1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    Што се прави кога крева температура а и студи? Да ја раслекувам или облекувам?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    862
    Пол:
    Женски
    Кога крева температура и студи, облечи ја, кога ќе крене Макс и веќе нема да крева,, ќе почне да се поти и да и лежи, тогаш се соблекува и тушира.
     
    На JoyJoy и MikicaBt им се допаѓа ова.
  3. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Дали има вирус со повраќање и болки во стомак? Син ми денес го болеше стомак и за кратко време поврати. И после 2 часа пак поврати. Што да давам? Не сака ништо. Вода 2 голтки преска се напи и одма поврати. Сега веќе 3 часа не повратил ама го боли стомаче....
    Инаку скоро 10 години е.
     
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Не знам на што мислиш дали има вирус со повраќање и болки? Па стомачен нели е... ? мислам друг таков вирус нема...
    Електролити, ѓумбир, јаглен обавезно и таблети/сируп нешто за гадење за таа возраст овде сум давала Наусолвит ама 2г е мојот.
     
  5. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Епа на тоа мислам, стомачен вирус е најверојатно, оти вчера и сестра му после појадокот ми се пожали дека ја боли стомак и одма после тоа ми поврати се што изела и толку беше, само еднаш и до вечер како ништо да не било и еве цел ден денес ништо, а па денес сабајле ете брат и ама он одма штом стана сабајле ми рече дека го боли стомак уште пред да јаде, така да нислам и јас вирус е, а од каде го закачи кога сега оваа недела не сме се со никој дружиле, излегуваме на прошетка сами без деца. Не знам. Ништо ни вода не може одма ја поврати еве сега. А и немам јас тој јаглен никогаш не сум купувала ни знам како се дава....
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128
    После повраќање 40мин ништо не се дава, ниту вода. После тоа лажиче по лажиче со размак од 10-15 мин ќе даваш електролити. Ако ти поврати пак истата постапка.. Не форсирај со јадење, битно е да пие електролити цел ден полека по малце.

    Ова е нешто основно што секој матичен е ДОЛЖЕН да го објасне, ако треба и да го даде напишано на лист на секој родител. А родителот треба да го има при рака во секое време за потсетување. Прашајте си го, имате право на тоа, ако не, сменете го. матичниот! Исто како што треба да даде насоки за постапка при температура, пролив, конвулзии и слично... имате право на едукација од матичниот ПЕДИЈАТАР (не општ лекар) за при вакви состојби одма да не се трча на клиника во паника.

    Со помин да е!
     
    На Cherry79, nevermet18, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Кока кола може да давам за повраќање? По лажиче на 5 мин или како? Газирана да биде или да ја изветреам малце оти дете е не може газирано да пие
     
  8. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Може и електролити ако имаш орс. Малце нека се напие. 10 години е ве нема до сега фатено, малиов 2 год три пати стомачен.
     
    На Milkiway и Kallias2 им се допаѓа ова.
  9. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Немам ништо друго дома, а сама сум, само кока кола имам затоа прашав за неа. Почнав да давам на 5 мин по голтка па да видиме....
    Оддамна нема фаќано стомачен вирус и затоа не се сеќавам што да давам.
    2-3 пати можеби во неговите 10 год да имал повраќање..
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128
    Пробај со кока кола ептен малце, не давај ништо друго за смирување на желудник. Доволно е изиритиран, треба да се смири. Ако е вирус не очекувај да престане да повраќа, ќе трае тоа можеби ден два три, но, треба да знаеш како да го изменаџираш со соодветно давање на течности. Дете не дехидрира од 10 пати повраќање посебно на таа возраст, повеќе би се загрижиле ако има 10+ течни столици. Кога ќе престане со повраќање и ти побара да јаде, не му давај веднаш храна која шо си ја јаде вообичаено, туку почни по малце да даваш варен компир, варен морков, ориз... и тоа исто не форсирај, ептен по малце. Ако се појават и течни столици оризова вода да пие. Вирусите обично траат неколку дена, ќе помине само треба трпение и без паника.
     
