1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    на деца под 12 год не се ставаат капки,така ми рекоа во аптека, парацетамол или нешто против болка ни препорачаа
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не се сложувам со тебе, тука сме за совети од искуство а мајката решава дали и што ќе даде. Мене ептен многу често ми се случило да не ја дадам терапијата од докторот и да не погрешам и исто ко ќе појдам на преглед јас прашувам дали за таа состојба можам да давам таков и таков лек. И ниеден доктор не може толку добро да го знае организмот како мајката
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и да прашам за инхалацина при затнато/растелено носе само со физиолошки раствор правите?
     
  4. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    И ние ја имавме пред повеќе од месец дена. Не ми дадоа антибиотик, дури и ми дозволија да вакцинирам со ммр со неа. Немам повторено брис после тоа повторно, но сме немале ни потреба.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Да. Или капки вентолин. Но јас би ставила доктор ако ми рече.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    па и јас ме би додавала капки. Што знам,некаде читав дека можеш да правиш инхалација и со етерични масла растворени во физиолошки раствор. Најдобро били капките од еукалиптус и лаванда. Јас имам правено на синко инхалација со чај од нане. Не ихалирав со апарат туку онака класично варен чај па да дишеш од пареата. Ама чај од листови од нане а не филтер. Се изненадив колку му пушти и грло и нос. Почна да му тече и го издувавме а од грло се раскашла и корнеше шлајмови. Барем се исчистивме
     
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Да да најубаво така природно. Еве јас неџнам што е ова оваа година. Детето големо ми е девет години, досега ниту еднаш не кашлало ниту пак некогаш спуштило на плуќа. Може е чудно но ете ќе настине два дена температура, грло и толку било. Ама годинава..... Во декември кога почнаа да кашлаат....Морав инхалатор да купам. Еве ги сега пак. Големиов пак му врвинодма а малово две год има еве го спуштило малку. Докторката ми рече може со вентолин. Ама тој не стои за жива глава. Незнам стварно што е работата. Цела зима ги пукнав од овошја, вит ц бимунал давав, што ти не. До воздухов ќе да е. Најтрагично.е што и бебчево поткашлува штом тие почнат. И тоа оцкаво на инхалатор. Многу се нервирам.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Да.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Веќе не знам што да направам. Од саботата ми е малата со затнат нос, еве уште е, крчи со носот. Ќе и извадам мрсули и одма пак и се создаваат. Прскам и синомарин, но џабе. Дури и се закашлува, како да се задавува. До кога ви имале децата проблеми со носот, колку дена ќе трае ова? :( И дали да и правам инхалации?Дека сум читала не треба за течење нос инхалација или можеби грешам.
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Неа изгледа и стои во нос. За такви ствари се прави инхалација.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    алергиски да не е ?
     
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    @LiliBoz ок тогаш, ќе правам. А нормално е од нив да се закашлува?
    @joy1 искрено не знам. Првпат во овие две години е вака со затнат нос, претходно имше на 8 месеци бронхит и после ларингит еднаш. А кога ми настинувала другпат било само со тт, а вака со затнат и растечен нос е првпат. Да дадам лоратадин или не на своја рака?
     
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако се слева накај грло нормално е
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Мајки веќе не знам што да правам. :(
    Сакав да прашам дали е можно поради растење на заби дете да има пролив една недела? На малата одеднаш и излегуваат три 5ки( една речиси целосно излезена, една половично и една со врв) Вчера приметив.

    Пишував на темава, малата една недела веќе има течна столица/пролив.(на 6дена после вакцина и почна сѐ) Два дена беше пролив со многу течни столици, другите денови по 2_3 пати, а вчера и завчера само по една течна столица. Меѓутоа сабајле повторно имаше три течни во рок од два часа.

