1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Mozno e afti da se pojavat öd visoka temoeratura?
    Veke 2 den ne e jadena, Samo Voda pie, i osven zalfija so Sto drugo mozam ustata da i ja cistam?
    Zedov i Eden krem
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Metilensko.
    Da.
     
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.769
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Го однесов на доктор ништо нема рече, а како кашла навечер посебно многу ме плаши, ништо не ни даде, има некое сирупче или нешто за кашлица за 2 години?
     
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.772
    Пол:
    Женски
    Јас ѝ давам прегорен шеќер со млеко и маргарин.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    За кашлица стрикно никогаш не ни препишале, демек провоцирале сирупите за уште повеќе да кашла, ни даваат инхалации. Има секрет во носот?
     
  6. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    39,5 температура а нозете ладни и ми вели му студи, да го топлам или ладам?? Дадов блокмакс сега ама незнам во меѓувреме како да реагирам… 3,5 години е му дадов 5мл блокмакс се мислев 7,5мл да не треба, таа доза пиши дека е за 4-6години..
     
  7. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.135
    Пол:
    Женски
    Кажувајте лек за досадна кашлица полудев веќе. Со ноќи не сме спиени од кашлањето. Ме разбуди со ларингитна кашлица, ме извади од памет едвај до воздух доаѓаше. Грло и гради чисти, нема ништо само носето тече ама го чистиме редовно. Му дадоа уште пред некоја недела сируп за смирување кашлица ама воопшто не соработува за ништо. Единствено инхалација прифаќа од вчера навака зашто и он се преплаши. Не знам веќе како да му помогнам. Евентуално некој сируп со поубав вкус?

    @flower55555 Ако му е ладно стопли го, ладење само откако ќе се стоплат екстремитетите.
     
  8. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Кашлицата ни се смири само со инхалации со дексазон. Јас лично три сирупи испив и цабе, на крај и превриена кока кола се напив и то ме смири доста, некои и на деца даваат по некое лажиче јас немам давано.

    Инаку му ги стоплив стапалата и го измасирав со алкохол и вода спадна на 38,6 сега му студело се изнапокри.. Прв пат ми крева толку температура зато паника ме фати незнаев шо да направам.. Стапалата и дланките пак му се ладни а на чело е топол да чекам до утре или да го носам на детско незнам шо да напрам
     
    На sanji4444 и Skyler им се допаѓа ова.
  9. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Истото е и кај нас моментално, до сега го држев исправен да се смири.
    5 дена веќе кашла, почна прво како ларингитис, суво и надразнително, и ете не се смирува никако.
    Носот не тече од напред, ама му се затнува и му се слева во грло, а кашлањето е суво мислам дека ептен малку исфрла секрет.
    Инхалирам со физиолошки само, а за други додатоци не би ставила дека рекоа гради чисти па или викендов или пон пак ќе го носам на преслушување.
    Сирупи веќе не давам, откако пред 2 месеци три различни пробав ништо не помогна, сега зедов од исландски лишај ама не гледам ефект, ќе го прекинам и него. Утре ќе правам кромид со мед/шеќер, тоа можеби малку ќе ублажи, ако не сте пробале веќе.
    И горен дел од тело обавезно подигнат, гледам така поубаво спие. Зголемена влажност на воздух во спална, да не му се суши грло толку. Некоја од лутите масти на гради, го држи носот продорен и смирува кашлица.
    Друго не би знаела, ако е онаква досадна вирусна кашлица без засегната плуча, мислам само трпение, и мене ми е тешко да си признаам, ама ете точно 6 недели кашлаше есента и имав време се' да испробам од сирупи и домашни лекови џабе.
     
    Последна измена: 14 јануари 2023
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Зависи колку кг е. Јас на 13,5кг давам 125мг единечна доза чепче, до 3 пати на ден.
    5мл се 100мг ибупрофен. Ја симна ли температурата? Ако продолжи да качува пак висока можеш за 4 часа да дадеш парацетамол, а дотогаш физички да разладуваш, со млаки облоги, ако веќе се вжештил скроз.
    Додека качува може да му студи и да се тресе.
    Јас би покривала и масирала само ладни екстремитети, кога ќе се стоплат би ладела. Само не го покривај многу и цел да не го прегрееш.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Ако е ларингит ќе му помогнат инхалациите. Што ставаш, само физиолошки или...? Ако е мирна крвна слика, а има ларингит кај големиов вклучуваат и сируп за алергија, зошто кај него најверојатно е алергиски. Сега чекам да видам дали ќе најдам термин кај Благица Манчевска, па да направиме и алерготестови. Ако не успеам кај нејзе мислам и ти ја фалеше и Искра од Ремедика па може и таму ќе го носам.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  12. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Пак качи 39,2 го однесовме на детско, гнојна ангина.. од каде шо како незнам, сега прв пат вака.. ме прашаа дали е често вака и да се испита трет крајник, ама до сега никогаш немал… јас си кашлам уште, вирусот од мене го префати, а гнојна ангина немав..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.769
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Да сега уште малку му течи носот не како на почеток, ама ова кашлањето одвај зема воздух, не е баш сува кашлица него како влажна, чудно не рече ништо докторката за кашлицата, ми е страв да не спушти а давам само лој од гуска во млеко не знам дали ќе помини од ова, чај не сака да пие
     
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.368
    Допаѓања:
    171.040
    Пол:
    Женски
    3 дена беше во градинка и еве ја качува тт. Значи мрзам викенди.

    Ако ставам малку прашок од електролитите во обично сокче би имало ли некаков ефект? Повеќе не можам оти го менува вкусот па не пие. Мака си имам со неа, воопшто не соработува. :|
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.848
    Допаѓања:
    4.774
    Пол:
    Женски
    Ставај слободно
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    2.821
    Пол:
    Женски
    Да, стави. Така правам и јас, во сокче му ставам, инаку не пие ич електролити.

    Со помин.:hug:
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.108
    Можеш,моите во се го сеќаваат.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Во се можеш буквално. Јас АД и давам растворено во вода со електролити. Можеш и во кашички кај сакаш таму.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.800
    ОРС најмалку се осеќа во цедевита од лимон
     
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.135
    Пол:
    Женски
    Да, само физиолошки, друго не би ставала зашто е чист. Крвна слика не сум правела, некако досега сметав дека е нормално носе да тече и да се накашлува од градинка ама неспиењето не утепа сите.
    За Искра да, јас сум задоволна исто и она ни препишуваше Зиртек во такви ситуации ама сега 40евра за да ми каже инхалирај и давај зиртек не ми се даваат :D
    Пробав завчера лоратадин да му дадам само тоа имав дома ама дури и на кришка со крем го осети. За ништо не соработува, многу ме нервира. Еве денеска земав нов сируп од бел слез, не го осеќа во сок, па ќе видиме. Инаку, од инхалацијата се растече носот ненормално, уште крокодили не искочија :drunk:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.