1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    11.733
    Пол:
    Женски
    Како ќе знаат дали е алергија, мора да се испита, а мало е? Сигурно ќе дадат некој сируп да го засуши секретот ама ако оди во градинка џабе е. Еве мојот постар 6 месеци си е на терапија со Аериус и Назонекс, сега паузира и носот е чешма. Се е привремено затоа и јас не би давала сирупи без потреба. Иде лето, ќе се смират, малку море и ќе помине.
     
  2. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е алергија. Мојот често си има вакви настинки со обилно течење на нос и знае да подкрене температура. И сношти ми крена 38.4 а еве денес нема ништо, па затоа мислам од алергија не би кренал температура.
    Особено сега сега изгледа дека е од градинка бидеќи е втора недела на адаптација. И општо имам болежливо дете, затоа прашав за спреј за нос, да не отсуствува од градинка секоја втора недела.
    Едит: да напоменам дека и многу густ секрет има.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.239
    Пол:
    Женски
    Зошто инхалации ако му тече носот?
    Тоа се прави кај затнат нос, не кога тече. На своја рака ги правиш или педијатар ти кажа?
     
  4. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    На своја рака, само сабајле го инхалирав.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.239
    Пол:
    Женски
    Немој, оти ако има густ секрет и е бактериски, ќе ја разнесеш бактеријата надолу, ќе искомплицираш. Подобро само влечи ако не знае да дува, или испирај со шприц со физиолошки од едната ноздра, да излезе од другата. Доволно е.


    Мене лично ми е несфатливо со тие инхалации што се даваат на сите. Две деца имам, не сум ги инхалирала никогаш, дури и кога матичната ми предлагала, не сум правела инхалации, си поминувале настинките. Во нормални земји, инхалатор не можеш да купиш во аптека, најмалку на своја рака да инхалираш. А кај нас стана мода. Потреба, разбирам, има случаи кога се навистина потребни. Ама кај нас се злоупотребува веќе, како и за сите други лекови...
     
    На mimiiiii, Tess36, Mother of 2boys и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    Да, почесто чистам со физиолошки и шприц. Имам совет од педијатри да инхалирам кога има многу секрет, затоа го инхалирам со физиолошки бидеќи е густ да се навлажни и да го исфрли побрзо.

    Во Ноември исто имаше премногу секрет и не даваше да го инхалирам и направи бронхит (не знам дали од тоа) потоа со инхалација поминавме без антибиотик.
     
    На mal.ecka и JoyJoy им се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Можеш да инхалираш но со антибиотска ампула препишано од лекар за доколку би имало бактерија да не се спушти надолу евентуално даваат хлорафеникол во нос но сепак подобро брисеви да се направат.

    Аериус за ништо не помага.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    11.733
    Пол:
    Женски
    Како бе? :D
     
  9. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    @Brpbrp @Annath
    Ви благодарам, ќе ве послушам. Утре ќе го носам кај матичната да побарам упат за брисеви. Крена температура на 12 часа, ваљда има нешто.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mami93

    Mami93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2020
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Cesti stolici kaj deca , i tecni stolici so sluz na sto moze da se dolzat
     
  11. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.848
    Допаѓања:
    7.523
    Пол:
    Женски
    Од што може да е црвенилово?
    На сликава не се гледа убаво, поцрвено е многу.
    20240410_092130.jpg
    Ваков го земав од градинка, ниту го боли ниту се чеша ама втор ден како воопшто не се повлекува.
    Прееска земав и да го трљам убаво, си реков да не го бацила учителката па со кармин :x
     
  12. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    4.857
    Пол:
    Женски
    Ова е реакција од сонцето, овие два дена многу дечиња направија реакција. Обавезно фактор пред излегување.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.848
    Допаѓања:
    7.523
    Пол:
    Женски
    Фала.
    Почна да се лупи сега малку доле и се пожали дека го боли.
    Воопшто не ми текна дека е некоја реакција на сонце, дерматит...
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Му давав на мојот живо џабе како вода да пиеше дали дека е доста послаб од другите не знам. Само летизен помогна кај нас и момокс спрејот. Не си единствена ако не помогнал сирупот и од блиско опкружување иато така било со тој сируп. :)
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    11.733
    Пол:
    Женски
    Имам давано и летизен, лоратадин и сите имале ефект, што знам. Супер си беше тие 6 месеци додека пиеше, еве и помалото дете и маж ми пијат Аериус, немам приметено дека не делува.
     
  16. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    Матичната е втора смена, според резултатите што мислите?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_2215.jpeg
      IMG_2215.jpeg
      Големина на фајлот:
      274,1 KB
      Прегледи:
      43
  17. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    11.733
    Пол:
    Женски
    Супер е крвната слика, мирно е се.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.105
    Допаѓања:
    16.139
    Пол:
    Женски
    Дали некоја имала такво искуство?

    Ќерка ми, скоро две години е, не збори. Ја однесовме на ушно, и ми рекоа дека има течност внатре во ушето, средното уво или како се вика. Затоа и не зборела, оти не слушала добро. Ми дадоа лекарства да и давам, и ми рекоа на контрола пак после два месеци. Ако не и се тргнала таа течност после два месеци, ќе требало операција.
    Кога спомнаа операција, јас се заледив и буквално ништо не слушнав шо зборат после тоа.
    Затоа ме интересира дали некоја мајка имала вакво искуство да сподели со мене, шо како, па ако може и за операцијата да ми објасни.
    Јас прв пат слушам за такво нешто.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Zumbulka86

    Zumbulka86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2020
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Најверојатно се мисли дека има секрет во средното уво. Син ми исто така има секрет, од проблем со третиот крајник. И заради тоа има намален слух и неразбирлив говор. Следната недела треба да ги вади крајниците и ќе му ставаат и некои цефчиња во ушињата. Најверојатно и кај вас мислеле за ваква операција, пошто најчесто крајниците се виновни за проблеми со ушињата.
     
  20. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.105
    Допаѓања:
    16.139
    Пол:
    Женски
    Мене овој докторот ми кажа дека тоа е течност. И оти се случувало кога децата се разболувале, кај некои поминувало, кај некои не. Ми објаснуваше нешто накратко и за операцијата, оти ќе се отстранува нешто оти ќе се сечело, ама пошо овој докторов маж беше, и незнае убаво да објасни и да одговори на прашања шо ги поставувам. Само се брзат некаде како да возот ќе им избега. А со жена доктор ова ми се нема случено, жените се секогаш коректни, објаснуваат убаво и одговараат на секое прашање.