    (Претходниот понеделник прими мрп, во саботата повраќаше и колабираше и од неделата има пролив. Цела недела е нервозна кенкава)

    Не знам дали е ова реакција од вакцината, дали е стомачен вирус или нешто друго. Па се прашував и се надевам дека можеби ова е резултат на растење заби :|

    Истоштена сум физички и психички и со идеи за храна. Јадеше само супи, ориз, двопек, морков, компир, варијанти помеѓу, меѓутоа во недостиг на дозволени намирници и затоа што сама си бараше јадеше и кисело млеко и јогурт. Утрово пак, затоа што вчера и завчера имаше по една столица, мислев дека се смири, и сварив јајце :tmi: со кифличе и јогурт. Дали можеби тоа и направи проблем повторно?
    Пие пробиотик и електролити. Одвај.

    Совет? Искуство да споделите? Навистина сум исцрпена во секој поглед, но уште повеќе загрижена до кога ќе трае :worried:
    Извинете на долгиот пост
    :f:
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Еве мое искуство ќе ти споделам. Четвртокот сабајлето стана со затнат нос. Почнав со спрејот и со пумпицата за влечење и мукоплант цел ден во зовриена вода имав да испарува во дневна. Надвор беше поголем дел од денот. Два пати дента го бањав во спурено вц и со млазови вода преку глава ( нормално припазував да не се испоудави ). Вечерта кромид исецкан во спална стаив. Мирисаше спална бетер од Дестан ќебапчилница :D. Вчера истото го практикував. Еве го денес е како нов. Четвртокот и петокот давав на два пати супа со повеќе црн бибер и лимун. Пробај со мукоплантот и со кромидот.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Moive se non stop so mrsuli od site mozni vidovi i boi vo nosevite. Te retki, te gusti. Od kako trgna golemiot vo gradinka. I fala bogu, samo na toa ostanuva. Deluvam vo zavisnost od potrebata. Nekogas fizioloski pa so aspieatorceto vlecam, ako ima za vadenje. Acidosalus. Soleni banji im pomagaat. Inhalacii po potreba i sto ke mi kaze maticnata od lekarstva stavam vnatre, lokalno antibiotik.
    So suv suv nos se samo vo leto po vrakanje od more.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Еве и од нас пример ,скоро 2 год бевме нон стоп со затнато носе и што не пробавме и само тогаш за тогаш ке понинеше па се повторуваше .Направивме се можно да не е алергија нешто ,се беше чисто и на крај да му помине од риноко спреј кој се дава само за алеегии :^).Исто така приметив дека има доста подобрување и од мералис спрејчето.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    @Black girl ,не на своја рака

    @Вереничка а на лекар?Зошто не проверите брис од измет?Може е вирусно може е бактериски?Ако колабирала требало на систем да ја вклучите да се редехидрира
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Минатата сабота кога обилно поврати само еднаш и беше изнемоштена после тоа, ја однесовме одма на дежурен, проверивме крв добра беше крвта добра беше и нејзината општа состојба рекоа нема воопшто потреба од инфузија(гледајќи ме со чудење кога прашав).
    Во неделата продолжи со повеќе течни столици, понеделникот бевме на матичен(зборови на матичната беа тоа дека веројатно колабирала дехидрирала во саботата) исто рече добра е, штом не е омалаксана, штом бара да јаде, крвта добра, да давам лесна храна пробиотик и електролити. Направивме и проверка на примерок од измет негативно е сѐ. Малата не изгледа изнемоштено и омалаксано, поголем дел од времето е весела, горе долу јаде нормално, понекогаш негодува но тоа го препишувам на храната која веќе и е монотона, нервозна е, имаше и една вечер тт 38(8-9 ден од вакцина) забите и растат како што пишав ...
    Меѓутоа столицата сѐ уште е течна. Тоа ме загрижува.
    Затоа прашав, од искуство, колку може да трае течна столица, колку е "нормално"? Може ли од заби? Дали имал некој слична реакција на мрп?? Има ли стомачем вирус периодов? Се соочил ли некој со слична мака?

    А секако доколку продолжи и не се подобрува повторно ќе одам на д-р.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    @Вереничка немам искуство.Кај моите стомачен траел до три дена најмногу.Пробај смени пробиотик.Давај темна чоколада(70% какао да има) леблебија(ако може сама да ја грицка).Тоа помага
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.