1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Кај мене кога има стомачен, син ми само двопек и јогурт јаде.

    Туку јас да прашам за моиве деца, се откорнуваат од кашлање, не знам веќе како да им помогнам. И на лекар бевме, за малата ми дадоа два дена да и ставам пулмокорт во инхалациите, а за син ми само со физиолошки. Не гледам никаков напредок, во најдобар случај исто е. Немаат на гради ништо и немаат црвено грло. Што ќе беше ова?
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Нас не спаси црна трупка(не знам како се вика плодот). Како роквица е само е поголем.
    Напиши на гугл black spanish radish with honey и види видеа како се спрема. Или пиши ми лп, ќе ти објаснам :) иначе кашлаше 3 месеци, вадеше секрет по цел ден и за 2 дена од ова и помина. Со помин..
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Мала денес ми пркна, си игра, повесела е. Нема пролив, ама па ми какаше 7 пати по малку, ќе прдне и ќе пушти како парченца(не знам дали добро објаснив, ), и дадов морков со компир и така како него да го какаше. Се регулира столицата или?
     
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Банана е за регулирање на столицата, двопек леблебија морковот мислам дека не е
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Ќерка ми имаше контакт со лице кое доби осип денес варичела, а контактот беше на 6ти и 7ми. Кога да очекувам и дали да очекувам сипаници и кај мојата или?? Како одеше тоа со период на инкубација?
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    а да пробаш со некое сирупче на билна база за смирување на кашлица?
    перипд на инкубација е три дена пред да излезе осипот. Тој период се пренесуваат ваквите вируси
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Јас им давав сируп за искашлување од бршлен оти се полни шлајм, ама кога и кажав на докторката рече немало да помогне сирупот оти не им било спуштено на гради. Сега ќе пробам и со овој рецептов од @chocolade .
     
    На marchi-cool и chocolade им се допаѓа ова.
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    2 недели до максимум 21 ден.може да фати во тој период
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.812
    Допаѓања:
    21.029
    Пол:
    Женски
    Ај иод мене едно прашање..
    Ако отидам уште еднаш на доктор ќе ми се изнасмеат, увек ја носам и се е ок.
    Нема мрсули, не кива, весела е, јаде, пие, игра се со ред.
    Ама еве кашла на спиење.. се откорна. Во четвртокот бевме на док, ми хрчеше а нишо нема.. сега веќе не ни хрчи.
    Што правите/давате во вакви ситуации? Што би ублажило. Еве спие ама нон стоп кашла и само се превртува.
     
  10. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето?
    Да не и е алергиска кашлица?
    Кај мали деца добро е контрола на 2-3 дена да се прави.може се променила состојбата.од четврток до сега е цела недела поминато
     
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.812
    Допаѓања:
    21.029
    Пол:
    Женски
    Си реков ќе пишам и изумив... 16 месеци скоро.
    Алергија не би рекла, немаме ништо ново воведено подолго време. Не пие ништо освен витамините... едино од воздухов.
     
  12. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Мој совет.утре повторно да ја слушнат и лабораторија да се испита. Убаво ќе каже дале е вирус, алергија или бактериска инфекција
     
    На M&M, NarCis@ и Цвет88 им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Да не е сув воздухот каде што спие? Инаку не мора да е алергија од намирница кашлањето, може да е алергија на прашина.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.812
    Допаѓања:
    21.029
    Пол:
    Женски
    Користам навлажнувач. Не ми е јасно зошто само на спиење... вчера кашлаше на денско спиење, будна не кашла ич, ноќта исто не кашлаше, денес преку ден исто на спиење, еве прееска се раскашла, нормално се разбуди и ко нишо да не било, спремна е за игра.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    веројатно има секрет..Кога лежи и се спушта и ја тера на кашлање.Стави ја да спие на повисоко,не на рамно
     
    На Leo_29, Цвет88 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  16. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Кога имаше моево стомачен вирус ,педијатарот ме советуваше да давам пробиотик или провен или линекс тие делувале наводно моментално за разлика од другите ,а и ни даде сируп ентерофорил ако има повеќе од 7-8столици на ден за среќа не го искористивме поминавме само со линексот .
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Мајки и покрај примања на клексани од 2000 Д-димерите и се сега 3700 а во Средата беа 303
    Док ми вели незнам што да кажам па таа ако незнае јас па ич
    Незнам каде да се обратам повеке месец ипол прима и еднаш добри нареден пат лошо
    Ве молам да ми предложете по приватниве клиники добар трансфузиолог или хематоонколог
     
  18. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето?
    Се знае ли причината?
    Јас знам трансфузиолог но на државно е.незнам досега каде сте оделе. Би требало детски хематолог да го води детето:hug:
     
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.609
    Допаѓања:
    103.876
    Пол:
    Женски
    Повтори резултатот, уште утре, најдобро каде и си го земала последниот резултат!

    Но Систина можеш да провериш дд +/-2.000ден е, трансфузиолог Герасимова, ОК е, прашај на информации дали може да прими дете.

    Друго место Хемолаб кај Кочо, ама јас сум со резерва за кај него, Кочо е и директор на Трансфузиологија инаку, ама на Клиника со полиција да го најдеш. Ипак да прашаш дали би примил детенце, да проверат дд тоа не верувам да би одбиле, цената тука некаде би била како со Систина.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детенцето?
    Кај кој трансфузиолог одевте до сега?
    Доколку сакаш пиши ми во лп ќе се договориме да ти организирам да се видите со моја другарка Трансфузиолог која ме водеше цела бременост и имам во нејзе највеќе доверба.
     
    На Sexybaby86 и Lolipop23 им се допаѓа ова.