1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Meralis

    Meralis Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ја види крвната слика се работи за 7 годишно девојче
     

    Прикачени фајлови:

  2. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    790
    Пол:
    Женски
    Vo zegin go kupiv jas pred 1 nedela
     
    На LjLj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Значи не знам што да правам нема месец да не сме болни, го пушташ здраво право во градинка од кога оздраве од коксаки и сега пак кашла буфта и со тт за имунитет давав дефендил витамин ц за џабе ќе си пукнам сега баш пред славата тешко мене не знам што да му давам ,утре ќе го носи мажот ми кај матичната а нема месец од кога пиеше антибиотик :headbang: :headbang: :headbang:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    29
    Здраво, колку мл Ибупрофен сируп давате на дете неполни 5 години 15.5 кг ?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.631
    Допаѓања:
    99.472
    Пол:
    Женски
    Дефендил се дава 3м, од 1 шише нема ефект. Всушност со бустање имунитет се почнува во септември/октомври и 3 до 4 месеци се дава без прекин. Син ми беше нон стоп болен и ги посетивме сите можни доктори и специјалисти како би му помогнале. Пулмолог, имунолог, на матичен 2 пати неделно, орл, што ли не пројдовме, матичниот беше дециден не за имуностимуланси, на своја рака во консултација со имунолог дадовме Дефендил и еве го 5та година по ред пие и е прилично здраво дете. Инаку во 40 дена 3 пати ми спушти на плуќа со јаки опструкции.
     
    На Belabelinakinder и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.107
    Моиве не одат во градинка па секој месец се болни.
    Малава мина со само ден тт,а поголемава со тт,кашлица,чисти гради ама остро дишење пак е со атб а пред месец имаше наод.
    Давав Дефендил 3 месеци,сега др.ми препорача Имунобор,ама гледам по состав исти се.
    Секој пат кога решам да ја пуштам во градинка се разболува.
    Кај која др.го носиш?
     
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    Сите се исти, мојот од септември е со нешто постојано. Ние со изопринозин сме сега по шема, дефендил пиеше од септември нема никаков ефект кај нас.
     
    На elimkd, Belabelinakinder и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.107
    Матичниот одредува како се пие и што поточно е?
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Тешко за сите ,веќе не знаеме што да правиме и докторите не знат не може на секое антибиотик а без него нема шанси да помине еве го од 18 и 30 со тт последно кај 22 имаше 39 со 4 му дадов блокмакс сега се спушти на 37 со 4 и еве го спие, му ставам и облоги со вода и алхохол а ножината му се ладни камен ќе истуркаме некако ноќва оа утре ќе го носи мажот ми кај матичната
     
    На kristina.k и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Му давав од септември точно 3 шишиња испи мојов е со 3ти крајник па се му слегува на него ама ова е втор пат да ми крева вака тт од мала кашлица и тоа ми е чудно
     
  11. RinaKa

    RinaKa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Мајка, те молам сподели по каква шема пиете Изопринозин и дали има ефект? Матичната му го препорачува само откако ќе се разболи. Инаку ист случај е син ми, дефендил давав 3 месеци, ефект нула.
     
    На elimkd и kristina.k им се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Со бронховаксом пие? Да чукнам у дрво, гледам подобрување и јас
     
    На elimkd и kristina.k им се допаѓа ова.
  13. RinaKa

    RinaKa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Син ми е 16 кила, речиси 4 години. Препораката беше 8мл блокмакс или 10мл парацетамол при покачена температура над 38,5.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Дали бронхо ваксом се дава шемата од 3 месеци пред зимската сезона за да држи имунитет барем зимата? Или нема врска кога ќе се почне, зашто читав се почнува додека детето има акутен инфект
     
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    @mal.ecka да, за вируси се дава најчесто, имуностимулатор. Мојот вируси фаќа постојано, брисеви се чисти.
    @RinaKa 3 пати по 7.5 мл десет дена пие па 20 пауза, така три пати. Секоја година поради вирус му го препишува на мојот, исто од ко ќе се разболи за стимулација на имунитетот, лани за корона, пред тоа многу лошо помина со грип и тогаш пиеше.
    @eli25 не, само изопринозинот. Нема спуштано мојот на гради до сега, ама има огромни крајници и или се тие воспалени или има кашлица, а бактерија нема.
    @Belabelinakinder ќе помине периодов, се надевам ко ќе паднат повеќе температурите надвор ќе здивнеме малку. Или па полошо ќе е :worried: Нема дете што не е болно, преполни амбулантите се. Лесно да поминете ноќва и побрзо да помине :hug:
     
    На daniangel, mal.ecka, RinaKa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Ние требаше од август , ама скроз заборавив, касно и на одмор појдовме, па почнавме некаде крај на сеп.почеток октомври ми се чини, матичната рече дека е ок и тогаш.
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    А крвна и правеше? Какво е тоа остро дишење а чисти гради зар и тоа е можно. Јас малово малтене и не го носам на прегледи ако е болен до 4-5 дена, се дома се лекуваме затоа прашувам да препознаам во иднина
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.107
    Остро дишење,лош звук,грчење.
    Рече кс не е потребна валда вирус ама и со кс и без мора атб зошто се слушаше како дише поинаку него вообичаено.Валда ако не почнеше со атб за брзо ќе спушти.
    Од саботата вечерта крена тт,лижавчиња на др.Тајс имав земено и за грло и за кашлица.
    Вчера ја однесов,кашлаше ретко ама продуктивно,не суво.
    Ама сватив дека со кашлица нема играње.Веќе ништо не давам дома кога кашла,директ на доктор.
    Децава ме тргаат валда ме свати.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  19. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Вака читајќи по форумов страв ме фаќа за во градинка. А од друга страна читам и дечиња шо се дома па пак се болни.
    Инаку амбулантите се фул цела година мислам. Освен август кога сите се по одмори :D.
    Се смеевме со сестрата, одам во август админиатративно нешто да средам и ја зезам сестрата абе шо е ова сте седнале сите и кафе пијат :D.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    @brm_brm мојот не одеше во градинка и многу ретко се разболуваше ко беше мал, лани прваче беа со маски и помалку се разболуваше, ама годинава 5-6 пати од септември. Значи вистина е дека кога тогаш ќе поминат низ тој период за разболување.
    Е сега малово ќе треба од 9-10 месеци да тргне в градинка :worried:
     
    На mal.ecka, brm_brm и eli25 им се допаѓа ова.