1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.955
    Допаѓања:
    75.676
    Пол:
    Женски
    Исто малава, како да пеела на концерт 3 саати зборува.. Јас ноќеска од глава до пети утоп! Мокар креветот беше, два пати станав да се пресоблечам, а сум тип што никогаш не се поти... И еве ме 36.6, ваљда толку беше кај мене :worried: :^) А грлото ме гребе од вчера, па може затоа малово така зборува, удира и на грло ова..

    Инаку исто, тахикардија имав, забрзано дишење плитко, зимав пуштав воздух во секунда... борба на цел организам. Иста беше и малава, страшно брзо дишеше..

    Уште нешто, нека земе сопругот аналгин + парацетамол + вит ц одеднаш. Доктор ми рече вака и вчера вечерта пред да легнам тоа испив, па можно е тоа да го истера ѓаволот од мене :|
     
    Последна измена: 2 јануари 2023
    На Mother of 2boys, Nala37, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.848
    Допаѓања:
    4.773
    Пол:
    Женски
    Да да обавезно однеси го ќе го прегледаат. Може и му е интересно па затоа да кажува така или да слушнал некаде. Еве мојот татко му го болеше главата и после неколку дена тој се држи за глава и вели ме боли главата :lol: и се смее. Па ме боли ногата намачкај ме .... И слични ситуации.
     
    На ni.na и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  3. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Како давате прополис? Зедов капки за деца од фитофарм (5%екстракт на прополис во безалкохолен раствор) па ме интересира како се дава?
     
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Ааааа да тоа и он го прави и се кога нешто не му се прави тогаш нешто го боли или му се кака и слично:rofl:
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.314
    Допаѓања:
    22.129
    Пол:
    Женски
    Синко е со сува, надразнителна кашлица од вчера, и повремено качува темп до 38.
    Почнав со сируп Хербион од исландски лишај од вчера, ама не се смирува.
    Дали за сува кашлица се даваат инхалации?
    Досега го имам инхалирано кога бил пред бронхит за да му се развлажни кашлицата, ама со сува немам искуство.

    Да напоменам дека од минатиот понеделник е со сипаница, два дена изгоре од темп додека исфрлање, но потоа се смири и 3 дена немаше ништо се до вчера. Носот чешма проѕирни мрсоли и суво кашлање, од дома седење.
     
  6. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Од возењето е изгледа, мојот така повраќа ако има кривини, после цел ден стомачето му е вознемирено.
     
  7. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Денес е добра.
    Минимално и давав храна.
    А она и така слабо јаде, вчера убаво си ручкаше ама се исповрати.

    Анима ли шанси грлото дани е црвено па од тоа да повраќа? Пошто вечерта кога поврати она плачеше липаше, како да и се затна носето.
     
  8. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    Можно е од црвено грло да повраќа. И се има случено на ќерка ми.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Ако и е црвено грло и ја боли нема да сака да јаде, плачи и мојот кога повраќа и му се затнува носе. Денес како е?
     
  10. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Денес е ок. Не повраќаше.
    Еден период во денот кенкаше за спиење и како да доби нагон, ама не поврати.

    А за мене лек кажувајте... само навечер ме болат крајниците. При зборење и поголтнување е ужас.
    Пред една недела пиев антибиотик за црвено грло. Сега пак ова ме закачи
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.768
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Септолете помага, но ангал зедов спреј ко ме болеше одма помина да пробаш.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.434
    Допаѓања:
    8.774
    Пол:
    Женски
    Мајки малата (2год и 2 месеци) кашла скоро цел месец, од синусите секрет ѝ се слева и го искашлува (влажна кашлица). Особено после трчање или наутро, инаку убаво спие, убаво диши на нос, не кашла ноќе. Носена 2 пати на матичен, бели дробови чисти, грло супер. Брисеви направени од нос и грло нема ништо. Вториот пат матичниот ми даде инхалации pulmicort (да не го прашав дали треба да инхалира веројатно ќе ме испратеше така без ништо) ама мора ли кортико да се? Можам да ѝ правам некои инхалации на природна база нешто, да ѝ се разреди секретот, а да не се кортико? Не видов дека ми напишал кортико и ми беше глупаво да препрашувам и да се правам паметна. Почнавме со физиолошки да инхалираме ама не ми гледа како да има некој ефект. Што им давате во ваков случај?
     
    На babydust му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Искрено ништо не му давам на своја рака, ако ви рекол со кортико ондак инхалирај ипак доктор е
     
    На Lovebug01 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Мое лично мислење, иако не сум доктор.
    Чим сте испитале се, а сеуште кашла, ви дал докторот кортико за да ја смири кашлицата.
    Кортикото не е лек, туку во овој случај ќе ја смири дразбата.
    Чим долго време кашла, се мачи, а и доктор ти дал, инхалирај.
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Кортико се дава во случаи кога кашлицата трае долго, за да го сопре тоа што го предизвикува, да контролира и да не дозволи повеќе да предизвикува кашлица.
    Само ми е чудно што ти дале pulmicort, тие ги даваат за спуштено на плуќа. Вака за нос и грло даваат дексазон обично.
    Кога син ми кашлаше месец и пол без да спушти на пуќа, прашав за pulmicort, ги нема кај нас ама имаше кој да ги земе од Врање, така ми кажа матичен.
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.955
    Допаѓања:
    75.676
    Пол:
    Женски
    Ако инхалираш само со физиолошки, исто како ништо да не правиш. Мора да ја смири кашлицата со кортико. Мене во вакви случаи кога кашлал синко (дека него го фаќале така кашлици по месец да трае), ми давале и Летизен дури да пие најмалку 10 дена. Кај него смируваше Летизенот, што значи било алергиски. Така да може да е и кај неа алергиски. Да не си сменила нешто пред месец дена? (Прашок, милениче ново, некој освежувач и сл), ако не, може е од воздухот, види го какво е...
     
    На Lovebug01 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  17. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Искуство со уртикарија? Вчера се опипа и го чекаше на итна го боцкаат урбазон ми рекоа дома со лоратадин да продолжам. Денес а се затопли или се изнервира го фати жештина одма се исфрла вика не го чеша ама страшно изгледа. Го однесов пак ми викаат не е за инекција да продолжам лоратадин не е за дополнителни испитување... сте имале ли искуство дали да правам алергија тест или крвна слика не но знам од што му е 2 год е се јаде.... полудев колку страшно изгледа
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажа матичната rupafin, бил многу поефикасен и дејствувал поинаку од другиве како цетиризин лентрика итн.
    Кај син ми беше од антибиотик.
     
    На ni.na му/ѝ се допаѓа ова.
  19. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.567
    Допаѓања:
    1.125
    Мајки дали давате нешто за влажна кашлица? Детево 4 дена изгоре оф темперстура 40, спорет кс испадна бактериска инфекција, направивме и брис од нос и грло се покажа стрептокока пиогенес, пиеме панцеф плус инхалации три дена со физиолошки и дехаметазон, сега продолжив само со физиолошки ама детево затнато во носе и кашла страшно многу и фатено му е гласчето.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.955
    Допаѓања:
    75.676
    Пол:
    Женски
    Сама ли продолжи само со физиолошки? Терај како што ти рекле, да не спушти на плуќа. Време треба, ќе помине...

    Спрејче во нос ставате?