1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    @DarkStormm ние од септември (facepalm) ама не спушта мојот, на грло и меше удира најчесто и си кашла долго време постојано.
    Нормално е и повисок пулс и забрзано дишење ко ќе креваат тт. Ништо само следи го, течности повеќе, и се надевам ќе помине само и брзо. :hug:
     
    На DarkStormm и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    И мојот нема спуштено до сега. Претходно имаше фарингит мислам рече докторот, со доста зарипнат глас и лошо дишеше на спиење, дадовме амоксиклав за да не се искомплицира. Ама дури на 5-6ти ден. Се слушнав пак со докторот, вели истото пред време никаква терапија не се дава. Еден наивен сируп за температура не се дава секогаш, а камо ли антибиотици и кортикостероиди. Тој вели дека повеќето дечиња се лечени премногу со такви лекови кога реално не постои потреба и затоа сега скоро сите посегнуваме по таква терапија мислејќи дека од тоа побрзо ќе помине. Јас не барам антибиотик, ама сопругот слушал колеги, пријатели, познаници сите дечиња со компликации и бара антибиотик да се препише. И свекрвата исто, го критикува докторот, го измачувал детето за џабе, на крај пак морало да даваме, немало да помине без антибиотик. И сеа не можам да им објаснувам цело време, не ме ни слушаат, си зацртале така и крај. Јас битно на докторот му верувам, само потајно се плашам да не се влоши, кашлањево ме загрижува..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.769
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Мајки малиов со кашлицава не престанува него поупорна е, денес малце има температура, грчи ко ќе спие а навечер не ни можи да спие од кашлица, го однесов кај друг доктор на второ мислење пак нема ништо рече вирус, само две недели се мачи со кашлица, крвна слика супер црп мирно, ме мачи од шо толку кашла, шо вирус ќе беше ова, го омалаксува скроз, не соработува за да пие чај, пак ништо не му дадоја, се мислам да напрам брис пон ако продолжи ова, дали треба брис и од грло, дали да прам воопшто ако нема на црп ништо.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Ако е мирна кс да не е алергиски. Не ви предлождија да пробате со сируп за алергија?
     
  5. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.769
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Не ништо, ни инхалации ќе помини рече сега темп 39 крена:(
     
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.101
    Пол:
    Женски
    @DarkStormm ако е вирус и да даваш антибиотик џабе е. Ќе следиш утре како е, ако се влошува кашлицата понеделник однеси го и таман ќе е за крвна слика, ќе се види дали е за антибиотик.
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Не е ова алергиски. Нека поминува со лесно.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Консултирај се за инхалации и сируп за алергија да му смири кашлицата
     
  9. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Го однесов на одделение. Го наслушаа, нема ништо. Ама пак качува 38. Не сум дала сируп, надвор го изнесов да поигра. Сега заспа. Ќе следам како ќе биде со температурата. Се слушнав и со докторот, рече ако има температура денес и утре, задолжително утре крвна слика со ЦРП. Кашла некако ниту суво ниту влажно... Повеќе личи на сува кашлица.. Го ставив на перниче и сега не кашла на спиење..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Лош е вирусот и моите кашлаат големиот си доби антибиотик пошто и после 7 дена температура имаше демек грло црвено, а малото и антибиотик во вена прими пак кашла џабе труење само инхалации и дадоа сега а еве веќе 6 дена со трмпература и кашлица е, на 5 доктори бев така да нема друго
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.769
    Допаѓања:
    2.792
    Пол:
    Женски
    Можи ќе треба антибиотик не знам втор ден со темп, две недели кашлица, сега ќе треба пак кс да прам за да видиме можи бактериска да е инфекција.
     
  12. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Со помин.. Кои симптоми ги имаат? Син ми само кашла и температура од 37 до 38, веќе три дена.

    Докторот препорача медогал за кашлицата, купив, скоро 3 год ќе има моето, а на сирупот пишува над 4 год.. Му дадов, искрено не знам колку испи, со борби, со плукање и плачење го дадовме..
     
