1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Кај син ми во градинка има еддно другарче ушите му се полнат со вода детето стварно не слуша ништо, а не ни збори. Како би научило ако не слуша ништо, нели? За операцијата на нив им кажале дека треба со цевчиња и да се извади водата и да се извадат крајниците и сега чекаат да видат во секој момент кога да ги извадат да им кажат.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Па сигурно за крајниците ми кажа овој докторов. Оти ми кажа операцијата преку грлото ќе била или преку носот, незнам, не се разбравме убаво оти многу брзо збореше а и не зборевме на македонски.
    Прв пат слушнав јас за вода во ушите, и не ми беше јасно шо е тоа.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Се случува кај некои дечиња ова детево 4 години направи сега скоро и буквално само нешто изговара ти му правиш муабет и те гледа како проѕирно зошто не слуша не ни знае што му збориш. Али со операција ќе се среди. :) На клиника го фалат некој Мицевски ако веќе таму правите.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Во Германија сме ние. Не ми е гајле кај кој ќе биде пошто знам дека има добро обучени доктори, само сакав да дознаам некое искуство со таков случај. И како би се одвивала операцијата.
    Мислев да не е нешто ептен сериозно и страшно, оти ти викам, прв пат слушнав за таква работа.
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Абе секоја работа е сериозна ако е оставена до крај. Детето нема болка предпоставувам? Обично повеќе се осеќа како притисок али што поскоро тоа подобро зошто сега им се развива говорот и треба да научи да збори.
     
  6. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Па до сега не е покажала дека има болки. Може и да има а да не знаеме. Незнае да каже. Ни дадоа лекови, со надеж дека ќе помине од нив, па ќе видиме како ќе биде.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.841
    Допаѓања:
    4.983
    Moeto ima isto kako tvoeto zadrzana tecnost.kaj usite i nosni polipi i porafi toa namalen sluh i poradi toa Germanski zbori dosta nerazbirlivo.Ni dadoa i nas lekarstva, ama ke odi na operacija .Imam razgovor slednata nedela za.zakazuvanje na operacijata pa ke cekame termin. Okolu saat vreme trae celata postapka , potoa ili e 24 h uste vo bolnica.ili nekolky saati. Potoa od edna do dve nedeli se sledi i se pravi kontrola kaj HNO doktor.Od tecnosta sto.ja imaat slusaat isto.kako nekoj da ti gi pokrie usite i.ustata .
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Леле ти благодарам многу шо пиша. Жал ми е шо и вие низ истото поминувате. А како се прави операцијата, дали знаеш? Преку грло, преку нос, преку уши? И шо е тоа HNO доктор?
     
  9. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.841
    Допаѓања:
    4.983
    HNO doktor za uvo nos i grlo ti e, pisi na youtube ima videa na germanski toa e Paukenergruss. Sledi ja i brkaj termini da sanirate na vreme bidejki eden problem raga drugi problemi.Operacijata se pravi pod narkosa detalno drugoto slednata nedela ke doznam , macno bilo koga se budele.po narkosata. Jas od momentov.koga doznav nemam mir , vo princip mnogu cesta pojava ama ete majka...
     
  10. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Да, многу честа појава било. Овој докторов за уши, кај шо бевме, ми кажа дека имал по 30 деца дневно со овој истиот проблем.
    Ни дадоа спреј за нос и еден сируп, ми кажаа само недела време да и ги давам не повеќе, и да чекам да правиме контрола во јули. Ако уште го има тоа, ќе мора операција.
    А на вас ви кажаа ли, отприлика за колку време ќе биде терминот за операција? Сигурно не се чека со месеци за дете.
    И кај кој направивте термин за разговор? Хирург ли? Сами го биравте или матичниот ви препорача?
     
  11. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Мајки детево мое (3год) има проблем со гадење и повраќање при патување.
    Вчера прошетавме на кратка релација некој 20км, 3 пати поврати и веќе немаше што на крај....само нагони му идеа
    Од кога се вративме не јадеше ништо, и вечерта испи околу 120мл млеко и ги поврати по 10мин.
    Мислев ке помине ама денес продолжи истото.
    Појадокот го поврати, и од тогаш наваму што и да стави во уста одма го повраќа. Му дадов нулсовит јуниор 20 капки, и провен пробиотик.
    Му дадов ѓеврек, го поврати и тој и заспа. Нема други симптоми, можеби малку потечна столица, покачена тт нема, болки во стомакот нема.
    Што можам да му дадам на своја рака, сируп , капки ??Или да го носам на лекар ?
    Се мислам дека не е стомачен вирус, туку дека мн му е надразнет желудникот од вчера
     
