1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.103
    Допаѓања:
    8.214
    Пол:
    Женски
    Б комплекс помага ако се пие при терапија со антибиотик. И мултивитамини
    Не знам за камилица, ама промивки со сода бикарбона се од помош. Раствори една две супени лажици во еден сад со вода и полеј го. Не одмивај отпосле. Креми може да се мачкаат и после одмивањето ама треба често во денот да се нанесуваат. Бар трипати на ден.
    Како што пишавте со членката претходно, штом се работи за бактерија, добро е да се испие антибиотикот. Во спротивно не само што може да се поврати инфекцијата, туку се ствара и резистентност на антибиотици.
    Пробиотик обавезно.
     
    Последна измена: 22 октомври 2022
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Sto probiotik davas? Da go smenis toa?
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    Не, антибиотик не се прекинува на првите добри моменти, терапија е терапија, 5 до 7 дена, 7 до 10 дена, бактерија не се лечи со 4 пати терапија. Пробиотик сменела не сменела исто ти е, едноставно некој јавува реакција, некој не, син ми пие зинат од мал, само тој му делува, прв пат сега на 6ипол години јави реакција осип од сирупот, досега не јавил никогаш. И таа терапија ни ја дадоа, купка со камилица и канестен 5 дена.
     
    На mal.ecka и Luna91 им се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Прв пат го пие? Кај син ми од панцеф цел се исфрли ситно ако сакаш прати ми слика ќе се сетам какви беа брунчињата дали е алергиски. Малку чудно, кандида не исфрла нели на цела пеленска. Кај син ми кандида буквално к***** беше вцрвенето и тестисите. И мачкав во тој дел
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.137
    Допаѓања:
    17.537
    Да не ве означувам сите посебно, се сложувам со сите. Затоа некако немам верба во докторкава. Многу нелогичности има во нејзините препораки и затоа често се консултирам со уште неколку лекари пред да донесам одлука. Многу е тешко кога во педијатарот немаш доверба. Бевме кај Апостолова и од ко се пензионираше, секое одење кај новата докторка ми е стрес. Но тоа друга тема, веќе барам друг доктор.
    Денес му е поугасен осипот и покрај тоа што продолжив да давам антибиотик. Правиме промивка со камилица, сода бикарбона, шета без памперс,покрај канестенот.
    Докторката вика и Афлоодерм да вклучам 2 пати на ден, 3 дена.
    Алергија мислам не е, затоа што сконцентриран е таму осипот.
    Ќе видиме како ќе биде.
    Фала ви на сите.
     
    На Cosmic Girl, elimkd, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.239
    И јас имав ваков случај со Аугментин сирупот. Беше страшно исфрлен на пеленска регија,а исто така имаше бактерија.
    Не го прекинав тогаш,но докторката рече во иднина ќе гледаме да не го пие него ако има соодветна замена.
    Црвенилото се смири со камилица,сода,судокрем можеби и некој ден мачкав кортико. Но потоа кожата му беше сува и му се лупеше,па мачкав бепантен да се обнови.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.883
    Пол:
    Женски
    Што можам друго да давам за против кашлица на малата? Кашла особено навечер веќе три недели трае, носена е на лекар пред недела дена и последно вчера , ама ништо нема на грло и б.дробови. Докторкава рече кашла зошто се слева секрет од носот. И го чистам носот со носко и капки Физиомер.
    Пиеше две сирупчиња и нема ефект.
    Не сакаше антибиотик да даде. Не знам др што да правам
     
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Син ми исто. Потполно исто. Брис правам два пати, чист излегува. И јас и маж ми правевме. Вирус е.
    Му давам сируп од бршлен за кашлица, виранто и лентрика. Претходно имаше проблем со ушите, па сега како превентива.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Да не е алергиски? Не ви препорачале со сируп за алергија?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. viniMini

    viniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Колкава е? Алергија да не е.
    Ќерка ми така кашлаше, кога и дадоа сируп за алергија и спреј за нос или инхалација со Кортаир и помина.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Детето после три дена немање температура а имаше претходно два дена, сега ми покажува 38.5 а пред два саати го мачкав викс маст. Дали е можно од виксот да ми го покажува ова или не???
     
  12. viniMini

    viniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    мислам не
     
  13. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    А зошто би можела да се повтори температурата по толку краток период од 5 дена?
     
  14. viniMini

    viniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Лечено- не долечено. Зошто имало температура? Други симптоми освен температурата?
     
  15. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Кашлаше и затнат нос, антибиотик примаше до вчера 5 дена, инхалации со пулмикорт и физиолошки и толку. Бевме на проверка ништо не ни дадоа плус а уште кашла, на своја рака му земав вчера маријамед сируп.
    Смеам да мачкам оцет по тело затоа што е мачкан со викс и телото му е затоплено?
     
    Последна измена: 22 октомври 2022
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар инхалатор?
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    Непогодена терапија или се развила секундарна инфекција.

    Кај одите на лекар за продолжен викенд? Се пожали на увце сега, кашла продуктивно и има секрет во нос.
     
  18. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    368
    Мајкички некоја да знај да ми кажи како му давала на дете нистатин капки?Кере има 3ипол год и 28кг,пиеше антибиотик и доби кандида има бело околу дундето.Вечерва се слушнав со матичната ми рече да земиме нистатин и да и давам 3пати по 10капки.Веќе и дадов ама случајно видов дека лани истава матична ни дала 3пати по 25капки,во упатствово не е баш јасно ама пак мислам дека по околу 20капки дека треба.Не знам дали згреши докторката
     
  19. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.103
    Допаѓања:
    8.214
    Пол:
    Женски
    Чајче од бел слез пред спиење и да спие на повисока перница, малку подисправено.

    Може да намачкаш и викс на градите пред спиење да го отвори мирисот на ментол, полесно да дише.
    Капки оперил во нос обавезно.

    Сируп за искашлување, на пример од бршлен има логика само ако има надолу спуштено секрет па треба да му се помогне да го искашла. Ама и да е така тоа се дава денски за да го тера да искашлува секрет. Не ноќе кога треба да спие мирно. Ноќе само бел слез едно млако чајче.

    Јас и ќерката бевме во истата состојба.
    Вака ни помина, како што пишав погоре.

    Оперил користевме со дозвола на специјалист од ОРЛ две недели. Рече дека капките се некогаш потребни дури и кога ќе се смири течењето на мрсули, ако е отечена слузокожата во носот.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    2.821
    Пол:
    Женски
    Исто беше и син ми. Ни даде педијатарот инхалации да правиме, чистевме носе и после третиот ден се смири.