  13. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.011
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Совет Ве молам веќе 2 месеци детево е болно.
    Крај на Ноември прележа варичела. Помина тоа почна да кашла поминавме само со инхалации. Пред Нова Година беше 3 дена со 39.5 темп. Па почна да кашла. 10 дена беше со Амоксиклав. Здрава една недела преку ноќ температура, кашлица, гушење, опструкции спуштено на плуќа од нигде никаде 7 дена на Трицеф. 4 дена здрава сега кашла пак се дави во шлајмови.
    Неиздржливо е веќе се мачи и таа и јас. Што ви помогнало за шлајм и смирување на кашлица? Утре ќе одам кај матичната ама сепак сакам да ми кажите искуства Ваши.
    Детето е 2год и 9мес
     
  14. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Големото е 2 тоа температура 6 дена првите константно после само навечер и денски до кај 39 по еднаш качуваше, после некој ден почна носот о разви кашлица еве 10 дена уште кашла нема температура само ама пие макропен веќе 3 дена. Малото исто ама многу омалакса очи неможеше да отвори и инфузија примаше и пак никако да се подобри еве денес 6ти ден уште качува ама малку посвежа е
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Овој сируп и инхалација со физиолошки му помогнаа. Ни носот не тече веќе толку. Само не знам дали треба сируп за смирување да пие ако веќе има шлајм, види со матичната ама инхалацијата ќе помогне да искашла.
     
  16. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Спие, а јас на секој час станувам мерам температура. Заспа со 37.2. Пред два часа беше 37.4. Сега 38 има. Давам вода, тргнав прекривка.. Не знам дали да седам, дали да поспиеме уште 1 час. За сируп не е, а што да правам не знам. Ќе полудам.
    Edit: Измерив 38.3 и дадов парацетамол.. сабајле ќе одиме за крвна слика.
     
    Последна измена: 23 јануари 2023
  17. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Jas koa gledam kacuva davam sirup ne cekam 38.5 pogotovo pa noke. Shube mi e da ne zaspijam i da otide epten nagore vaka sirupce i dete ke spie i mama ke spie
     
    На Snowflake92 и DarkStormm им се допаѓа ова.
  18. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Дете што спие со температура не се буди за антипиретик, штом спие добро му е, освен ако не качи над 39, тогаш и само ќе се разбуди, па ќе му дадеш. Е сега секако ти ќе го извадиш подебелиот крај што ќе треба да мериш на секој пола час, ама си издржала до 4. Јас местам аларм да ме буди за мерење, ако случајно заспијам.
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    1.257
    Мајки што препорачувате да купам да си имам дома за недај боже ако има вакви удари , ние сме скоро 18 месеци .. Сеуште не прооди ама буквално секаде се удира , не седи ни минута
     
  20. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Да. Ама некако страв ми е да не качи многу, а да не осетам. Мериме под рака, ако мрдне неточно покажува топломерот, едно мерење го повторувам 3-4 пати за да бидам сигурна дали точно е измерено. Во 4 измерив 38.3 и дадов парацетамол. До 7 утрово 3 пати препоте и го пресоблекував.

    @Pacient srna Искрено на два ума бев дали да дадам или не. Секако не спиев. И откако дадов 3 пати го пресоблеков. Јасно ми е дека нема сон за мене, ама многу бев уморна, не знаев кој пат да го фатам. Еднаш мерам 38.3 еднаш мерам 37.9, на другата рака мерам сосема друго излегува. Тргнав прекривка, седев така да видам дали ќе се олади. Ништо, и после 15 минути беше многу топол, цело тело му беше жешко, не само челото...

    Утрово бевме за крвна слика. Чудно, хемоглобинот повисок од било кога 12.3, не ми се верува. ЦРП е 5. Друго се е во граници. Леукоцити се 7.0.
    Докторот вели не е за никаква терапија, само симптоматско лечење, за температурата антипиретик, за кашлицата сируп медогал, ако се затне носето оперил-п .
    Детето е весело, расположено, вчера добро јадеше, температурата до 37.5 се движеше и мислев ќе се извлече, кога вечерта пак ја искачи..и ноќе на спиење кога не ја спушти туку почна да покачува се загрижив.

    Од познаници слушам многу дечиња лежат во болница. Кај сите демек наивно почнувал вирусот и потоа набрзина се комплицирало. Дури и крвна слика кај повеќето била одлична, а децата со бронхит. Еве не знам што да правам. Имам итно неодложно патување задутре, на кого ќе го оставам со температура? Сопругот пак запнат за антибиотик со докторот ќе се испокараше.. Од една страна сум против антибиотик (бидејќи моментално нема потреба според состојбата), од друга страна се чувствувам премногу виновна што го однесов на роденден и од таму се зарази.. Ако нешто се искомплицира уште повеќе ќе се чувствувам виновна..

    Значи на никој не одевме на родендени, прослави , имендени абе ништо. И ај решив минатата недела да го однесам малку да си поигра.. И ете беља..
     
    Последна измена: 23 јануари 2023
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.