1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.661
    Допаѓања:
    29.090
    Пол:
    Женски
    Покачени гранулоцити (и тоа баш процентите) и високо ЦРП се бактерија. Кај мојот скоро секогаш е така. Леукоцитите му се или мирни или благо покачени. Со лесно да поминува.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    На колку време разлика може чепче, после сируп ефералган?
     
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    4.237
    Пол:
    Женски
    Исто на 4 до 6 часа, парацетамол па бруфен, ако е мн висока тт прво пробај да гп разладиш, акп не помага јас сум давала и на 5 часа сируп.
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.661
    Допаѓања:
    29.090
    Пол:
    Женски
    Еферелган е парацетамол. Ако е чепчето исто парацетамол тогаш е минимум 4 саати, а препорачливо е на 6.
    Исто така максумум дозата дневна не смее да се надмине. Така ако еднаш дадеш на 4 саати во текот на денот следната доза ќе треба да ја одложиш.
    Ако не спушта со парацетамол подобро смени со ибупрофен (Блок Макс) отколку пречесто да даваш парацетамол.
    Е сега кај моето дете единатвен парацетамол што делува е оној на Алкалоид иако по вкус е најлош, па можеш и Ефералганот да го замениш со друг производител и да видиш дали делува.
     
    На PollyPocket и sani99 им се допаѓа ова.
  5. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.564
    Трицеф имате некаде земено деновиве ни го дадоа а дефицитарен е?
     
  6. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.395
    Допаѓања:
    21.624
    Пол:
    Женски
    Здраво,дете 7год,во попладневните часови,после 15ч,почнува да кашла,обилен прозирен секрет од нос,очи солзат и чешаат.Ова се случува последните два дена.
    Веќе три месеци е под терапија за алергија.Доколку е ова алергиска реакциј на полен(или незнам што),зар не би требало уопште да ја нема?збунета сум,незнам што му е.
    (ОрЛ која го води и му ја даде терапијата за алергија не е тука оваа недела за да ја консултирам)
     
  7. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.198
    Допаѓања:
    10.101
    Дали тие што сте имале контакт со болен од пертусис или имате дома заболен ви дале превентивно нешто или сте се тестирале? Исто така ме интересира околу семејството дали сите лесно префаќаат?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Дали има некој друг со сличен проблем - долготрајна сува кашлица?
    Детево (2ипол години има) скоро 3 месеци кашла, највеќе навечер во спиење или кога ќе се растрча и умори надвор.
    Неколку пати го носевме на матичен, ме убедува дека ништо не е, нормално било кај деца што одат во градинка да кашлаат нон стоп, да сме се навикнале. Мене не ми е нормално, не знам кај да го однесам, што да се испита?
    По совет на матичниов пробавме со Проспан, па инхалации со Дексаметазон, па млеко со прегорен шеќер да му давам, па чај од бел слез, да го мачкам со Павле балсамон и слично.
    Иначе нема ни мрсули, ни температури, крвна слика добра, ама ете кашлицава не поминува. Некогаш ќе прекине сама од себе па по 2-3 дена пак ќе почне.
    Некој совет што да се прави?
     
  9. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.672
    Допаѓања:
    4.239
    Мислам дека сама можеш најубаво да си оцениш дали е или не е нормално. Исто кога ме убедуваше мене матичната отидов на второ мислење. Не викам дека успат нешто не залепивме ама се излечи. Отиди и на второ мислење. Ќе почнат со исклучување кс, брисеви, алергија. А со антихистамин си пробала дали се смирува? Може и за тоа да ја прашаш матичната да пробаш, ако се смири алергија е.
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.514
    Допаѓања:
    17.230
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е исто и кај вас, ќерка ми поткашлуваше лани од септември до декември. Некогаш повеќе ( тогаш носена на матичен, ништо немаше ), без никакви други симтоми....
    Помина. Не знам. Освен бејби оригано ништо друго не вметнав плус.

    А алергија да не е овој период?
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  11. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Баш така, некако самата си мислам дека не е нормално ова. Ниту сум паничар, ниту хипохондрик, стварно мислам дека има некаков проблем. Со сируп за алергија не сме пробале, ќе разговарам за тоа со педијатаров. А каде да го носам на второ мислење, некоја препорака? Кај вас што се испостави дека е?
    Само од себе и помина? И јас му прскам од тој спреј ама џабе, ништо не му помага. За алергија појма немам дали е, ништо не ни рекол докторов. Изгледа јас треба да сум поупорна, само не знам кој пат да го фатам.
     
  12. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.672
    Допаѓања:
    4.239
    Во Ремедика ја носев од раѓање. Сега по потреба. Кај Јадранка за рутинска контрола, а кај Искра кога е со кашлица.
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.275
    Допаѓања:
    97.896
    Пол:
    Женски
    Не, никој, и никој не префати од неа.
    Има вирус еден 3м што трае со упорна сува кашлица. Адено вирус. Секоја есен синко го има. Ништо друго, само кашлање суво.
     
    На unearthlysarah и MissDior им се допаѓа ова.
  14. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.672
    Допаѓања:
    4.239
    Малата 2г 4м вчера два пати имала мека столица дур бев на работа. Откако се вратив не беше во вц и не се пожали, вечераше двопек и јогурт. Сабајлево маж ми и дал витамини меѓу кои редовно има и ваја пробиотик. Ама ми се пожали ја боли мешето и пак течна столица имаше. Не знам што да и давам за јадење, попара со јогурт, ориз/компир за ручек, банана? И вајата ми е некако слаба дали да и дадам плус диастоп или многу ќе биде? И растворив и електролити.
     
  15. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    2.654
    Пол:
    Женски
    Ние сме со антибиотик, направив огромна грешка заборавив да дадам пробиотик првиот ден и следните три дена малиот беше со течна столица.
    Со исхраната се како што напиша, вчера веќе не знаев што да правам, дадов дупла доза диастоп и со само една ќесичка смекта се среди столицата.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Дај Диастоп, немаш штета, само корист. Јас дупли дози давам во таков случај.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.286
    Допаѓања:
    5.809
    Пол:
    Женски
    Јас во вакви ситуации давам дупла доза ваја. 2 х 10 капки
    Го имам прашано матичниот ми има кажано дека нема штета
     
    На mal.ecka и Mucika им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.470
    Повеќе личи на алергиска база. Провери дома дали имате негде мувла во некој дел од особите каде е највеќе изложен дневна или детска дури и најмалце да има ќе кашла со месеци без престан, ако имате завеси,теписи дома исто може и од тоа да е. Најдобро алерготест да си направите и да видите на што сте.

    Друга работа проспан и чај од бел слез го тераат телото да исфрла шлајм доколку го има кај вас го нема и суво кашла што е нормално. Дексаметазон немате потреба искрено зошто детето нема потешкотии со дишењето туку кашла само.
     
    На unearthlysarah и azelea им се допаѓа ова.
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.466
    Допаѓања:
    8.260
    Пол:
    Женски
    Napravi pneumoslajd.
     
    На unearthlysarah и strelec231992 им се допаѓа ова.
  20. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.564
    Мајки за сипаници на интима што мачкавте?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.