1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Еве сме и ние. Саботата демек затнато носе, нема ништо. Понеделникот со наод и куп лекарства. Не знам што вирус ќе беше ова.
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.534
    Допаѓања:
    15.512
    И јас вака правам кога има затнат нос,прво со хипертоничен спреј чистам,не изотоничен и после оперил или септаназал,навечер хлорамфеникол.
    @KuklickaSk и мојава го имаше тој вирус пред две недели,немаше тт помина само со инхалации.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.754
    Крвна слика кај двајцата идеална, детево свири ли свири.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.982
    Пол:
    Женски
    @Miss_S Вирусот е таков. Трае долго и од никаде прави компликации или на уво или на гради. Го помина и мојов и двете деца на брат ми и сите комшиски деца. Двете од брат ми добија компликации на ушите и малите од маало спуштија на плуќа. Јас штом доби температура го однесов (ретко така одма го носам ама морав на службен пат да одам и изгледа на почеток го фативме) и со инхалации се спасивме од компликациите
     
    На Miss_S му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.754
    Го инхалирав од одма, ама 1 на ден и без вентолин.. џабе. На 3 ден бронхит. Тоа е,ќе се лечиме
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Ај можда малце безвезно прашање. Ќерка ми не ме остава тобрекс никако да и редам во очи,и сега кога заспа и ставив по една капка не ни осети. Аку ? Има инфекција инаку на двете затоа.
     
  7. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    И јас така на син ми кога беше мал му ставав, оти не даваше никако во очи да му брцаат, делува како не, исто е, бар немаш плачки, раат си и ти и он и примена терапија (fingers)
     
    На dromka и Чанта им се допаѓа ова.
  8. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    А температура качи? Јас штом видам почнува со шлајм да кашла одма и правам маска со Вентолин спреј, за да не спушти и до сега фала богу добро е, немала спуштено.
    Грчат , свират градите од шлајмот кој се собира во градите и не може да се исфрли оти се мали уште, затоа побавно мине кашлањето.
    Што терапија ви дадоа?
     
  9. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    Со температура само инхалации ви дадоа ? Антибиотик не?
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.982
    Пол:
    Женски
    Вирус е зошто антибиотик? Од вирус и на плуќа два пати спуштал и не сме добивале антибиотик. Антибиотик добива само за бактериски инфекции.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.754
    Бебето качи температура ден ипол дп 38.5. Бевме на пат надвор од Мкд и немав инхалатор, па вториот ден кога се вративме му уклучив сама инхалација со пулмикорт. Вчера матичниот рече ништо не е, вирус ќе пројде, не инхалирајте. Јас и вчера го инхалирав со пулмикорт. Денес пошто почна да свири рече да инхалираме со физиолошки, пулмикорт и вентолин.

    Имаме инфектолог во фамилија, му земаа брисеви и согласно резултат може да уклучиме и антибиотик, а ќе го слушне и утре, ако е полошо ќе вклучиме и пред резултатите. Многу е мал, 7 месеци ќе прави за некој ден, треба да се внимава да не искомплицира.
     
    На mal.ecka и Kallias2 им се допаѓа ова.
  12. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Лаик сум на темава со вируси,бактерии плус од онаа генерација, антибиотик за "добро утро" кај што се даваше.
    Дали за секое кашлање и затнат нос правите крвни слики, брисеви и слично за правилно да се одреди дали е за антибиотик или не?
     
  13. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Крвна слика практикувам да правам после 3-4 дена температура, а брисеви ако одлучи педијатарот така.
    Ако на секое кашлање и растечен нос им правам, ќе треба да се претплатам годишно во некоја лабораторија.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Јас колку што имам сфатено, антибиотик даваат ако има наод на плуќа независно дали е само вирусно. И не било каков мора да има и кортико во него, како на пример сумамед или панцеф. Најчесто си наод тие што дават амоциклав на крсјот пак завршуваат со сумамед или панцеф.

    едит: крвна слика правам ако имаат темп два три дена а да не е на пример поради гнојна ангина температурата. Чисто да видиме дали е вирусно па да не брзаме со антибиотик. А брисеви сум направила еднаш или два пати до сега поради затнато носе кое не попушта.

    Незнам колку пати сум пишала за ова ама пред месец и пол син ми спружен беше цела недела. Температура постојано имаше. Не јадеше. И само лежеше . Го болеа сите мускули. Мн се изнамачивме и три пати на детско во раце го однесов ни инфузија не ни дадоја за хидратација ми рекоја крвната слика покажува вирус и крај. Ќе си се помачите со еликтролити и течности и ќе помине. И вистина де измачивме ама помина без антибиотик.
     
    Последна измена: 12 април 2024
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Па не баш. Проценувам ситуација, ама тоа го научив со искуството како што растеше големиот. Пр.ако е само температура без други симптоми (кашлање и нос), чекам бар два дена. Ако помине ок, ако не тогаш правам кс. Последниот пат големиот прво ми крена рандом температура на два пати и имаше мрсули. Дирекно направив брисеви. Во меѓувреме малото се наполни со секрет и крена тт и за него дирекно брисеви без кс направив. Двајцата со бактерии и двајцата добија антибиотик. Во секој случај следам деца и симптоми па одлучувам, секако консултирам и матична. Дури и на доктор не ги носам одма освен ако е лоша кашлица за да ги преслуша. Ја консултирам на вибер и следам препораки.
     
    На JoyJoy, Miss_S и Tiny Love им се допаѓа ова.
  16. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.071
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ни дале антибиотик за наод освен еднаш за бронхит во комбинација со бактерија во грло ама тогаш се искомплицира ептен со црп 150, ако памтам добро.
     
    На JoyJoy и Tiny Love им се допаѓа ова.
  17. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Мислев на наод како бронхит или пневмонија проследено и со др симптоми како малаксаност и температура бидејќи најчесто се комбинирани од намален имунитет. А инаку и ние мал наод лечиме со течности и со инхалации.
     
  18. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.071
    Пол:
    Женски
    За бронхит зборам и јас. Последно кога имаше прими и урбазон и си продолживме со инхалации кортаир и вентолин.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Ве читам со тоа урбазон, не се дава тоа само за алергија? Овде не даваат урбазон така.
     
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.071
    Пол:
    Женски
    И кај моево прв пат беше, го однесов на итна не можеше да дише и ми рекоа или во болница да го носам или да му стават урбазон, па да видиме како ќе биде. Избрав урбазон и се смири одма.