1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    11.732
    Пол:
    Женски
    Види, не знам како ќе ме сфатиш и каков ви е педијатарот. Јас добро те разбирам ама ниеден педијатар на прво течење носе нема одма да ве прати на брисеви освен ако апла не е видливо дека е бактериско.
    Ако има температура, кашлица ок ама само за течење носе тоа е, прскај спреј и чисти.
    И кашлицата е прв знак дека нешто друго се случува, не секогаш ама затоа докторот ќе препознае ако има нешто, ако збориме за нормален доктор.
    Многу пати и тие бактерии што сите си ги носиме немаат никаква врска со вирозите што ги фаќаме во меѓувреме.
     
    На fashion-addict, azelea, Tiny Love и 6 други им се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.722
    Допаѓања:
    25.471
    Мила, не е возможно и не треба да правиш брисеви на секое течење нос. Чисти брисеви не секогаш значат дека не треба антибиотик, и бактерика на брис не значи секогаш дека треба да се лечи. Се гледа клиничка слика на пациент и по тоа се одредува терапија.
     
    На fashion-addict, azelea, Tiny Love и 4 други им се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.661
    Допаѓања:
    29.090
    Пол:
    Женски
    Некогаш се случува да се спушти, да се направат компликации и слично.
    Инаку ако е само во нос бактеријата не се лечи со системски антибиотик туку се лечи баш со спреј за нос (испирање) и евентуално антибиотска маст.
    И честа бактерија е и тешко се искоренува баш затоа што некој ќе има симптоми а некој нема да има симптоми а ќе ја пренесува на други.
    Едноставно дали ќе даде симптоми или компликации некогаш зависи и од општ имунитет, среќа и слично.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.661
    Допаѓања:
    29.090
    Пол:
    Женски
    Некогаш се случува да се спушти, да се направат компликации и слично.
    Инаку ако е само во нос бактеријата не се лечи со системски антибиотик туку се лечи баш со спреј за нос (испирање) и евентуално антибиотска маст.
    И честа бактерија е и тешко се искоренува баш затоа што некој ќе има симптоми а некој нема да има симптоми а ќе ја пренесува на други.
    Едноставно дали ќе даде симптоми или компликации некогаш зависи и од општ имунитет, среќа и слично.
     
  5. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    3.776
    Да ве прашам, инхалации само до физиолошки раствор колку пати на ден правите и по колку минути ви е една инхалација? Додека испари цела течност така? Кај нас е различно, а исто ставам секој пат некогаш за 5 мин некогаш за 10.
    И колку денови правите инхалација и гледате подобрување?
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Зависи за што ако е затнат само со синомарин ампули зошто по ефективни ми се на мене од физиолошки. Мојот е 3 и пол години и тоа би траело негде 5 до и дена. Ако е проѕирен секрет и се тргне или жолт/зелен тогаш ставам ампула гентамицин од 20мг пола сабајле со пола ампула синомарин и навечер другата половина во траење од 5 дена. Ова ми е кажано од доктор и секогаш имало ефект. Гентамицинот е антибиотик али не е јак доволно е доколку има некаква бактерија локално да ја среди. И фала богу еве го коска е иако се ваља доле се брише од сегде и бута прљави раце во уста до сега не качил ни темп ни ништо по сериозно.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Branko33

    Branko33 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Pri viroza mozno li e da se pokaceni leukociti i trombociti hemoglobin 139 eritrociti 5 milioni imase tt samo sabajlevo sama padna
     
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.722
    Допаѓања:
    25.471
    Еве и мене бебето ми спушти на плуќа синоќа. Денес го однесов дека ми хрчкаше, докторот вика има мал наод. Среќа на време сме фатиле. Многу лош вирус
     
    На mal.ecka и Bebetoo им се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Обично вирозата трае 24 до 48 часа но некогаш симптомите и до 7 дена траат кај некого. Хемоглобинот е добар најубаво и црп да се испита кога правите крвна слика. Се зависи и леукоцитите колку се покачени. Али релативно ако само 1 имала темп и веќе не качи во рок од 24 часа нема простор за паника. За еритроцитите и тромбоцитите разговарајте со доктор али температурата со тоа не е поврзана. Плус и колку години има детето.
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Што вирус е? Мојов константно уназад ми се жали за ушите дека го болат те едното те другото. Некогаш и се однесува како да не слуша кога му зборам, а некогаш па делува дека се слуша. Стои пред мене му зборам го прашувам нешто и ќути му викам ме слушаш ти ли мене ми вика што?
     
