1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички кај нас едно поминува друго доаѓа,пред една недела малата повракаше а вчера почна да накривуват со десната нога мислевме да не е излив на колк и се направи ехо фала му на бога не е,но од што може да ја боли ногата сабајле едвај стоеше со придржување одеше бевме на педијатар ни препиша сируп за болка да го пие до петок ако не се смири ренген да се прави ве молам за совет
     
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Носи ја на ортопед. Ако си во скопје Орто пед плус ти ги предлагам ќе те примат верувам како итен случај без закажување
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    7.305
    Da miruva da ne se dvizi, kolku sto moze apsolutno miruvanje.
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.976
    Допаѓања:
    21.485
    Пол:
    Женски
    Од вирусот што го поминала е. И на мојата и се случило неколку пати. Секогаш консултиран ортопед, и секогаш е истото. Се јавува недела дена после прележан вирус, макар и да не сте имале некои симптоми. Прво прашање е секогаш, а беше болна пред толку и толку време?
    Иначе буквално исто, станува и вришти од болка, криви...блок макс навечер, ако не помине за макс недела дена, контрола.
     
    На Калинаа20, mal.ecka и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.036
    Пол:
    Женски
    Коксит може да е. Од вирусот. Мојот еднаш имаше ама не можеше да гази воопшто. Во Германија каде што се циции за лекови му дадоа ибупрофен и препорачаа мирување. Матичната од тука ми ја потврди терапијата. Му помина за 2/3 дена.
     
    На Калинаа20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.758
    До 2 месеца пост вирус се јавува, а може и како реакција од стрептокока..
     
    На Калинаа20, Цвет88 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.708
    Допаѓања:
    35.325
    Пол:
    Женски
    Денес најлош ден не може ни вода пие. Многу пропадна во лицето. Опасно е многу без јадење и пиење??? Со сила една голтка вода пред спиење и плаче дека ја болат тие во уста. И три сладоледи јадеше денес. Друго ништо. Како да пие и јаде??? Вика ја боли. Ни сируп не можев да и дадам денес, малку само проба и плаче ја боли. Што да правам??? Трет ден е денес исфрлена. Чудно ми е што има ситни флеки на лице, по стомак, раце... Тоа нормално е??? Или само во и околу уста, дланки и стапала е нормално?коксаки вирус
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Давај му со цевче вода и млеко. Пред да јади намачкај го со мастило и на јазиче и внатре од страна ако има. Давај нешто блуткаво шо нема го штипи пример чоколино, бисквити со млеко, банана. И за поручек и ручек и вечера, макарони не многу солени. Дури да му помини. Солени работи избегнувај.имаше брунчиња секаде кај нас и дури во пеленската регија таму најмногу се чешаше.


    Сакав да прашам дали сте користеле лој од гуска за јадење и какви ефекти има?
     
    На mal.ecka, gjoker4e и JoyJoy им се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.708
    Допаѓања:
    35.325
    Пол:
    Женски
    Не сакаше ни со цевче. Не дава ни да ја намачкам. Банана не јаде. Ни капка вода, ни сув леб, ништо, вика ја боли. Ни со сила не можам парацетамол да и дадам да не ја преболат, ни гелот, ни вода. Ќе пробам на спиење сега да ја прелажам за вода. Страв ми е од еден ден без соодветна храна у вода да не и се деси нешто? Страв ми е да спијам. Ептен и се влошија денес. Штом ни сладолед не можеше верувам дека стварно ја болат повеќе денес. Не се издржува вака со денови. Најлош вирус што постои. Едвај чекам да почне да пие и јаде.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.361
    Допаѓања:
    126.092
    Најбитно течност да внеси,ако имаш и електролити со цефче дади..внука моја имаше,па и со друг вирус и се поклопи се жалеше братучеда ми цела недела ништо во уста не ставила.
    Нека и мине за брзо:hug:
     
    На gjoker4e и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  11. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    474
    Има ли некој искуство со температура 48 часа? Од сабота вечер на секои 5 часа ми дига температура. Чаре? Грлото е добро, 10 дена пиеше антибиотик т.е на 9тиот ден почна да дига темп. Утре сме на брисеви од нос и грло. Не знам веќе што да правам.. и тахикардична е од температурата
     
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.787
    Пол:
    Женски
    Мора нешто да јади, кога тогаш ќе огладни ќе бара, нема многу да издржи гладна, можеш да даваш пудинг, сурлијач исто. Пробувај нуди со лажиче некако. Чајче давај можи ќе се напие од камилица, лебче така да гризи, бисквита.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.708
    Допаѓања:
    35.325
    Пол:
    Женски
    Оди и на педијатар утре. Педијатарот ќе знае што и е. Тт до три дена се лечи дома, се дава парацетамол, трет или четврти ден на педијатар. Можеби е некој вирус.
     
  14. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Детево кашла 3 недели веќе, прво беше со воспалено грло пиеше цефаклор 7 дена, потоа нов вирус некој фати 2 дена темп и затнат нос а кашлицата си стои цело време. Сега носето поретко се затнува ама ноќе и кога ќе стане од спиење многу кашла, темп немал последните две недели, па го носев вчера да го преслушаат чисто за мирна глава.
    Гради чисти, а му препишува сумамед 3 дена, без брис и сл
    Ме интересира имате ли искуство со вака развлечена кашлица? Се надоврзаа повеќе вируси еден на друг и нема простор да закрепне
     
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    3 sladoledi ne se nisto....napravi i onakvi domasni poveke na voda da se i cim i odgovara taka neka lize cel den. Em ladnoto valjda dobro i doaga
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    474
    Носена е на педијатар вчера. Рече брисеви да видиме и ништо не и даде освен блок макс и оперил спреј
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.708
    Допаѓања:
    35.325
    Пол:
    Женски
    Вакво искуство кога почна во градинка да оди. Сируп Проспан и мукосолван ни препишуваа. Шетајте на свеж воздух, луфтирај дома и трпение.
     
    На dromka и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  18. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.853
    Пол:
    Женски
    Син ми еднаш 3 дена не јадеше ни пиеше ништо, со пипета му давав вода,и нудев се живо, грицки, чипс, дури ни газиран сок не сакаше да проба а иначе моли да пие, бидејки не му давам обично, кога малце му стана подобро почна да јаде.Штом изела сладолед понуди и пак, било што да стави во уста е добро.Ке помине
     
    На gjoker4e и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Вчера бе
    Вчера бевме и на хирург за да видат да не е слепо црево фала богу немаше ништо пак не пратија на ехо на колчиња имат излив н левиот колк ама мене ми е чудно како во неделата ко и направија ехо немаше а сега имат на лев колк а малата се жали на десното ноџе,овај ортопед е кај видоевски или ?
     
  20. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Денс и зедоа брис од нос и грло да видиме да не е бактерија