1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Anngella19972018

    Anngella19972018 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Сега стигнаа резултатите мононуклеоза е, доколку некој има поминато да сподели некој совет
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Колкаво е дете? Ние пројдовме. Ќе ви кажат на инфективна. витамин Б треба повеќе, да се пази на храна. Генерално колку е помало детето, полесно поминува.
     
  3. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Abe neli bese toa bolest na bacuvanje? Od kade na mali deca. Neka proaga so lesno samo
     
  4. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Во вторник завршен антибиотик денес пак температура кашлица се со ред исто, можно е нов вирус или лечено недолечено...полудев
     
  5. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Знам за многу бебиња што минатите недели пијат антибиотици за кашлица. Такви се вирусите сега, кашлицата трае подолго. Не давај ако не укажува крвната слика дека треба. Буквално истото се случи со едно бебенце блиско, амоксиклав, па панцеф и еве пак кашла.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    На крвна слика евр бактерија сега излезе ама без брисрви ни дадоа амоксиклав незнам дали да почнам или брисеви да правам прво, плус он и со температура е и остро дишење рекоа
     
  7. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Направи брисеви и според антибиограм нека пие, која е поентата инаку. Плус за остро дишење не знам амоксиклав колку е ефикасен.
     
  8. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.751
    Допаѓања:
    18.716
    Пол:
    Женски
    Јас би направила брисеви па отпосле терапија да се одреди. Шо ако амоксиклав не ја лечи таа бактерија?
    Џабе пиење
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Mojata dur cekam brisevi spusta na pluka tkaa da jas pocnav zemi bris i davam sirup dur cekam rezultat. Ako treba da go menjam antb ke go smenam mada dosta od niv se so sirok spektar. Bolje mi e da smenam nekolku pati ako treba mada ne se desilo do sea nego sekogas da mi spusta pa posle ventolin inhaliraj pa use ne znam sto uspat em dete se maci
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Има температура и многу кашла докторката вика подобро е да почне него 2 дена да чекаме брисеви па да спушти на плуќа
     
    На Pacient srna, LiquidLuna и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    Му дадоа и кортаир инхалации тој за дишењето помагал до сега да се смири незнам веќе минатата недела беше вироза 10 дена температура не му даваа антибиотик за на крај воспаление на грлото да има и пак со антибиотик заврши сега ова... умрев
     
    На KuklickaSk и Skyler им се допаѓа ова.
  12. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Да, најдобро е да се почне ама да се направат брисеви во меѓувреме и по потреба да се смени антибиотикот.
     
    На ni.na и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Мојот испи панцев, уште кашла не знам дали е оздравен многу. Некој вирус беше малце спушти на плуќа. Темп нема сега, го допи антибиотикот следно шо е ако се врати пак состојбава, и ме интересира дали на црп ако е во ред се брис се прави?
     
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.141
    Пол:
    Женски
    Ако температурата е предизвикана од бактерија, црп ќе биде покачено значи логично е да направиш брисеви. А може да има бактерија, црп мирно значи бактеријата не прави проблем и нема потреба од антибиотик. И трет случај, црп може благо да се покачи од вирусна инфекција и тука мислам докторот треба да процени дали е за антибиотик според симптомите што ги дава детето. Сума сумарум, добар доктор си треба.
    Големиот кашлаше скоро цел месец, една ноќ не извади од памет со страшна ларингитна кашлица. Се смири со инхалации, давав сируп од бел слез 5 дена и го исфрли шлајмот, па две ноќи пред легнување му давав Летизен и носето прекина да тече. Буквално вака се излечи.
     
    На Lisandra и tina2018 им се допаѓа ова.
  15. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.292
    Пол:
    Женски
    Ако е лабараториски во ред и нема клиничка слика нема потреба од брис.
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.042
    Пол:
    Женски
    Па од бацување односно лижење се и сешто. Мали деца во игра менуваат играчки, се гушкаат, се лигават, се ставаат во уста (пример вчера внука ми од 3 години лижеше ограда во игротека, син ми на 7 годни уште става прсти во уста) и така.
     
    На KuklickaSk и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    862
    Пол:
    Женски
    Има од freezyderm first aid butter се вика. Помага при удари, намалува оток и спречува правење на модрици.
    Мислам дека не се става на отворени рани.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    2.496
    Пол:
    Женски
    Малиот од синоќа со тт 38 или 39, давам парацетамол, ама го плука, одвај на сила. Кс добра освен леукоцити 5. Кашла кога ги искашлува шлајмовите, онака не кашла, за да ги исфрли само, ги поврати на давањето сируп. Има ли дете што воопшто не може да пие шируп и цело време терате со чепчиња. Докторката вика грип, нема на плуќа се уште. Освен ц, д витамин друго ништо не даде. Има над 8кг, да давам чепчиња од 150мг многу ли е, некако овие од 80мг малку ми се чинат. Грлото малку црвено, не јаде ништо освен млеко. Колку дена само на млеко може да тера.
     
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.108
    Како се дозира Блок Макс кај забоболка?
     
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.217
    Допаѓања:
    18.957
    Јас пола доза сум давала за заб
     
    На Mother of 2boys и mal.ecka им се допаѓа ова.