1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Женски
    За второво знам само дека е интолерантен, алергија не му е испитана малечко е. Собирам инфо за не дај боже. Има некој доктор конкретно од кој си задоволна на пулмо зашто на приватно го носам постариот цело време ама веројатно и матичните не даваат туку така упати за бронхит.
     
    На mal.ecka и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    А што е наод на плуќа?
    Бронхитис? Пневмонија?
    *и јас собирам инфо*
    Летоска девојчето ми имаше цитирам лекар *наод на плуќа, секрет* после настинка.
    Ни дишеше длабоко, нит свиреше. Само кашлица.
    Ни температура, весела, јадеше, пиеше.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.454
    Пол:
    Женски
    Па кај нас дадоа зошто во 6 недели 3 пати беше со бронхит, ваљда им беше веќе алармантно. Кај Паскалов го носам. А докторката се викаше мислам Весна со 2 презимиња, со еден куп титули е, околу 45 години да има и е многу добра.
    Наод на плуќа е бронхит, не знам да нема бронхит а да има наод. Не мора да свири, ни мојот не свири, ама почна ли да дише од стомак, да се мачи, јасно е ко бел ден. И кај моето немаше тт последниот пат, едноставно спушти.
     
    На mal.ecka, Skyler, lovely91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.853
    Пол:
    Женски
    Имам виранто отворен на 08.10. стои во фрижидер, смеам ли да го дадам за настинка.Син ми од сабајле стана засипнат, се жали на грло, и носот почна да тече.Вчера бевме на слава, се бркаа таму, се соблече по долна маичка, и цело време излегуваа од топла соба во ладен ходник и ете го резултатот.Настинка е сигурно ама поминато е повеќе од 1 месец од отварање на сирупот дали смеам да го дадам иако е во фрижидер?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.454
    Пол:
    Женски
    Јас давав последниот пат и подолго од 1м отворен и му помогна на синко.
     
  6. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Кај нас и ноктите почнаја да се лупат, не знам дали има врска со вирусот, едното нокте му падна на прстите на нозете сега на рацете на палчето се лупи исто. Многу го нервираше лупењето, цело време се чешаше, помина по две недели се излупи цел
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.940
    Допаѓања:
    75.624
    Пол:
    Женски
    Јас ја однесов на дерматолог и рекоа егзем со дисквамација (лупење). И даде и да пие терапија и плус да мачкаме локално креми, прво една, па друга по 7 дена. Иначе пред 6,7м имаше молуски (вирусно и тоа од градинка закачено), ама ги исушивме тогаш. Од пад на имунитет нови 15 има по телото, ќе се отрујам :@ А толку тешко се решаваат... тогаш те течен азот, те едно како лак Veruca Hermal, па успеавме со 5% калиум (специјално направен во аптека во Скопје што само го прави). Сега овие пак со тоа..
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Здраво, знаете каде во која аптека би можело да има пулмикорт или корт аир? Конкретно корт аир ми треба ама дефицитарни биле, т.е ги немало, па некој да не знае. Фала
     
  9. simply-red

    simply-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    Deneska nie posle dolgo baranje, najdovme (na crno) na ul. Dzon Kenedi. Aptekata e karsi starskiot dom.
     
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.241
    Мајки што терапија давате за ларингит?
    Ноќеска не извади од памет детево,се разбуди сред ноќ со кашлица како куче,не можеше воздух да земе и отежнато дишеше. Не знаевме што да правиме,се јавивме за совет на брза помош не пратија во болница.
    Па за прв пат бевме во Козле, брзо завршивме ,го боцнаа со инекција урбазон и ни рекоа да правиме 3 на ден инхалации со дексаметазон и физиолошки. Не знам денес дали да го носам кај матичен или да ја тераме терапијата.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.454
    Пол:
    Женски
    За ларингит да му олесниш најдобро кога ќе почне да кашла надвор да го извадиш или пред фрижидер да го ставиш да дише ладен воздух. Никако топло, чак што више ладно да јаде и пие.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.241
    Знам тоа,го извадивме на прозор ама не помогна во моментот. Буквално ништо немаше пред спиење,затоа се чудевме што му бидна сред ноќ.
    Ни кажа и докторката за ладни напитоци и за сладолед. Денес е добар,се надевам нема да има пак таква епизода.:x
     
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Како што ти кажала @AngelOfArh веќе ладен воздух и ладнти течности. Ако нема други симптоми терајте ја терпијата што ви ја препишале неколку дена па ќе одите обавезно на контрола освен ако забележиш дека не оди на подобро ќе се јавите на лекар поитно. Евентуално ако си во можност консултирајте матичен нас ни рекоа и обавезно чистење нос (често прскање и влечење ако има потреба) и мислам последно и антихистамин ни вклучија бидејќи се сомневаа дека е алергиски зошто 2 пати го повторуваше во 10тина дена. Ние кога имаше вакви напади или со прозор на кипање спиевме или чести луфтирање и не го претоплувај. Среќа овие 2-3дена се расчисту малку воздухов па колку можете луфтирајте, прочистувач ако имате и прошетки а чист воздух.
    Ти верувам дека страшно изгледало зошто сега скоро беше ист малиот. Дополнително од паника мислам им се влошува гушењето.
    Јас од тогаш обавезно чувам кортер/пулмикорт дома резерва. Ако повторува ќе испитувате дополнително, ама може и вирусно да е.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.454
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто не се прави пнеумослајд на вакви упорни кашлици, кај нас на 3 пати има досега покажано резултат од што е кашлицата и како што кажал доктор така и излегло, Аденовирус, 3м кашла и толку. Буквално 3 години по ред, секоја есен, по 3м кашлаше без секрет, само суво кашлање и толку бидна.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.855
    Допаѓања:
    122.892
    Терај си ја терапијата, сепак од Козле е дадена. Можеш на контрола кај матичен.
    Веќе ти пишаа, ладно , пред фрижидер или надвор.
    За да не идеме до Козле по урбазони, матичната ни даде инструкции , дома мора да имам вентолин и дексаметазон, ако се случи сред ноќ ( а сред ноќ се случува) веднаш да инхалирам.
    Нас сите настинки ни се вакви, почнува со затнат нос, вечерта кашлицата ;(

    @AngelOfArh јас три пати сум правела пнеумослајд и тоа на приватно , ништо не излегло :( Се молев да има нешто, барем да знам дека е тоа.
     
    На Coco31, AngelOfArh, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ние порачавме од Грција да ни донесат Cortair, и им дале некои други,им рекле исти состав се само под друго име и сега незнам, дали ги има некоја мајка користено, прашав и фармацевт овде кај нас ми вели не се секирај исти состав се само различна фирма и име... received_510309317692554.jpeg
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.276
    На ќерка ми, 5 и пол години, во спиење и се затнува носот, па и кога ќе стане и протекува . Од што така? Во спалната само парното работи насабајле, немаме клима таму. Навистина ме нервира ова со носов. Совет некој?
     
  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.846
    Допаѓања:
    4.771
    Пол:
    Женски
    Сув да ме е воздухот
     
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.276
    Не знам веќе. И насабајле многу кива. Можно да е алергија? Но досега сме немале ваков проблем.
     
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Можно е ама без да испиташ нема да дознаеш.
    Пробај изгаси парно, да спие во поладно.
    После во текот на денот ништо нема?