1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Ке ве молам за мислење кој според вас е подобар за кашлица? Правиме и инхалации со дексаметазон гради чисти грло чисто само кашлица и носето мрсули како водичка 89802F76-00DC-4FAE-8C4B-ECC024538346.jpeg 1DFA43C4-7B98-4B50-A8F4-81A11B1E18AF.jpeg
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.613
    Допаѓања:
    99.392
    Пол:
    Женски
    Јас вториот го земав за сува кашлица и помогна многу. Ама кашлицата кога доби секрет морав да вклучам АЦЦ џуниор.
     
    На Mamy. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Resana

    Resana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    374
    Иста ситуација имаме. Има една сува кашлица , нон стоп кашла со ништо не се смирува а нема ни на гради ни грло само од нос како вода. Исто инхалации ни дадоа. Како е се смири ли кај вас?
     
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.924
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Ист случај веќе трет ден
    Не знам што ќе беше ова
    Постојано кашла сува кашлица а чист на гради
    Крвна слика правевте?
     
    Последна измена: 25 октомври 2022
    На Resana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.011
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај нас. Нос затнат а на пумпица не излегува ништо. Само инхалации и спреј за нос редовно ни дадоа. Кашла да, но не постојано.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Resana

    Resana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    374
    Не сме правеле. Матичната божем инхалациите ке смиреле ама исто е цел ноќ прекашља.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    5.182
    Пол:
    Женски
    И кај нас е слично, кашла цела ноќ и не може да спие, крвна слика нормална, мрсули течат водести.
    Вчера во Козле пак го однесов, нема ништо на гради ама се дави и гуши од кашлање, ни земаа брисеви, прими инекција урбазон и за дома инхалации со пулмикорт и физиолошки. Има подобрување огромно.
    Матичниот нека се слика, втор пат не праќа дома со ништо, Експулмо да сум мачкала на гради и витамини да му давам...
     
    На elimkd и Resana им се допаѓа ова.
  8. Resana

    Resana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    374
    Гледам од како стана од спиење не кашла ,се надевам толку е . Нека поминува кај сите.
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    А не разбирам зошто инхалации нели не помагаат за горнореспираторен. Ако нема вирус по кс зашто урбазон инекција? Драго ми е што има подобрување малку чудно ми е дека нема ни темп ни ништо, проѕирни мрсули а толку терапија и инекција.
    Го чистевте убаво носот?
    Те прашувам затоа што инхалации дп сега само за ларингитис има добиено
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Кај нас се смири кашлицата од вчера не кашла воопшто и спиевме цела ноќ, денес сабајле се закашла со шлајмче и малку го исплука на рачето и носе течи ептен малку супер е, утре се надевам ќе можи да оди во градинка
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    5.182
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам, не сум доктор.
    Ова трае веќе 3 недели.
    Прво почна како обична настинка со проѕирен секрет, педијатар според крвната слика рече нема ништо, само чистете носе и давајте витамини.
    За неколку дена качи температура и ноќта плачеше неутешно, никако не се смируваше. Го однесовме во Систина, дека недела, докторката го прегледа и рече многу му се отечени крајниците и грлото, со бели плаки, чудно е како воопшто ви јаде и пие детево. Рече нема време за чекање брисеви, одма Панцеф. 7 дена пиеше атб и беше ептен подобар.
    Во саботата, почна да поткашлува, викам ај од секретот што се слева, ќе чистиме нос само. Ама вечерта почна многу силно да кашла, се давеше и гушеше дури. Сабајлето, исто недела се погоди, одма во Козле, пак крвна слика нормална, гради чисти, грло црвено од кашлање и многу секрет, ни кажа само инхалации со физиолошки да правиме и ако се влоши пак да го однесеме кај нив.
    Е во следните 24ч само се влошуваше кашлицата, за вчера сабајле да качи 38.7 температура и нормално правец во Козле. Друга докторка на смена го прегледа, рече нема ништо на плуќа ама кашлањево е преинвазивно, мора еден урбазон за да се смири. Брисеви да видиме кој инфект е и дома инхалации со пулмикорт. Рече не знам како ве пуштиле само со физиолошки, па тоа ќе разнесе бетер ако има нешто.
    Значи цела сум збунета и не знам што да мислам, не сум стручна, а од друга страна никој од овие доктори не ми влева доверба. Освен последнава докторка до некаде.
    Имаш идеја што би можело да биде?
     
    На daniangel и Milkiway им се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Немам идеја ни јас, верувам добро постапиле ме чудеше тоа што нема ништо.
    А ова за систина за брисеви друг пат направи и почни гп антиб јас обично така правам за сепак да добијам резултати ако е бакт со антибиограм.
    Можеби и кс ти биле прерано направени затоа биле добри
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Изгледа нема дете што не е болно. Син ми влече кашлица и нос (тече или е закукан на смени) еве еден месец. Испи доза трицеф, качи температура. Од тогаш поминаа 4 недели а носот си тече. Кашла кога ке му се слее од нос. Кај матична го носев 4-5 пати и два пати на орл. Гради чисти, грло чисто, брисеви чисти. Се е ок ама детево си кашла од секрет.
    Пие и лентрика. Спрејчиња сите ги имам дома. Вчера му даде инхалации со дексазон и детево веднаш почна да дише.
     
    На Bupalu и daniangel им се допаѓа ова.
  14. daniangel

    daniangel Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    70
    Се согласувам дека нема дете што не кашла и/или не му тече носе, па и со температура...мојата уште малку три недели - таман ќе помислам дека е подобра, она пак температури и кашлање и активирање на мрсулчиња....боледувањето ми го затворија, ја однесов кај моите дека не ми се пушта во градинка недолечена, па ги префати и нив, возрасни се, па и они на Панцеф. Ситуацијата меѓу претшколските деца во моментов е сериозна - и сега родителите немаат многу избор или да ги носат недолечени во градинка, или кај баби и дедовци - ама и они се ризични, а од друга страна матичната - педијатар баш и не дава боледување секогаш кога искрено мислам дека треба јас да ја причувам дома. Една недела боледување и толку....
     
  15. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    389
    Sto e ova so kaslanjevo? Nema koe dete ne kasla momentalno. I site isto, kasla se davi cel mesec, na gradi nisto, se drugo ok. So site sto zborev site isto, i kaj mm na rab vika isto site kolegi od istoto se zalat isti simptomi. Vo kozle vo ponedelnikot guzva, site deca isto kaslaat i na site urbazon. Novo li im e so urbazonov neznam, ama znam deka se dava za teska alergiska reakcija, antihistamin e. Neznam dali ima nesto vo vozduhov, dali vladee nekoja bakterija, virus, nesto novo nedaj Boze, ama ova e uzas. A znam i vozrasni mesecov stradaa od kaslica isto.
     
    На KidA, Bupalu, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.924
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Колку дена кашлаше?
     
  17. Monche24

    Monche24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Мајки, планирам да го носам синко во козле вечерва на дежурен сакав да ве прашам крвна слика прават дека навечер?
     
  18. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    206
    Исто сме и ние. Прво му течеше носето, па се затна со зелени мрсулчиња...таков го земав од градинка пред 3 недели..правевме инхалации, кс добра, исто и брисевите од носе и грло негативни, се добро малку црвено грлце...се смири носето, без тт беше, сега кашла, не често ама убаво кашла...матичнава не ми даде ништо за искашлување....3 години е, вие кој сте го давале?... до сега не ми бил болен/настинат вака
     
  19. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    1.393
    Пол:
    Женски
    Да, прават.
     
    На Monche24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.313
    Допаѓања:
    22.128
    Пол:
    Женски