  11. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Нема течни столици воопшто, само повраќа. Од преска До сега 5-6 пати поврати. Ми бара вода. Освен кока колата да давам голтка или не?
     
  12. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128
    После поврќаање апсолутно ништо не давај. Ќе ти бара, жеден ќе е, но можеш само усните да му ги навлажниш со вода. Доволно е изиритиран желудникот од повраќањето па ако после тоа веднаш се напие било што па макар и електролити, нема поента бидејќи ќе го надразни и ќе поврати пак..и тоа е еден круг од кој тешко ќе излезе и само се омалаксува и го боли. Најубаво е електролити ако можеш да земеш од аптека со некој вкус за да ти ги пие, за да се надокнади изгубеното, но, ако немаш можност пробај само со кока кола.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Јаглен ти е нешто што обавезно треба дома да го имаш. Се дава најчесто како прва помош во труење со храна, но и се зема при стомачен вирус или повраќање било што.
    За давање, што како колку со матичниот сепак се деца, консултирај се.
    За мене пример земам 1 апче гп растварам во чаша вода.
    На син ми не му дадов кога имаше стомачен бидејќи се на се 2 пати поврати, така што не би знаела точна доза да ти кажам
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.242
    Детево ми е болно скоро 10 дена. Почна со поткашлување влажно и нос растечен со густ секрет кој на почетокот едвај го вадевме. Качуваше и сеуште има слаба тт до 37.6.
    Замената на матичната не знам како виде гнојна ангина,патем малиот не се пожали воопшто на грло. Без аналзи ни препиша Оспен. Го пие сеуште.
    Вчера направивме кс и црп е 34,а и другите вредности изместени.
    Пред 1 месец лечевме стрептокока во нос. Дали е можно да се активирала пак или нешто друго е во прашање?
    @Alishan30 @Annath ако може совет?
    Screenshot_20221230-182302_Samsung Notes.jpg
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.030
    Допаѓања:
    118.565
    Пол:
    Женски
    Да, има покачени вредности на леукоцити, гранулоцити и црп.
    Ако поминале 7дена па овие се резултатите, можеби е потребно појака терапија. Нека го видат пак на преглед
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.242
    Укажува на бактерија и претпоставувам џабе го пие оспенот?
    Кој да го види во сред празници(facepalm) кој ќе се ака по дежурни:x
    Го слушаше матичната завчера рече дека е подобар на плуќа,грло ок. Му се смири и кашлица и делумно нос. Ама си ја држи тт па макар и 37.1
     
  17. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.377
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла брис да направиш. Малиов така заврши на атб без анализи, амоксиклав испи (исто грло жар). После 7 дена во градинка пак крена т, ајде на лекар, брис и кс, слична како вашава. Трицеф испи зошто бактеријава беше резистентна на амоксиклав.
    Освен пневмокока во нос ништо не излегува, бактеријава од септември ја има, тогаш само локално ја лечевме зошто немаше симптоми освен секрет и затнат нос. И после неколку дена од вториов атб детево пак е затнато во нос, без секрет. Полудев веќе, маката по пат да си ја кажам. На плуќа е цело време чист..
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.800
    Ти благодарам. Ќе се снабдам со се да си имам за нареден пат.
    Толку беше. До 11.30 последно повраќање и цела ноќ ништо, еве го сега е Супер. Дај Боже толку да беше.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.030
    Допаѓања:
    118.565
    Пол:
    Женски
    Личи на бактерија и оспенот е за тоа, само можеби му е послаб штом има вакви резултати.
    Брисеви се прават без пиен антибиотик.сега незнам колку ќе бидат веродостојни.
    Матичната побарај ја, сабота нели работат?
    И јас денес не сум но ќе отворам еве ми јавија за неколку дечиња.
    Дојдите ќе ве видам, ако не сте ми далеку:hug:
     
    На Sofi.ja и elimkd им се допаѓа ова.
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.134
    Допаѓања:
    18.242
    Ти благодарам мила,ама далеку сме.
    Не работи сабота нашата,и пишав уште вчера на вибер и немам одговор..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.