1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Максимум е 7.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Ставив оперил малце е затнат и поврати, дали е можно од капките да ги голтна, поврати се шо јадеше. Или вирусот е таков
     
  3. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам на дете 9 год. дали давате сируп парацетамол затемпература или апчиња, по пола апче смее да се даде?
    Качи 39.5,ја избањав и дадов сируп, ама се тресе и студи нозете камен и се, покриена е со ќебе ама страв ми е уште да не качува, што да правам, одамна немала висока темп.
     
  4. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Што правите кога не се симнува темп под 39, два саата веќе откако и дадов парацетамол??
     
  5. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    Скоро пиша една членка за 40кг дете и рекле дека може цело апче парацетамол. Да не си дала помала доза, па затоа не симнува?
    Ако се уште се тресе покриј ја со уште едно ќебе да се стопли и ќе почне да се поти и да намалува. Ако сака и една топла супа да изеде или топло чајче. Откако ќе се стопли и ќе почне да намалува пак нека се истушира. Со лесно
     
  6. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Не се тресе веќе сега се разголе топло и е, ама темп. тешко паѓа, за 25 кила и дадов 2 шприца,ме плаши очите и се црвени белките од темп ли е, леле одамна немала висока т
     
  7. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    Епа готово значи нема да качува сега, издржете до следна доза, можеш на 4 саати со толку висока температура. Ќе помине, зезнати се вирусите периодов.
     
    На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.487
    Пол:
    Женски
    Мене за 20 кг дете од 6 години доктор ми кажа да давам 3/4 од апчето, кај твојата може цело апче слободно, да знаеш за другпат. Јас од 4-5 години и кај двајцата давам таблета. Ако качуваат над 39 давам сируп бруфен, ама не секогаш, зависи.
     
    На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.494
    Допаѓања:
    34.577
    Пол:
    Женски
    Многу да не и е цело апче за таа килажа? Ќерка ми има 29кг, половина апче парацетамол / далерон и давам по препорака на матичната, бруфен и давам едно апче од 200мг.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.487
    Пол:
    Женски
    Мене исто матичен доктор ми кажа, баш четвртокот кога го носев малиот, ме праша колку кг има. Ако за дете максимална доза парацетамол е 15мг на кг, тогаш 300 мг е доза за 20 кг, максимална. Цело апче е 500мг, половина е 250. Мала е дозата од 250мг за дете од 29кг.
    Иначе дозата е од 10-15мг по килограм, кога има температура давам максимална доза, кога е за болка, може и помалку. Моево имаше температура, се спушташе сама, јас за главоболката повеќе му давав парацетамол, ама моево има историја со главоболки од мигренозен тип, па парацетамол не му помага баш многу.
     
    На mal.ecka и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.494
    Допаѓања:
    34.577
    Пол:
    Женски
    Јас од претпазливост, секогаш одам со помала доза. Подобро поспоро да спушти, отколку нагло ;)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.487
    Пол:
    Женски
    Од парацетамол ретко има нагло спуштање, барем кај моиве, повеќе е тоа до бруфен или аналгин како појаки антипиретици. Со помала доза големи се шансите воопшто да не намали температурата.
     
    На Skyler и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.247
    Допаѓања:
    104.886
    Пол:
    Женски
    Искуство со антибиотик што не помага воопшто на дете?
    Го пие од 13ти декември ама не помага уште е со шлаем, мрсули, а сега и пак температура крена 37,7 :x утре ќе ја носиме на лекар, најверојатно посилен да и даде..
     
  14. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    здраво мајки, керка ми беше со темп до 38.5 макс скоро 4 дена,црп беше 29макс, па спуштено на 27 во рок од 2 дена и не качи повеке темп, океј беше 2 дена без темп и таман мислевме помина качи синока пак. Носена на лекар и по крвна слика и дадоа анитбиотик, ми рекоа вирус кој преминал во бакт инфекција. Има ли некој со слично искуство вака со паузи од темп по 2 дена? уринокултурс стерилна проверена, не кашла, мрсули скоро и да нема..
     
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Зависи за што конкретно го пие? 37.7 и не е некоја јака темп ако толку макс качува, шлаем мрсули тоа може да си трае и 2 -3нед. Сепак 5 дена го пие.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.247
    Допаѓања:
    104.886
    Пол:
    Женски

    Ја носевме тогаш на лекар зошто истп кашлаше, зелени мрсули , трмпература 38 ,4 имаше и ја слушаше рече има наод на б.дробови и даде Claripen. Ама сега засега нема резултати. Исто завчера се жалеше на увото дека ја боли. А уште малку има од сирупов... ќе и се јавам на докторкава утре да видам што ќе рече.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Јас кога пиев несоодветен антибиотик, цела доза испив и не помогна. Антибиограм покажа дека е резистентен на бактеријата. И кај мене на уво префрли.
    Претпоставувам дека и кај ќерка ти е случај.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Виножитото

    Виножитото Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки помагајте ! Син ми 4г. има продуктивна кашлица со многу шлајм,правевме вчера брис од нос и грло и чекаме резултат. Во меѓувреме премногу кашла неможе да спие, кажете некој природен лек да му помогнам да се смири малку да спие барем некој саат.
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    28.447
    Поткрени му ја перницата, малку подисправен да биде ( нема да се слеват во грло шлајмовите и помалку ќе кашла ) . Ако имаш зиртек, цетиризин, летизен сирупи дај нешто да се подсмири.
    Млак чај со мед исто малку олеснува.


    И јас само што дадов Зиртек. Суво кашла, ларингит во најава. Аман веќе, кога еднаш веќе ќе ојачи имунитет и да не штрепам на секое подкашлување.
    Од септември до сега 2 пати антибиотк пие, инхалации , сирупи де за искашлување на секрет, де за сува кашлица... се така во круг!
     
    На mal.ecka и Виножитото им се допаѓа ова.
  20. RAK91

    RAK91 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    2.576
    Пол:
    Женски
    Изгоре бебе цел ден од температура. Дури и тешко се симнува.
    Ем треска, се тресе од ладно, ем температура 39.
    Не знам дали да го расоблечам или да го затоплам???
    И колку давате парацетамол/блокмакс за 11м и 11кг?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.