1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Исто е и моето, бимунал јас му дадав никаков апсолутно ефект, докторот ми рече да му давам бронхо ваксум тред ден ни е ова па ќе видиме. Само самав да ти пишам дека не си сама и дека не е само твоето дете со градинкиве постојано болно, јас немам пиено толку антиб колку што има испиено детето од септември како е почнато;(
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.276
    Извини, но може треба да побараш и друго мислење, можеби за секое разболување не треба антибиотици. Не прави грешка како мене. Јас мојата не ја носам кај лекарот каде што ја носев.
     
    На JoyJoy, Belabelinakinder и elimkd им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Да да те сфатив добро за да препознаам ако треба. Фала ти
     
    На JoyJoy и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.107
    Кога имаше спуштено дишеше со мешето и грчеше.
    Сега дишеше нормално со носе,само се случеше грчкање.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Моето е 17м па се надевам дека ќе тргне наскоро пошто ќе нема кој да ја чува.
    Уште од сега имам страв во коски.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    12.058
    Пол:
    Женски
    Мајки имам пишувано на темата керка ми долг период се жали на стомак
    Во Мк бевме секаде и приватни и државни и крв и ехо се испитано ми рекоа нема за што да се грижам нема ништо
    Пред 4г е оперирана од кила и од тогаш е на Сонтром има генетски мутации
    Сега сме во Германија и овде бевме на лекар реков дека често се жали на стомак ја проверила само така без его рекоа нема ништо се е бо ред
    Оваа недела нема ден а да не се пожали,денес ме побараа и од училиште дека ја боли стомак детето се вие цело плаче незнам што да барам овде кај да ја носам
    Болката и на средина околу желудник ја боли без прекин и со појаки и послаби болки
    Ве молам ако некоја имала вакво искуство
     
  7. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    790
    Пол:
    Женски
    Јас имав страшни болки кај желудникот од камења во жолчката.Е сеа она е мн мала не знам дали може да е од тоа.Дај Боже да е се како што треба
     
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Два пати завршивме во викенд во доцните саати на педијатрија, таму стапна нема шанси да не ти препишат антиб со направена обичка крвна слика, во паника сум дала- не сум доктор може стварно требало а можеби и не требало, ама кај што мора мора, последно со висока темп, покачени леукоцити и црп 64 ни даде матичниот антиб
     
  9. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.847
    Допаѓања:
    4.773
    Пол:
    Женски
    Испитајте за хеликобактер пилори ако е мала може да има. Исто може да има и гастритис консултирај се за антацид да дадеш пантопразол знам дека може за деца ама не знам која доза. Се надевам помогнав нешто . Зборувам зошто на едни пријатели детето иста мака имаше уште од бебе и пиеше пантопразол
     
    На JoyJoy и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    10.415
    Пол:
    Женски
    Малата вчера сабајле почн ада повраќа. Бевме на детска клиника,рекоа вирус. Ни даде електролити,пробиотик и капки за смирување на повракањето. Но се што ке дадам она пак повраќа. Пак бев кај матична денес. Вика ок е,не е дехидрирана. Но она пак си повраќа. Што давате ,како да и смирам повраќање?
     
  11. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Што можам да дадам за болки во стомак?
    Само што станавме почна да се жали?
     
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Давај во мали количини, лажиче електролит, па за 15 мин следно лажиче.
     
    На mal.ecka и srekice им се допаѓа ова.
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    38.762
    Пол:
    Женски
    Пробиотик
     
  14. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Ако повраќа се носи ја на болница да и дадат инфузија
     
    На mira.mira и srekice им се допаѓа ова.
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.039
    Пол:
    Женски
    Два саати не давај апсолутно ништо ако не е дехидрирана. Да се смири стомакот од дразби. Ова е совет добиен од лекар за дете што повраќаше на 5 минути. Потоа можеш да даваш со лажице мало по малку електролит и вода на секои 5 минути. Ако продолжи да повраќа после тие два саати пауза (или продолжи да повраќа во текот на тие два саати) одете пак на лекар.

    @Neda997 нешто на база на џумбир. Во Македонија има Наусолвит капки и Локомотив сируп и лижавчиња за патување на база на ѓумбир. Во Германија не знам ама можеби има нешто слично. Или нема ништо таму лечењето е преживување на најјакиот. Дома можеш да и ставиш термофорче (или шише со топла вода) кај мешето. На мојот тоа често му помага, некогаш го боли од гасови а тоа помага секогаш (нели и на мали бебиња помага за грчеви).

    @mal.ecka нашиот педијатар за вирус не дава антибиотик дури и ако има промена во дишење. Во таков случај добиваме инхалаци со Пулмикорт или Кортаир (и по потреба и Вентолин ако има опструкција). Анибиотик само ако има бактерија. Секој различно. Се надевам брзо ќе бидете подобри.
     
    На mal.ecka, Alishan30 и Neda997 им се допаѓа ова.
  16. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy аууу ќути, до сега се нервирав, педијатарот е пак на одмор, не работи.
    Ја болеше под папокот и слепото црево таа страна, ама многу лошо ја дига цела маса во дневната,мислам дека е од тоа.
    И дадов за болка, и се смири.
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.039
    Пол:
    Женски
    Ако се смирило тогаш можеби е само последица на вирусот. Ако продолжи да ја боли откако ќе помине дејството на лекот за болка обавезно лекар (болка од таа страна може да е опасна ради слепото црево).
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Калинаа20

    Калинаа20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2022
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки приметив кај малата едното цице и е поголемо од другото, до една година и беа двете поголемки ми рекоа дека е од хормоните мои затоа што ја доев, после годината си беа све нормални но еве сега пак едната града и е поголема од другата а не ја дојам повеке има 2 ипол години ве молам за совет
     
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.847
    Допаѓања:
    4.773
    Пол:
    Женски
    Кога има болја така во стомакот обично не се препорачува лек за болка за да не се замаскира недајбоже посериозна состојба
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Нас докторката не советуваше кога ќе има такви напади на кашлица навечер да му дадеме авил сируп или зиртек. И вели нека спие тој покриј го и отвори прозорецот да влезе ладен воздух. И немојте да ги греете спалните соби. Пред спиење отворете убаво да се излади и легнете ги. Кај нас тоа помогна
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.