Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    Не се дава превентивно туку прво треба да се види дали детето би имало грчеви, не дај боже. Слушав еден доктор на емисија, рече колку и да изгледа страшно најважно е да не се паничи во тој момент, да не се трча на итна одма туку смирено да чекаш да помине. Е сега, не памтам дали кажа да се намести во некоја позиција или не. Секако после тоа треба да се однесе на лекар да се види дали е се во ред ама дека најчесто нема никакви последици.
    Има убави епизоди на Телма амбуланта, многу добри педијатри и ортопеди се гости, во слободно време можеш да погледнеш, даваат убави совети.
     
    На AngelOfArh и Lisandra им се допаѓа ова.
  2. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    1.132
    Оф никако да спушти температура, од сирупот на 38 дојде и за 4 часа пак качи 39,5. Не знам како ќе ја минеме ноќта. Ми е страв да не качи повеќе во спиење. За колку време почнува да делува антибиотикот? Почнува паника да ме фаќа. Дали да ставам чепче или со сируп е подобро за да не е нагло спуштањето?
     
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Значи мирно да се остани поминува тоа така,можда е убо да се има чепче за недај боже
     
  4. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    Не знам како функционира чепчето, дали игра улога откако веќе настанале грчевите. Затоа мислам дека се дава превентивно кај деца кои веќе искусиле грчеви.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mjay.yyy

    mjay.yyy Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    1.299
    Здраво мајки најсилни и ние поминавмр низ хорор 3 дена тт изгоре малата година и 4 месеци е отидовме дрзаавна веднаш кога крена и таму не те гледаат од таму во систина не задржаа тт 40.6 немав душа ја испобоцкаа се изнамачи изгоре испадна уринарна незнам од што се добива кога внимавам најмнпгу на цел свет на хигиена и се ама ете бидна инфекцијата на левиот бубрег од 2 степен дзебелување не пуштија од болница со сеуште високо црп 40 ама пие сега панцеф и ни дадоа апчиња за да не фати пак инфекција имате ли искуство некоја од вас преплашена сум неможам се мислам нешто лошо инаку не
     
  6. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    30тина саати е без температура, ама од минатата вечер многу се поти во спиење и главчето ептен му е ладно. Температурата 35.6-8 едвај до 36 се качува. Го загревам убаво ама тогаш уште повеќе се поти и лади.
    Нормално ли е ова после висока температура?
     
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.039
    Пол:
    Женски
    @lady.N разладувај со туширање, само во тенко нека е облечена. Пробај чорапи со оцет, стапала намачкани со сенф. Ако даваш парацетамол пробај да видиш дали ибупрофен би бил подобар. Или на 4 часа можеш да даваш наизменично од двата, иако јас лично почнувам до парацетамол и горните финти со оцет итн и ако сменам со ибупрофен продолжувам со него. Исто кај моево дете помагаат и електролити (Алвоген) Антибиотикот обично делува после 2 или 3 доза.
     
    На donna.17 и lady.N им се допаѓа ова.
  8. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Треба време да се среди центарот за терморегулација. Обично е ден два. Немој да го прегреваш и многу да го облекуваш. Ако мериш со бесконтактен на испотено чело сигурно под 36 ќе ти покаже.
     
  9. bebco90

    bebco90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Majki kako davate loj od guska, slusam deka bilo mn efikasno pa sakam da I dadam na malata. Dali moze da go rastvoram vo 250 ml mleko za da ne moze da go seti I polesno da go ispija ili mora so lazice da I go dadam? Dali pomaga samo za isfrlanje na slajm ili I za suva kaslica?
     
  10. Life 018

    Life 018 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Mozes i vo mleko i derektno so lazica,jas davam so lazica polesno mi e.A za suva kaslica neznam dali pomaga,jas davam koga imaat slajm..Pozdrav
     
  11. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    790
    Пол:
    Женски
    Мамички да ви споделам еден рецепт за кашлица препорачан од педијатарот на малата, многу помага и е целосно природен. Во 1 кг вода се става 2 лажици ленено семе, 2 лажици анасон и се остава да врие, да изврие водата до половина. Се трга од оган и се става 1 лажица бел слез, едно 10 мин да отстои. Потоа се процадува и се пие како чај. Се надевам дека на некоја мамичка ќе и помогне ова. Ова е за влажна кашлица, за исашлување на шлајмови.
     