  12. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.841
    Допаѓања:
    4.983
    Nie od pedijatarot nikakva dijagnoza ne dobivme lecevme obicen virus so morska voda i svez vozdug 5 meseci se dodeka jas ne uvidov deka neato ne e vo red i odevme na uvo nos i grlo.Tamu mu napravija analizi dobi dijagnoza sirup i 2 vida na kapki i uput vo klinka za uvo nos i grlo kaj sto ke mu ja pravat op , tamu cekame termin okolu eden mesec, a minimum sto ke cekame za op e 3 meseci barem taka ni kazaa ke vidam slednata nedela.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.796
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Сигурно е стомачен или изело нешто расипано. Нема шанси после вожњата да продолжи да повраќа. Мојот исто повраќа при патување доколку има мн кривини, дур поминеме тоа и после се смирува . Појдете си кај матичен.
     
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Ајде со помин нека е. Мене кога докторот ми кажа за ова, мислев дека нешто многу сериозно и страшно е, ама после прочитав малку на интернет и видов дека баш честа појава е и не се третира како опасна.
    Ај ти се молам, пиши ми откако ќе отидете на разговор. Нека помине се како шо треба.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.660
    Допаѓања:
    11.650
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми повраќа при возење во кола со години, ни 2км не можев да ја возам без да поврати и ништо не помагаше, ама никогаш немала проблем после возењето. Мене ова ми звучи на стомачен вирус.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас никогаш немал проблем после возењето, затоа ме чуди :/
    Значи за на лекар сме ...
    Чат пат пие по нешто ама сепак ми е страв да не дехидрира
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.853
    Допаѓања:
    40.069
    Пол:
    Женски
    Ако е само ставање цефчиња не е страшно. На големиот мој му ставаа кога беше 1 и 8 месеци. Лошо е што се мали и мора со целосна анестезија. Инаку зафатот е многу краток. Го засекуваат тапанчето, чистат и вметнуваат цефчиња за да вентилира увото. Нас не пуштија утредента дома. Контроли 1-2 постоперативно и после ако е се во ред после година за да се види дали излегле цефчињата, зошто тие сами треба да испаднат после некое време. Да не подречам, еве 5 години после тоа големиот немал повторно проблем со уши.
     
    На Adidas888 и SanelaS им се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.104
    Допаѓања:
    16.131
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам дали е со цефчиња, ќе се консултирам со матичната, да видам она шо ќе ми каже според извештајот.
     
  19. Tess36

    Tess36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2022
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    1.169
    Пол:
    Женски
    Коса ми се крева од секое одење на доктор и муабетот инхалации правете. Последниот пат и одговорив, ама добро има ли некој друг лек во медицинава освен инхалации? Скоро два месеци се болни, на секое одење ни вика не е ништо страшно вака на слушалки, само инхалации правете. А децава-змејчиња се удавија во секрет. Кај секој ден се бориме со синомарин и носко, затоа што и тоа не дозволуваат, па на сила држиме, шприцаме, влечеме, она упорна е дека треба инхалации да правиме и само тоа па тоа. И така од ништо не им е, испадна една бактерија, па друга, па сега сипаници. Чудно како и за сипанициве не ми спомна инхалација.
     
  20. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.128
    Допаѓања:
    5.333
    Пол:
    Женски
    @Adidas888 Како што си прочитала, самата „болест“ не е нешто опасно само по себе, се вика otitis media serosa, односно воспаление на средно уво со ефузија, и е едно од начестите заболувања на средно уво кај децата. Се третира конзервативно како што ти кажале, а доколку нема подобрување по 3 месеци, тогаш се оди на хируршки третман. Тој третман, опфаќа дренирање на течноста, така што се прави мал засек на ушното тапанче. Бидејќи тапанчето има голема способност за регенерација, откако ќе заздрави, пак може да се насобере течност, па затоа може да му стават мало цевче во засекот, преку кое увото ќе се вентилира и нема да се создава течност. Најчесто во истиот зафат, може да се извади и третиот крајник. Средното уво, е поврзано со горниот дел на грлото преку едно „дупче“ кое служи за вентилација на увото, а крајникот доколку е голем, го блокира тоа дупче, и ја оневозможува вентилацијата и увото се полни со течност, затоа и треба да се извади крајникот. Не се секирај, не е ништо опасно, ептен е често, иако звучи страшно, добри се прогнозите. :)
     
    На Ano, Spidy, LiquidLuna и 2 други им се допаѓа ова.