1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    8.253
    Пол:
    Женски
    Sega ima streptokoka piogenis i ne e bas naivna. Megu drugoto cesto dava i vakov osip. Mozes brisevi da napravis za sekoj slucaj. Nasiot pedijatar isto se somnevase pa izleze poz brisot i koga ima osip od taa bakterija i da nema drugi simptomi mora antibiotik zosto ne e bas naivna znae problemi da napravi.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.197
    Допаѓања:
    169.237
    Пол:
    Женски
    Не е осип, само црвенило. Ставив Веледа и избледе па не добив никакви насоки на педијатар. Ќе следам дали ќе се повтори.
    Во секој случај, фала ви на мислењата.
     
    На TheSecret и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    8.253
    Пол:
    Женски
    Da kako crvenilo se javuva ne onaka bas klasicen osip ko sipanici ili alergija da receme. Guglaj skarlatina ili sarlah od streptokoka ke vidis sliki pa sporedi...
     
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.197
    Допаѓања:
    169.237
    Пол:
    Женски
    Апдејт петта болест е. Сега само што се вративме од итна. Се врати црвенилото па не ми се чекаше. Ама рекоа ништо страшно, неколку дена трае, заминува само по себе. Друг симптом е кашлањето, тт нема. Ама ми рече дека не е вирус во прашање, а искрено не сфатив што е.
    Ми рекоа го има моментално доста низ градинкиве тој не оди сеуште мора ќерка ми да му пренела, а таа пак нема никаков симптом. :?:Црвенилото му се прошири и по нозе затоа највеќе го носев на итна, да му останеше само на обравчиња ќе го третирав со Веледа и ќе му поминеше за некој ден немаше ни да знам што било.
    @Cloverrrr
     
    На Mother of 2boys, TheSecret и Cloverrrr им се допаѓа ова.
  5. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    На сестра ми и рекоа вирус дека е и за неколку дена му помина, немаше потреба ништо да се прави. И кај нив внуките немаа ништо само внукот се исфрли. Добро во се ова е што дека стекнува траен имунитет
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки син ми има пневмонија,сабајлево е носен кај матичен педијатар на контрола го слушаше рече сеуште има наод ама го накашлуваше со стапче и рече откако ќе се искашла подобро е на слушалка. Уште инхалираме кортаир ама денеска пак почна да кашла,нема тт,јаде,пие течности и си игра не е улежан. Да појдеме до Козле на преглед? Фала ви однапред.
     
  7. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.708
    Допаѓања:
    6.002
    Секогаш со пневмонија сме биле на болничко лекување. И Козле и на клиника лежевме.
     
  8. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Една годинка е, многу настина, го чешка грлото, носето му тече, неможе слободно да дише, често кива, неможе да спие , еве сега буден е и плаче, совет како да му помогнам, или утре да се обратам до аптека по некакви капки :(
     
  9. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Чекај, рентген направивте што имате дијагноза пневмонија? Со пневмонија треба да бидете на болничко лекување.
     
  10. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    17.723
    Не мора да значи, како ќе им прдне на паметот, така прават. Син ми (годона и 8м) 2 пати лежел, последниот пат (пред 2 недели) на слушалки ништо а на ренген покажа и место да лежи сумамед му препишаа
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    На слушалка имаше крепитации (што се типични за пневмонија) и свиркање и матичната и во Козле ни рекоа дека е пневмонија,ртг не му направија. Како што кажа членката не не задржаа и нас во болница,ни препишаа терапија за дома сумамед 6 дена,инхалации со кортаир и ипратом. Не била секоја пневмонија за хоспитализирање,таков одговор добивме од специјалистите во Козле.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    И на нас исто ни препишаа сумамед,инхалации со кортаир и ипратом.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  13. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    17.723
    Истите инхалации и наго
    Како по шема да лечат
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Фрчи кортаир на сите страни,како физиолошки раствор да е го препишуваат.. (сите познаници чии дечиња се болни се на инхалација со кортаир/ипратом,кортаир/вентолин)..
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.969
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Те читам многу се намачивте со малиот често пишуваш во темава :hug:. Што ти вели матичната од што толку често се разболува?
     
  16. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Бевме и на имунолог,со слаб имунитет е и докторката во Козле што го води вика поради ниско ИгА е подложно на толку чести горни и долни респираторни инфекции..:( Имунологот не ни даде никаква терапија бидејќи немало терапија за тоа освен како ќе расте да јакне имунитет ама витамини може рече да си прима и следење обавезно контрола на секои 3 месеци со нова лабораторија. Ми е грев што го гледам срцево ми се пара,се изнамачи:(
     
  17. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Дали има некој стомачен вирус периодов? Детево вчера се покака 4 пати,во текот на ноќта стигна до 11 пати. Пишав на матичната сеуште ми нема вратено,што да му давам дури да го однесам на доктор?
     
  18. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    11 пати е многу. Кај нас толку чести столици беа рота вирус. Би требало веќе да сте на доктор, освен ако дома не правите сериозна рехидратација, што е многу тешко со 11 течни столици. Електролити обавезно, дупла доза пробиотик, прашок смекта. Чај, сок од јаболко, бистра супа петел- дозирано во мали лажички на одредено време. Двопек, бисквити, соленки, квики- грицкање по малку. Сепак, најдобро е посета на доктор и лабораторија да се види колку е дехидрирано детето.
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Последните неколку столици се пролив да речам последните 5. Другите не беа течни
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    На "диета" нека е денес да се смири стомакот, сува и лесна храна, двопек, компир, ориз, зелена банана, печено јаболко, пробиотик и електролити, вода многу да не дехидрира. Немој зачинета и пржена храна, сокови, благо и сл. Ние земавме плус пролајф ама тоа нека ви каже педијатар.