  11. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.299
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Син ми има мораксела во нос. Грло чисто. Само носот му е затнат, друг симптом нема. Матичната вика само со септоназал да третираме. Но, на него веќе цела недела му е затнат носот. Страв ми е да не ескалира. Сте имале ли поинаков совет во ваква ситуација? Можам ли нешто друго да го прскам во нос за да го одзатнам?
     
  12. Branko33

    Branko33 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ova e krvnata crp 2.5 istiot den pravena ali prikvecer 2 godini i 4 meseci sme
     

    Прикачени фајлови:

  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.661
    Допаѓања:
    29.090
    Пол:
    Женски
    Јас сум добивала совет и при вирус и при таков локален наод за бактерија да прснам прво хипотоничен спреј во нос (оние обични спрејчиња со солена вода) да се исчисти носот па потоа Септоназал. Септоназалот оди едва пати дневно, а испирањето нос може и до 4 пати дневно. Ова за побрзо да се измие што и да е од носот.
    Еднаш сме ставале и маст Хлорамгфеникол во нос откако не поминување после 2 недели.
     
    На Kolache na mama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. happy mommy

    happy mommy Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Малата ја има истата во нос.
    Третирана цел месец со микробакт, со антибиотски капки во нос но никаков ефект.

    Кашла, целата затната, со зелен густ секрет.

    Од вчера почнавме со антибиотик Амоксиклав по препорака на педијатар.

    Се нервирам што порано не почнав
    Се измачи детето
     
    На Kolache na mama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    10.792
    Пол:
    Женски
    @happy mommy @Kolache na mama
    И ние сме со Мораксела, од градинка.
    Ради друга ситуација примивме антибиотици, орално Алмацин и Трицеф (ни ги прекинаа), па продолживме со боцкање Лендацин.
    Наодот, кашлицата, температурата се средија, носот остана да хрчи и да го затнува.
    Стававме 3-4 дена Ефедрини капки во нос, има некое подобрување ама уште се мачи дете.

    Немам чаре, еве денес ќе го носам пак да даде совет матичната.
     
    На Kolache na mama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.722
    Допаѓања:
    25.471
    Јака кашлица со многу секрет. Еден, два дена суво кашлаат, после со секрет. Малото качи 38.5 темп, големиот не качи.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.299
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Прскам и со Исомар, тоа е таков спреј или некој друг треба? Септоназал 2 пати на ден прскам. Едно по друго не сум прскала, ќе пробам и така. Хлорамгфеникол маст е локален антибиотик? Како се нанесува, длабоко или на почетокот од носето?

    Ова е втор пат да има мораксела, првиот пат со ништо не третирав, а сега му е ептен затнат носот цела недела и страв ми е да не ексалира.
     
  18. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    Офф, со помин мајка. Многу лош вирус, спуштаат дур да трепнеш. Ние имаме терапија за инхалација со салбуаир два пати на ден по пола ампула, ацц џуниор и вирантото што го давав ми кажа да го продолжам.
    Кај нас е проблем што знае да се закашла многу и се да исповрати. Сабајле само што го инхалирав ги испи сирупите и по 20 мин поврати. Не знам што да правам во такви ситуации, да давам повторно? Сабајле не дадов ќе чекам вечер. Ми се чини малку е подобар малиот од вчера. И не кашла толку.
     
    Последна измена: 12 април 2024
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.722
    Допаѓања:
    25.471
    Добро е да го повраќа шлајмот, не се секирај, сирупите не се антибиотик. Вирантото секако се дава првите денови само.

    Јас не можам ни ацц, ни виранто, 7м има, само инхалации.

    Срце ми се кине, колку е мал, само префаќа од брат му.
     
    На mal.ecka и Bebetoo им се допаѓа ова.
  20. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    2.656
    Пол:
    Женски
    Моево е само, прво дете. Никој немаше да го префаќа не го мешав многу со деца. На 3 месеци беше исто вака полн со секрет и тогаш го инхалирав само, не спушти. На 7 или 8 месеци му беше првиот антибиотик, имаше бактерија haemophilus influenzae што ја имало во градинка а он не одеше тогаш. Само фаќа некои бактерии, вируси, а нема кој да му ги пренеси, преку глава ми е од ова а само 20 месеци е. Е сега почна да иде во градинка и знам дека ќе е бетер, само со лесно да поминува, што е тоа е. Имам среќа што барем кога е болен пие течности и јаде се. Фала богу една предност имам. Инаку по природа е гадлив знае да си поврати и кога е здрав:sweat:

    Имам пишувано по темиве, кога правевме свадба и крштевка он гореше од температура ноќта пред тоа. Сум трчала сабајлето да му дадат антибиотик само да поминеме мирно дента:drunk: Ужас сме.