1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    206
    Хербион сируп од бршлен дали го имате давано на дете 3+?
     
  2. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.499
    Допаѓања:
    66.152
    Пол:
    Женски
    Мајки некое чаре за инфекција на уши? Ни дадоа капки, ставаме топли облоги ама ја боли многу едното не знам што да правам.
     
  3. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.846
    Допаѓања:
    4.770
    Пол:
    Женски
    Paracetamol ili blokmaks сируп ако е мало поголемо таблета
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Не сум инхалирала Пулмикорт.
    Само физиолошки до сега, а летоска имавме влажна и страшна кашлица.
    Има ли на плуќа спуштено?
     
  5. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Моите се многу често со кортаир (ист состав е), еве цел месец ако не и повеќе се направи со неколку дена пауза. Сум прашала многу пати доктори сите рекле нема проблем.
    Туку кажи ми каде ги најде ампулите. Јас кортаир уствари барав и нигде ги нема ама пулмикорт мислам дека одамна ги нема кај нас :^)
     
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Последно во аптеката на промедика ги купи мм. Јави се да ти проверат дали ги има.
    Туку не ли ви предложиле испитување за алергии штом толку често сте на ваква терапија? На мали матичната сега кога имаше ларингитични напади на 2 пати во 10 дена, рече ако се повтори дека ќе правиме подетални испитувања.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Во Врање ги има. Ако знаеш некого што оди нека ти земе.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Трошам последни залихи од Грција што сум земала. И не знам дали ги има уште во Грција оти овие не ми се од сега.
    Ти благодарам на одговорот!

    @TeddyGrey
    Не е прегледена од матичната, дека викенд... И се викенд или празник не фаќат такви дешавки, да си пукне човек.
    Туку, малку и подсмири кашлицата, ќе видам како ќе е вечер. Ако не на дежурен ќе ја носам.
    Фала на одговорот.
     
    На Minnie-e и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.624
    Допаѓања:
    99.408
    Пол:
    Женски
    Јас инхалации со било што освен физиолошки не би правела на своја рака, па ни со физиолошки само. Што ако е некоја бактерија и ја рашириш само. Не знам зошто упорни се со тие инхалации во секоја ситуација. Па и тој пулмикорт ко да е водичка. Крвна слика, брисеви, па после терапија.
     
    На Cherry79, eta и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Ти благодарам на одговорот!
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    119
    Мајќи, помош. Малата има мн честа инфекција на очи. Секоја настинка е со секрет поготово во десното око. 2 г е, од септември почна во градинка и настина со ларингит и секрет око, стававме тобрекс. По 2 недели гнојна ангина и инфекциа око, пак тобродекс капки. По една недела еве ја со секрет во нос и пак жолти гурдлќи.. страв ми е око е, дали е во ред пак да ставам антибиотски капки... некој искуство?
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.624
    Допаѓања:
    99.408
    Пол:
    Женски
    Ама ти викаш без да прегледа, бар јас така прочитав, фатило викенд не ја прегледала. Ако грешно сум прочитала извини, ама без слушалка од кај знае она дали е за пулмикорт или не.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Најверојатно се води по тоа што досега секогаш успешно не лекувала со пулмикорт КОГА имало потреба од тоа. И знае дека освен инекција друго не даваат на дежурен... кај нас.

    Ти благодарам што водиш грижа!
    Ми значи!
    Не е дадено пулмикорт, засега...
    Ете... нема штета!
     
    На Minnie-e и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.624
    Допаѓања:
    99.408
    Пол:
    Женски
    Моето мислење апсолутно не беше насочено кон тебе како мајка туку кон докторката, ама добро.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Без разлика, добронамерен совет беше и реално на место!
    Ти благодарам уште еднаш! :hug:

    Инаку поткашлува уште, ама ќе видам како ќе се одвува ситуацијата и утре. Понеделник одиме на преглед!
     
    На AngelOfArh и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Мајки, вие што имате деца оперирани од трет крајник може да ми препорачате доктор? Без разлика дали е систина или не, само позитивно искуство. Станува збор за дете 4 години
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Фала.
    Спомна Искра од Ремедика повеќе пати ама де ќе пројде "бурата" и ќе баталевме, сега последно чекавме на есен ама еве се заборавија со "оправање"...Се договаравме периодов да е, малку да се смири само ама пак дадов Рупафин. Значи да се смири, да пројде некој ден и со надеж дека нема нешто ново да закачи периодов па ќе направиме.
    Има неколку работи за кои последно децидно рече овие два месеци мора да средиме. Се надевам.
    А пред 3,4 недели во Систина му проверија некој Игг Е нешто така за алергии ама испадна негативно (е сега он неколку дена претходно пиеше Рупафин и баш ја прашав Искра дали е веродостоен доказ дека нема алергии, ми рече не)
    Фала ти многу, ќе ми донесат во вторник од Србија, само да успеам да најдам уште неколку ампули за до вторник.
    Толку пати сите доктори им ги препишале инхалацииве што искрено почнав и јас да почнувам со инхалации па одиме на лекар.
    Единствениот пат (пред месец дена) кога реков е нема шанси сега само за кашлање да давам пак кортаир ништо не му е, па сите деца кашлаат, еве сме главиме уште. И тоа до пред десет дена беше со наод, си насобра и си спушти. Е кога загустува не помага ова, мора и Вентолин, само тој не вади. А досега само сега скоро што беше со наод.
    Ова во никој случај не го пишувам за да охрабрам некој да дава на своја рака :mm:
     
    На dromka, MilaSs12 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.240
    А мојов има бактерија во нос,пред да направиме брис ни дадоа инхалации со вентолин и дексазон по 3 пати на ден. Сега после резултатот препишаа и антибиотик и инхалации ,само 2 пати дневно.
    Нели при бактерија не се инхалира?
    Инаку кашлаше како пушач,малку се подсмири
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.624
    Допаѓања:
    99.408
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на бактерија во грло не даваат инхалации. Патот до плуќа е поотворен така.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво малата од нокеска само повракат пролив немат дали е во прашање стомачен вирус душта ме боли не клават ништо во уста само вода пиет,сега и напрајв бекутан електролити ке и давам ве молам за совет