1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    1мл кортаир со 1мл физиолошки.
     
  2. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Ве молам некоја мајка да сподели искуство,со стомачен вирус колку течни столици имале вашите деца во текот на денот?
     
  3. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.440
    Допаѓања:
    7.569
    Пол:
    Женски
    Не е многу некако ? 17 месеци сме.
    Некако се секавам дека едно кортаир го давав на пола....незнам
     
  4. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.445
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    0.5 ml од Кортаир со 1мл физиолошки.
    Јас вака .
    Моето е 20 месеци.
     
    На Misskirova и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  5. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.299
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Така ни давале и за малиот и за големиот. Сигурно е индивидуално па затоа е најдобро и педијатар да одреди зависно од состојба.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.114
    Допаѓања:
    5.673
    Пол:
    Женски
    Една ампула кортаир е 2мл, пола е 1 мл како што ти пишале. Ова е за кортаир од 0.25. Ако е од 0.5 тогаш дозирањето обично е 1/4 од ампулага или 0.5 мл.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    11.643
    Пол:
    Женски
    Има ампули од 0.5 и 0.25. Најверојатно си имала од 0.5 па затоа си давала пола.
     
    На KuklickaSk, Misskirova и Tiny Love им се допаѓа ова.
  8. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    Малата е 19 м до сега и давале од 0,25 кортиар 1 мл а цело шишенце е 2 мл, значи напола
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.440
    Допаѓања:
    7.569
    Пол:
    Женски
    Фала ви :inlove:
     
    На Bonnie Top му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    995
    да ве прашам како одлучувате да го носите детето на преглед со кашлица? моиве имаа една недела растечен нос ама не ни многу, и од денем одненадеж една страшна кашлица (на звук), не многу честа, влажна. а носот веќе скоро чист. температура немаат си јадат нормално..

    дали да ги носам (и не ни знам во Прилеп каде може?) или да почекам можеби е некој вирус? Времево беше многу променливо.. Најмалото ми е 8 месеци за него најмногу се мислам
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.955
    Допаѓања:
    51.501
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба. Син ми исто е со растечен нос веќе втора недела, имаше и температура ден ипол, а отпосле почна и да кашла. Ама не е многу често, на лекар ни кажаа ако стане пречесто (секоја минута или на неколку минути), ако има отежнато дишење да правиме инхалации. Ако е поретко и си дише нормално, нема потреба од ништо.

    Едит: и мене така ми звучеше дека страшно кашла, тешко, ама докторката рече дека е од горе, од грло и не е страшно.
     
    На KidA и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    Ако кашла продуктивно јас би го однела, малото е сепак бебе. Не мора вечерва, ама утре ако е уште иста кашлицата на матичен одете нека ги наслуша. Вирус е веројатно, но може треба терапија со инхалации да им олесни или да искашлаат ако имаат налепи.
     
    На KidA, H.VAGA и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.969
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Мајки како успевате да земете урина на девојчиња? Никако не можам со кесите.
    Уф се нервирам.
    Матичнава деновиве не работела бев на одделение. Ја видоа малата ми рекоа дека најверојатно е пеленски осип, ама она не е нешто многу црвена. Само кога мочка знае да списка и да каже кака и се држи доле и кога ја одмивам доле исто спискува ваљда ја пече. Па заради тоа ни рече урина да провериме и крв плус. Крв и зедоа ама ни рече без урина не доаѓајте само за резултатите од крв. И сега што да и мачкам јас на малава додека не успеам да и земам урина. Се напнав.
    Таа вели може е до памперсот ама па скоро цело пакување го потрошивме зарем сега да покаже реакција, не би се исфрлила одма само од неколку пелени?
    Земав сега виолета па ајде утре ќе ги пробам.
    Од креми дома имам судо крем, фризидерм,бекутан и био дерма цицабио.
    Бекутан претходно ни помагаше од едно мачкање сега нема ефект. Судокрем ни правел бетер црвенило, фризидерм исто. Биодерма денеска ставсв нема некој ефект. Дали треба повеќе време да мачкам? Како сте знаеле дека некоја крема има ефект? Мене бекутанот пример од прво мачкање одма имаше резултат. Сега Биодермава нема некоја промена.
    Што ви помогнало вас?
     
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.969
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Пола ампула кортаир од 0.5 со пола ампула синомарин сабајле, и другата половина вечер.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    6.389
    Јас ја соблакам гола, лепам и пуштам цртани да стои во едно место барем 10 минути.
     
  16. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.969
    Допаѓања:
    7.458
    Пол:
    Женски
    Пробав и така го вади со рацете, најверојатно и смета.
     
  17. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Стомачен вирус е едно , тоа се Норо вируси и најчесто траат 2 дена и се по 5-6 течни столици. Рота е друго , безмилосен стомачен вирус за деца под 5 год. Над 10 течни столици дури и до 30, максимално ги истоштува. После имаат намален имунитет. Деца постари од 5 год полесно поминуваат. Генерално секој организам е различен, секој различно се бори со вирусот, зависи имунитет, дали е вакцинирано и слично. Прашувај за искуства со рота, не за стомачен вирус. Следете препораки на лекар и тоа е тоа. Електролити , пробиотици, инфузии, се што ќе ви препорачаат на лекар и внимавајте вие да не се заразите. Со лесно.
     
  18. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Јас со тоа никад не сум успеала да фатам. Подобро у туш кабина и речи и да моча во чаша, можеби интересно ќе и стане. Намачкај ја со Миробакт и кантарионово масло. Може да се ранички мали како Вулвитис, дали ја провери матичната за тоа?
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    4.393
    Пол:
    Женски
    Последно, ок прв пат испитувавме ама успеавме со ќесите. Едно 10 кеси може потрошив додека успеавме. Совет од медицинска сестра, да се проверува на секои 20-30 мин, да не е одлепена или истечено наоколу. Гледав да лежи цело време, бар со последната ќеса. Гледаше цртани, ја занимавав јас со играчки.

    За поголеми деца рекоа поставувале шише. Не знам многу за оваа процедура. Евентуално на исчистен скроз нокшир да седи ама колку е ова стерилна варијанта ми е дискутабилно.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    Седни ја во нокширче, мојата носи пелени ама насабајле ја седнувам и мочка таму. Пробај може ќе сака