    На elimkd и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  12. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.100
    Пол:
    Женски
    Каков вкус има, убав е за пиење? Јас имам огромен проблем со детето, освен вода не сака да пие ништо друго.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    790
    Пол:
    Женски
    Не знам како да ти објаснам, анасонот најмногу се осеќа, не е лош на вкус. Ама ми рече само тоа на најприроден начин исфрла шлајмови кај деца.
     
    На Skyler и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  14. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    1.393
    Пол:
    Женски
    Да се умешам (како беше фразата, ничим изазвана ☺️) , чепче дијазепам се дава само доколку има грчеви, не се даваат како превентива.

    За превентива (зборам од искуство со ќерка ми), ми рекоа др да давам дијазепам од 2мг, поделено на пола, при висока температура, што искрено ништо не превенираше, еднаш (од вкупно петте пати грчеви) имаше грчеви околу саат време после пола апчето..

    Глетката е страшна, но , сите доктори ни викаа дека само тоа е страшно- глетката, битно е да се сврти на страна да не го голтне јазикот, ако имате чепче дома да се стави, ако не да почекаш да завршат ( се ежам дури пишувам)..и да, најбитно да се потрудиш да бидеш смирен ( ако некој успеал.. нека каже како:sweat:)

    Ќерка ми 5 години ќе направи следниот месец, уште ми се превртува желудник ако она крева температура.
     
    На Lisandra и Skyler им се допаѓа ова.
  15. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Страв мие дури и помислам дека тоа може да се случи. Дури и кога крева темп само гледам во топломерот сега колку има и така. На колкава темп се јавуваат грчевите колку време траат и колкави чепчиња дијазепам барате по аптека.
     
  16. Бебии

    Бебии Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира како изгледа како приметувате грчеви при температура јас имам три дечиња досега не сме немале грчеви после температура?
     
  17. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    Женски минавме 3 дена стомачен со детето 4г. Пролив и повраќање, петок, сабота, недела;Меѓутоа сеуште еднаш два пати има течна столица како вода и по еднаш во текот на ноќта обавезно повраќа. Како да му го смирам желудникот?
     
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.039
    Пол:
    Женски
    Пробај со полесна храна, обавезно пробиотик во појачана доза и Наусолвит капки или Локомотив сируп (двете се на база на ѓумбир). Ако не се смирува пак на лекар за да ви дадам нешто од појака хемија.
     
    На Chimera му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    1.393
    Пол:
    Женски
    А дали имате во семејството историја со грчеви, обично се наследни ( кај нас мм имал како бебе, сите доктори прво тоа не прашуваа)? Не знам дали ви е прво дете, ама јас не мислев на грчеви дека може да се случат, ми е страв одкако ги искусивме, се појавија прв пат кога имаше ќерка ми годинка и пол.

    Сакам да кажам, обиди се да не мислиш многу на тоа, пошто е многу стресно, вака добро е да знаеш искуства и како да реагираш во таква ситуација (не дај Боже), ама на секоја температура да се тресеш , притоа да немало детето предходно или па да имате историја во блиското семејство, е многу стрес, според мене непотребен (најдобронамерно кажано :)).

    Со второто дете, крена температура прв пат на 2 месеци ( прележавме корона фамилјарно) , нему тоа му беше прво разболување и температура, 39, не се спушташе 2 саати, ми беше страв, ама пак не очекував дека ке пројави грчеви, од тогаш кренал уште милјон пати, среќа немал досега, па за него сум по лабава, не ми се превртува желудник, што не е случај за ќерка пример кога ќе ја осетам дека е топла...

    за ќерка, првиот пат не знам колку имаше температура, ни се појавија во кола, на паркинг пред болница, знам само дека гореше...
    Втор пат, крена 38 (препораките од др ми беа на 37.5 да давам антипиретик, да не чекаме) и и дадов блокмакс, и се десија од нагло спуштање најверојатно, 20 мин после сирупот, тогаш и ставивме дијазепам чепче и чекавме да делува. Од тогаш може пројде цела година, не и давав блокмакс, само со парацетамол функсиониравме.


    Дијазепам чепчиња ние не успеавме да најдеме во мк, си купуваме во Косово редовно, една кутија имам во фрижидер дома, една кај моите, за недај боже.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Термофор треба да имаш. Ако не се многу јаки и долги грчевите, со термофорче ќе помогне, да не ставаш чепчиња.