1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Добар е.
    Го следат за тахикардија, но во главно е во ред. Сепак превентивно, уште седиме.
    Се изѓњави.
     
    На sani99, mal.ecka, JoyJoy и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Со 63 црп ви давале антибиотик?
    Моментално лежиме болница заради темп над 41,5 која држеше цели 3 дена и со ништо не се симнуваше. Доктор сака да направи уште една контролна кр слика па да одлучи дали е за антибиотик. Гради чисти ама полно густ и леплив секрет горе, се дави од него.
     
    Последна измена: 5 декември 2022
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.242
    Можеби има бактерија? Високо црп
     
    На Heleny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Metier123

    Metier123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Фала богу што сте поминале лесно. Не се обвинувај, на секој може да му се случи да згреши... Битно детето е добро.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.038
    Пол:
    Женски
    Да со ЦРП 63 сме добивале антибиотик, ама ако има и друг наод. Значи или КС да укажува на бактерија или на преглед да има знаци за антибиотик (пример многу црвено грло, болка во уво, опструкции и слично). Одлуката е сепак на лекарот што ќе даде во зависност од повеќе параметри.
    Се надевам брзо ќе ја напуштите болницата.
     
    На Heleny му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Да пред точно една недела црп 64 му беше, предходно три дена температура и повраќање
     
    На Heleny му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.105
    Како сте?
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    1.254
    Како сте мами ? Подобар ли е сега, се случува.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Добар е.
    Пак бевме на контрола и добар е. Сме му дале повеќе, но српак е ок.
    Нема тахикардија веќе сега само се лечи вирозата.а цела ноќ со мм ко блесави му го слушавме срцето, абе стравови.
    Абе колку човек пази тоа поглуп станува.
    Ама ај јас една, изветреана ама и мм со мене згреши. Се испобунивме еден со друг некако и детево го изѓнавивме.
    Ај, помина, памет за нареден пат ептен.
     
    На minne992, mimiiiii, sani99 и 9 други им се допаѓа ова.
  10. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.132
    Дали 16 леукоцити и неутрофилија укажува на бактерија? Ми дадоа панцеф за поголемата (3години) и ми даде фенобарбитал за превентива за конвулзии иако досега никогаш немала, ама многу висока температура има 40,1 последно и тешко ја спушта. Од вчера е вака. Сега спушти и не знам дали да дадам, ми рече ако има над 38,5 дај и. Дали воопшто да давам од леков не знам. Сте го давале некогаш?

    А малата (1,5 год) ми е со бронхит 2 недели веќе, и по сите терапии инхалации со вентолин и пулмикорт и сируп панцеф плус бабини лекови (лој од зајак, темјан бел слез чај итн.) уште крчи. Некој искуство да сподели како сте излечиле бронхит?
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.494
    Допаѓања:
    34.576
    Пол:
    Женски
    Кој ти дал фенобарбитон за температура жити се?! Нормални ли се бре!!! Леков е забранет одамна во еден куп држави. Јас не знам кој се ни ги лечи децава?!
    За превентива при грчеви обично даваат дијазепам, ама... грчеви може да добие (и најчесто добиваат) при нагло спуштање на температурата.
    Ќерка ми кога качува Т, често има над 40, некогаш и 41, па не ми паднало на памет да и давам фенобарбитон ниту пак некој ми спомнал. Плус, на толку висока температура, нормално е да спушти некаде до 38, ако нагло спушти до 37, тогаш може да се јават грчеви. Затоа претпазливо со сирупите за Т. Блокмакс (бруфен) максимум два пати во денот, не повеќе.
     
    На ivance.., mal.ecka, lady.N и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Во случај на грчеви шо треба да се преземи досега се нема случено но не знам дали треба дијазепам како чепчиња да имаш дома или како
     
  13. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamis mi treba pomos nekoj da mi objasni kako se pravi inhalacija so fizioloski i sliki ako moze so e potrebno za da se napravi...i dali smee na 2 ipol godisno dete???
    Moze e smesno prasanjeto ama stvarno neznam
     
  14. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    A i so drugo pravite za vadenje slajmovi...
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.494
    Допаѓања:
    34.576
    Пол:
    Женски
    Па, најверојатно чепчиња, ама не се дава тоа превентивно, туку ако детето имало претходно грчеви, па се дава како превентива во иднина.
    Јас не сум давала ништо од тоа, пробував да симнувам температура, меѓутоа не нагло и пак ќе кажам на температура над 40, сосема е нормално да спушти до 38.
     
    На lady.N, Lisandra и Cherry79 им се допаѓа ова.
  16. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Баш така од 40 на 38 е сосема во ред. Не се ни трудам да ја спуштам пониско од 38.
     
    На lady.N и An-na им се допаѓа ова.
  17. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja @JoyJoy @elimkd
    Фала мајки за одговорите. И јас мислам дека е бактериозно дека и леукоцитите се доста летнати 23.4 (реф. 5-14.5). Останатите вредности се благо покачени или потспуштени. Од симптоми има црвено грло и зголемени крајници без наслаги, уши и гради во ред, ама ептен густ зелено жолт секрет кој само се растрга и тера на кашлање, но никако не може да го исфрли.
    Сега правиме инхалации 3х дневно со 3мл физиолошки, и приклучена инфузија 3ти ден да се врати малку во нормала. Некако мислам ќе не пратат дома без антибиотик а не ми се ризикува, на два ума сум.
     
    На Sofi.ja и elimkd им се допаѓа ова.
  18. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам за висока температура. 3 дена не спушти под 39. На 4 саати давав лекови, пола саат ќе падне до 38.8 и веднаш оди нагоре 41.5 можеби и више... во петокот на дежурен додека чекав целиот се вцрви, не сакам да знам колку била во тие моменти температурата.

    Иако не е првпат вакво нешто, волку долго не ми траело, цели 72 часа со толку висока температура и во наредните 24ч го држеше некоја до 38.7 само лежеше и гледаше во плафон. И бидејќи огромна доза пара/ибу прими претходните денови, со новалгин во вена му ја спуштаа...
     
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Може да се прави на 2 и пол годишно детенце инхалации ако така ви препорачал доктор. Дали дома имаш инхалатор? Не е некја филозофија, ќе си купиш од аптека физиолошки, со игла и шприц ќе повлечиш 2мл од растворот го ставаш во инхалатор и инхалираш
     
    На Mantisa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Па ќе ставиш физиолошки колку што ќе ти каже педијатарот, може ќе ти каже и да го помешаш со нешто.
    Мојава ми вика обично 2мл дека е доволно. И нека си поседи со маската.
     
    На Mantisa му/ѝ се допаѓа ова.