично му се спушта до нормална, навечер исто нема....разговарано со матична правевме комплет крвна слика со брисеви и уринокултура, брисевите негативни а крвната слика си е уредна...прашањето до @Annath е дали е можно забите да прават ваков проблем, до сега се нема пожалено на забите и освен што редовно ги миеме не се пожалил дека го боли нештo, неделава во план ми е да направиме контрола на забар....искрено многу ме загрижува константнава температура преку ден, секое искуство или насока што да испитаме е добродојдено
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Мајки дали има вирус со благо покачена температура што трае еден ден? Вчера цел ден до 37.5, попладнето сама ја спушти и толку. Нема мрсули и не кашла?
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.748
    Пол:
    Женски
    Да кај мојата беше така
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Има расипан заб?
    Секој заб што би кренал температура, би го болел. Ова лаички кажувам. Ама нема да може да го скрие, ќе се пожали дека е заб. Ова го кажувам со оглед на возраста и претпоставка дека сите заби веќе ги има.

    Кога му мериш температура? Одма на будење? Мислам дека сите сме потопли насабајле, посебно и ако спие покриен. Има ли други симптоми освен температурата? Омалаксаност, гадење? 37.4 е до некаде и нормална температура.
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мајка на одговорот :inlove: се изнатуфкав, викам што ли е сега, коga имаше е.коли во мокрача вака благо темп ми качи па срека на интуиција однесов урина па излезе дека е тоа. Денес пак однесов да провериме ама викам чекај да прашам да не има вирус ваков краток
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    653
    Допаѓања:
    2.625
    Пол:
    Женски
    Се има пожалено неколку пати, ама јас кога ги миеме немам приметено нешто што е очигледно расипано. За температурата, не му мерам одма после станување, ама има еден период во текот на денот, обично околу 11,12 кога малку омалаксува, сака да се гушка и тогаш приметувам дека е потопол. И многу долго трае, има периоди кога има околу 37, ама наредната недела на пр качува до 37.7 и така во круг...зборев и со матичната, чудно би ми било да се нови вируси постојано, од памет ме вади веќе ова со температурава...
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.293
    Допаѓања:
    200.447
    Пол:
    Женски
    Од забите не би требало да има температура, барем во пракса кај деца нема такви случаи колку што знам.
    Ако мериш наутро веднаш после станување, нормално е температурата да оди над 37, кај деца дури и нормална телесна температура наутро е 37.5. Особено во лето знае да биде така затоа што е потопло. И моиве наутро се потопли, ако земам да им мерам температура секогаш имаат над 37, исто како и ние што би имале. Ако е сѐ друго во ред, и нема други симптоми, не мислам дека треба да правите дополнителни испитувања. Однеси го на забар да исклучиш проблеми со забите.
    Ако ти е на мисла, тогаш да видите со имунолог евентуално што би ви кажале.
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
  15. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки може ли да споделите искуство со шуруп за смирување на кашлица за кај 3 -4 годишни деца? Да не биде шуруп за искашлување туку за смирување на кашлица? Проблемот му е од носето што му слива и насабајле кога ќе стане многу кашла а нипто не искашлува само го надрзанува? Земав од тегавец од лунас ама незнам дали е за смируваее или искашлување читав дека мукоплант од тегавец за смирување па овпј на лунас демек гонимал истиот состав како мукоплант? Исто имам дома и на лунас од брл слез ама читав негде дека е самирување на субќва кашлица нргде па дека е за искашлување и незнам што да мислам више?
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Мајка пробај сируп од боквица, го има во зегин, кај нас помага.
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.852
    Пол:
    Женски
    Син ми има скоро 5 год,настина од саботата, почнав да давам Виранто и солени капки.Во Недела почна да качува температура да се жали на болка во уво давав плус далерон и блокмакс на 6 саати наизменично бидејки качуваше до 39.Вчера го однесов на педијатар и не прати на орл,му дадоа трицеф сируп и капки за уво,и спреј за грло проанги ,рекоа отечен трет крајник и воспалено уво. Не прашав дали да давам плус виранто покрај оваа терапија а сега матичната не ми е достапна.Денес веќе е подобар барем утрово нема температура. Исто имам и бебе дома од 1 месец па не седиме во иста соба ама јас одам постојано и кај синчето и со бебето,мене веќе ме гребе грло дали е ова вирус незнам,страв ми е за бебето,од вчера некако ми се накашлува,и крчи со носето,и кива чат пат. До сега никогаш синко немал проблем со крајниот и уво дали тие се активираат од прелада или сепак е вирус во прашање? крвна слика не му направија.Дали некоја мајка давала виранто плус паралелно со антибиотик?Исто земав и дефендил планирав да му го давам превентивно дека оди во градинка ама како настина почнавме виранто матичната рече нема потреба плус дефендил со вирантото.Дали да му дадам некој од сирупиве виранто или дефендил плус покрај трицефот или не, што мислите,матичната сега за сега не ми одговора.Поздрав
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.692
    Допаѓања:
    144.987
    Давај Виранто 5-7 дена. Дефендил не ти треба.
     
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.276
    Ќерка ми има 5 и пол години. Од вчера и се растече носот. Ставам спреј, плус септоназал и виранто давам. Ми е страв да не качи и температура зашто претходниот месец исто вака беше. Имам и бебе од два месеца, страв ми е за него. Совет ве молам.
     
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Ако му се растече носе, чистете носе на бебчо.
    Малата продолжи да и даваш тоа што даваш.
    Магија нема.