1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Пиеше моето панцеф пред една недела исто многу кашлаше ни дадоа и летизен и инхалации со дексазон се смири за два дена. Консултирај се со педијатар.
    Додуша пак после една недела почна да кашлат(facepalm)
     
    Последна измена: 17 ноември 2022
  2. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    1-2 saati otprilika - denovive e bolen i povekje gleda. Inache tel ne mu davam voopshto vekje so meseci- porano po 1 saat ali primetiv deka stanuva zavisen. Tv ne ni gleda celo vreme - igra pa se vrti ako ima nesh interesno pa pak igra.
     
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.884
    Допаѓања:
    11.275
    Пол:
    Женски
    Малата има 4 години од саботата почна со кашлица и тт и препиша орл амоксиклав кпј го почнавме од понеделникот и веќе се опорави и денес вечерва баш пред да и дадам нова доза видов малку црвенило на бутчињата и газето, па умот ми отиде да не е алергија на амоксиклавот затоа што прв пат прима, матичнаѕа вели дека е можно ама не се знае. Денес не и дадов втора доза, сега за утре не знам што да правам. Дали може по 3 дена да јави реакција?

    Не знам и дали е баш осип или коинциденција затоа што е нежна и често и се прават црвенила и скроз ми е шубе да давам ама и шубе ми е да го прекинам.
     
    Последна измена: 18 ноември 2022
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.915
    Пол:
    Женски
    Нормално е дете со тт да има тахикардија? Или од што може да и чука силно срцето? Треска?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.884
    Допаѓања:
    11.275
    Пол:
    Женски
    Кога имаат температура им чука брзо срцето.
     
    На mal.ecka и Yowannty им се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.452
    Пол:
    Женски
    Не се појавува алегија со осип на газот, така да не рипај доза веќе. Нормално реакција од антибиотикот е, се надевам даваш пробиотик, ако не даваш почни одма а тие третирај ги со камилица и канестен. Го пројдовме и ние последново кога беше болен. Ние јавуваме јака реакција на Амоксиклав така да и тоа не го третираат како алергија и од таму ми е тоа. Амоксиклавот е грд антибиотик, јавува габична обавезно, следен пат зимај Аугментин јога ќе ти препишат Амоксиклав, почист е.
    Па да, кај мојот само кога е болен се осеќа шумот на срце што го има од раѓање, вака не. Ваљда срцето побрзо пумпа заради тт и ради тоа, не знам, лаички зборам.
     
    На mal.ecka, mimiiiii и Yowannty им се допаѓа ова.
  7. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Првиот пат ко имаше малата излив еден дотор вика мора антибиотик друг доктор само сируп за бола а ортопедот ми викаше за ова ништо не се пие сите различно кажуваа да не знае човек што да прави
     
  8. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    На брисот немаше никаква бактерија ,денес е мнгу подобра не се жали на болка малку имаме проблем што не можеме да и објасниме дека тр3ба да одмарат па првиот пат ко имаше излив наместивме дома лулашка па така некако се лажеме за да одмарат
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cececece

    Cececece Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2022
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво
    Прв пат пишувам тука,ми треба совет/помош.
    Имам дете на возраст од 9г,сабајле кога стана од ич ништо никаде очниот капак му беше отечен и малку црвен,на дел од образот исто така има две брумчиња како каснато од комарец,не го боли само оток и црвено има.Кажете ми совет што би помогнало?
    Позз и убав ден
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.037
    Пол:
    Женски
    Ако е окото отечено правец лекар. Дома не знам што може да помогне на отечено и црвено око, веројатно е некоја инфекција. И да го каснало нешто на лекар ќе ти кажат што да мачкаш зашто очите се многу осетливи.
    Од дома помош само да го измеш убаво со вода.
     
    На Cececece му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.711
    Допаѓања:
    35.328
    Пол:
    Женски
    Само лекар.
     
    На mira.mira и Cececece им се допаѓа ова.
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.101
    Нормално е.
    Како е денес?
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.915
    Пол:
    Женски
    Еве 7 саати како нема качено сеуште, ама долга е ноќта. :|
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.101
    Знаат моиве и само еднаш да кренат и готово.
    Така да потајно надевајсе дека мирна ќе е ноќта:nod:
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.359
    Допаѓања:
    170.915
    Пол:
    Женски
    Цела ноќ имаше некоја шашава до 38.5, никако не се симнуваше под 37. До 1 некаде на пладне. Дадов сируп, се испоти, симна и се расположи. Не знам што ќе беше ова, разбирам да качува и симнува често или еднаш да се деси, ама ова вака да ја држи и да не попушта стварно не знам… Скроз ја изнемоштува.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.101
    Секакви искуства имам со тт.
    Штом испотила мислам нема веќе да крене.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.392
    Допаѓања:
    32.815
    Пол:
    Женски
    Поголемата ќерка ми е со тт 39
    Во 10 часот имаше 39.6 дадов Блокмакс и ништо не спуштила еве а доооолга е ноќта :(
    Има гнојна ангина,пие Оспен од денес, ама ова скоро 40тт ме вади од памет. И нозете и се ладно,ја открив така да спие, се мислам ладни екстремитети значеа дека уште ќе качува? Не знам дали да ја носам на дежурно..
     
  18. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.097
    Пол:
    Женски
    Јас го загревам кога му се ладни екстремитетите. Кога ќе се стопли тогаш го раскомотувам и почнува да намалува. И тек тогаш туширање, разладување. Тргам од себе, кога качувам температура ладно ми е, се мотам во ќебе да се стоплам.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, малата е година и 10 месеци. На спиење како тешко да ми дишеше, ја разбудив зарипнато заплака како ларингит (веќе неколку пати имала ларингит до сега), различно е што сега нема ниту температура, ниту кашла, само тешко дише и како да останува без воздух, вклучив навлажнувач, проветрив ја изладив соба кај што спие. Не знам дали ќе дочекам да ја носам на педијатар, ама не знам ни дали да ја носам на дежурен кога знам дека ќе ме вратат бидејќи кај нас нема дежурен педијатар што може да ја прегледа во 4 сабајле. Избезумена сум и многу исплашена.
    До сега кога имаше напади и давав и Зиртек ама секогаш кашлаше, еднаш само ја инхалирав и тоа беше хорор, среќа од два-три дена зиртек и и се смируваше. Сега не кашла не знам дали ќе има некое дејство зиртекот.
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.855
    Допаѓања:
    122.892
    Сируп од бел слез за каква кашлица е ?
    Детево кашла влажно .