1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Ако е увце на орл. Инаку последниот пат на детска го носев, ама мислам дека козле се поспремни.
     
    На Slonce91 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    И јас на Козле мислев. Ќе ја активирам тетката ако се пожали пак, дека сега вика не го боли а дома сме сами, татко му е на планина. Инаку има 6ипол и му продолжува 20мл парацетамол, со 10 ко ич да не се напил. И згреав со топла крпа со ракија.
     
  3. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    мајки оперил п колку често смее да се користи? некој ми кажа дека е на база на кортико затоа прашувам. прскавме 4 дена се смири носот и после неколку дена пак почна по интензивно, па сакам пак да и прскам некој ден. досега само од оперилов има ефект во смирување мрсули
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски
    @viniMini 3 години е. Има и секрет од носот ама ко вода проѕирен.
    Ништо не ми спомна за алергија, сма еве и дадов Ксозал па да видиме. Да не знаете колку пати во ден се дава? И колку мл. Јас 2,5мл и дадов.
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Козле ти е подобро, имаат ОРЛ.
     
    На Ano и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    Оперил се користи максимум 5 дена ама не затоа што има кортико, нема, туку едноставно не е добро да се прска на долг рок и да не се прави пауза. Мм и неговата фамилија сите биле на оперил долги години, едвај он малку од малку се тргна, ама сестра му уште прска или става капки, не може да диши без нив. Лоша навика се. Јас најдов спас во еден спреј морски како дезодоранс шишенце, Исомар Насо.
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Во право е теди, сега ми текна во Козле дека има и ОРЛ доктор. Го имаат гледано и мали. Така да директ таму ако ти се гледа дека оди на лошо.

    Мали 5год, ама 15 кг, сега пиеше зиртек по 2,5мл еднаш на ден.
     
    На koritsaki и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  8. viniMini

    viniMini Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Јас Аиреус и давав, само еднаш навечер
    Ама за Ксозал мислам дека може и да ја поделиш дозата на два пати во ден. Сабајле 1,25мл навечер 1,25, но сепак да прашаш.
    Исто во носот можеш да ставиш од спрејов, на природна база е ама за алергија. Се користи и кај деца, јас го користев и бремена кога бев.
     

    Прикачени фајлови:

    На Bupalu и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Синоќа после температура нема јадено ништо само млеко, ваше мислење од што може да е? Го има по колена позади на нозе и гз, грб и стомак не
     

    Прикачени фајлови:

  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски
    @Ano @viniMini ви благодарам. Ќе пробам и со Ксозал деновиве ако се подобри ситуацијата ок ако не пак на лекар. Ќе и давам тогаш 2.5 мл зошто исто е 15кг
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    можно е да е полазано од нешто. Кај нас кај големиот вака изгледаат ко ќе е каснат или полазан од инсект.

    Да прашам после завршување на антибиотик, после колку време може да се направи контролен брис на нос и грло? Во еден месец малото (3г 2м) два пати пиеше антибиотик. Мислам дека првиот пат не му беше погодена терапијата штом пак му се повтори. И тогаш и сега било грлото. Згрешив што не го однесов на брис, го терав сопругот дека послободен беше и ме убеди со "немало потреба". Сакам после терапијава да се осигурам дека не излечен а не секоја недела да се тресам дали ќе го понови или ќе се разболи пак
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    А која гаранција ти е брисот дека нема да се повтори. Брис ти е само за потврдување која бактерија ја има во моментот, а не и дека нема, зошто во моментот на зимање може да е негативен ама на искачање од лабораторија да се зарази и не ти е точен значи тестот.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.924
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Emed го зедов пред некој ден 2.100ден
    Има повеќе додатоци како маска за деца, за возрасни, посебен дел само за нос и посебен дел само за уста
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    Xozal на мојата и пишува по 2.5 мл наутро и навечер, значи 5 мл вкупно на ден. Или зиртек капки. Имам давано и од двете и по 7 дена и 10 дена и нема ефект затоа што не е алергија туку вируси кога е и зелен секретот и кашла влажно.
    Исто е и мојата. Откако тргна во градинка се е со мрсули и со кашлица. 2 недели не минеше и и даде маска аеролин и фликсотајд и Пиеше антибиотик оти се слушаа шлајмови, бронхит имаше и се исплашивме да не дојде до пневмонија. Се исчисти за 5 дена скроз. 1 недела дома седеше. Почна пак и за 3 дена пак истата песна. Пак чистам нос секој ден веќе ми се смачи не знам што да правам. Уште не беше го допила антибиотикот она пак со растечњн нос ]:)
    Не знам веќе што да кажам....
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    3 недели кашла со шлајм а има и секрет од нос да. Три пати носена е на лекар. Последен пат во петок. Нема ништо на гтлото и б.дробови, поради тоа антибиотик не и дава. А јас нема др што да и дадам. Денес да не ја урочам помалку кашла од минативе денови. Ќе видиме утре како ќе биде
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.239
    Омрон
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Ние денеска без никаква препорака го однесовме во Апикомора Алчинов на 100% природен пчелин воздух во Гевгелија да дише на инхалатор, ќе го носиме неколку дена. И сега вел ден ок, 37.3 температура и гледам не е свеж ќе качува.. Пак температура не ми е јасно што се случува
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Фала мајки. :hug:
    Голема разлика во цена има. Имаш искуство, навистина е добар толку? 4000 е, а овој емед е 2000.
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Мајки ми треба совет, мислење...
    Ќерка ми од петокот кашла многу, крвна слика црп 18 ( сите др. параметри во ред ) , докторката вели дека по тоа шти слуша има спуштено, значи бронхит во почеток.
    Ни дава антибиток ( цефаклор ), инхалации кортико и вентолин... се смирува кашлицата денес , АМА започнува тт. Не висока многу ама од 37, 5 до 38 , 2 . Немам дадени ништо за дс ја сшушти тт.
    Антибиотик прима, а тт качува на трет ден од антибиотикот.
    И лошо што матичната не може да ја види, викенд па и празник е.

    Што можам да преземам?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.853
    Пол:
    Женски
    Dexametason neomicin капки дали има посебни за деца? Јас во тие што му ги ставам сега прочитав во упатство пишува деке не се употребуваат кај деца а јас веќе 3 дена му ги ставам на 6 часа.
     

    Прикачени фајлови: