1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Скоро пред земање имаше јадено ептен малце кисело млеко и леб. ОРС Алвоген пие, некој од докторите ми рече дека е од електролити. Сепак не сум мирна ќе провериме на гладно. Иначе 3 години има
     
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Има некпј вирус со тт до кај 38 со 5, затнат нос ама со секрет цело време, плус кашалање? Двајцата ми се од вчера така хаос, се давам, и инхалации праиме со Синомарин само, од утре со кортеир ќе почнеме, пијат витамини со пробиотик, витамин Ц, инхалации, послаб им е апетот ама колку толку каснуваат, пијат вода, на 7-8 часа качуваат тт, се симнува со сируп, кашлањето ме плаши само, често кашлаат, дадов еден сируп за кашлање, чај никаков нејќат са видат тоа отпаѓа, што да правам за кашлањето, некој лек?
    Утре секако пак ќе одиме на др, и ќе праиме КС и брисеви.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.176
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Моите две беа со температура и кашлање ама и многу црвено грло. И почесто качуваа температура. Со антибиотик двете завршија.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
    Еве го малиот нешто слично, лежам и го слушам како се дави од кашлање, не знам како да му помогнам. Температура нема ама крајниците топки му се, одма алмацин му препишаа на дежурен, од носот позади му се слева…Вака јаде, пие, трча ама кога ќе легне не може да спие од кашлицата.
    А големиот само што помина ларингит со лесно зацрвенето грло, он се спаси од антибиотик ама кашла со денови и тој.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.955
    Допаѓања:
    51.501
    Пол:
    Женски
    Има баш таков вирус. Син ми го фати, температура 38.7, качуваше така на 6-7 саати, два дена. Намален аптетит, па почна и да кашла, ама не многу често. А секрет литри. Еве две недели уште затнат нос и мрсули. Кога бевме на лекар ни кажа докторката дека има таков вирус и дека долго трае. За кашлањето нас ни кажаа само инхалации со синомарин ако ептен зачести. Аптетитот му се врати, крвна слика уредна, кашла само 2-3 пати во денот, ама уште има мрсули.
     
    На KidA и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.098
    Допаѓања:
    18.212
    За отокот не ти рекоа борова вода?
     
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Па така нешто, до кај 38 со 5 негде качуваат, и тоа среќа на повеќе саати, намален апетит ама сепак каснуваат, и на почеток на вирусот имаше ок КС? Ние утре ќе правиме, 3 ден е утре, се мислам и за брисеви..
    Колку качуваа тт? Брзо спуштаат моиве среќа, и тоа со Далерон, се чудам дека воопшто далерон им спушта. На кс се виде нешто високо за антиби
    Не им е црвено грлото, ама утре морам на матичен да ги носам, и да праиме КС, чисто да си знам што е, како е. Дали треба да пијат антибиотик или не.
    Сега добри се дечките?
     
  8. Branko33

    Branko33 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Nie nemame tt sega za sega pred 2 nedeli kaslese i bronhitis se opravi leukocitite bea kaceni 13.9 se namalile na 9.92 sega pak nos tece bistar kako voda i potkasluva prskam sinomarin sprej sto da pravam
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.440
    Допаѓања:
    7.569
    Пол:
    Женски
    Вчера завршивме антибиотик заради стрептокока . Вчера !!!! Денес е со ТТ и повраќање......можно ли е? Ве молам утешете ме дека кај сите се случува зашто ке збудалам.
    Дадов Наусолвит ...
     
  10. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.176
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Малата прво околу 38 креваше ама беше многу омалаксана и цело време кемкава па и давав ефералган и по 3 и пол саати пак ми креваше. Ич не и делуваше. Блокмакс и држеше повеќе саати. Еднаш ми крена 39.5 и ја однњспв на болница осми дадоа одма антибиотик. Таму ја ладеа со пелена водена. 4 дена креваше температура, два пред антибиотик и два откако го почна. Големата се мачеше со грлото црвено две недели, па после почна да кашла па дури по недела од кашлањето крена температура и тогаш доби антибиотик. И таа не креваше многу, околу 38.5 мислам беше
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.955
    Допаѓања:
    51.501
    Пол:
    Женски
    Само еднаш правевме. Кога бевме прв пат ни рече дека не мора одма крвна слика. Кога бевме на контрола пошто веќе не креваше температура, го наслуша на гради, провери грло и уши и рече нема потреба. Јас направив после извесно време заради мрсулите. Ненормално многу.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Само за утеха, Не има повеќе за жал.. Ние во недела го завршивме антибиотикот заради увото, кашлица, температура, црвено око.. вчера пак температура и пак почесто кашлаше.. Не е ни престаната целосно со кашлање 5 месеци :(
     
    На Mumoftwo30 и Misskirova им се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.233
    Допаѓања:
    22.643
    Пол:
    Женски
    Не, лоратадин и синопен крема, денес отокот и е малу спласнат, а кај шо има убод се направи како меурче тврдо
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случувало дечињата да почнат да мократ пречесто. Вчера мнгу често мокреше дури едвај додржуваше и еднаш се помоча во гаки(4 месеца како не носи памперс). Само што ќе моча вика пак ми се моча. И некогаш ќе пушти две три капки. Пред 3-4 дена испитав урина добра беше. Инаку имаше уринарна инфекција пред околу 4-5 месеца. Не знам дали пак да испитувам стварно често испитувам.
     
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Инфркција може да е пак, честото мокрење на тоа резултира обично, кај нас беше така пред 2 месеци, заврши на антибиотик, за брзо се опорави со антибиотикот. Ако фатиш доволно мокрача испитај уринокултура, ако не само урина, ќе покаже присуство на бактерии и ќе ви дадат антибиотик.
    Ние мачкавме и канестен, и антибиотик конкретно за таа намена Тримоксазол.
     
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Луѓе ова кашлањево ме излудува, се плашам да не има пертуисис, а вакциниран е.... Не знам што да мислам, после сме на лекар секако.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.550
    Допаѓања:
    3.774
    Не би требало и да има јадено да е толку покачено оти не е баш малку. Ама да сте мирни, проверете пак по можност да е гладно детето наутро пред земање крв за да видете дали ќе има разлика.

    Кај нас еднаш се сеќавам син ми имаше 3 или 4 години не се сеќавам баш и имавме закажано за крв од вена со испитување на сите параметри, цела вечер нели не јаден, сабајле се спремаме и ми бара чоколадно млеко, а нејадач е и ден денес, 11 години има денес, е викам баш сега ли ми бараш чоколадно млеко, да ти земат крв и ти давам одма, нее ко рече плаче, вика, урла бе урла, како да не беше тоа дете никогаш се немаше десено да плаче за млеко и му дадов на крај, касневме плус од него и го испи цело и додека стигнавме им реков на сестрите дека испил ч.млеко и рекоа ок, ништо. И исто и јас викав покачен шеќерот ќе биде сигурно од млекото ама за среќа не, си беше во граници на нормала.
    Така да, мое мислење, проверете си пак ама на гладно скроз и баш види што ќе излезе тогаш.
    Со среќа.
     
  18. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Проверивме сабајле на гладно испадна 5.2. Се консултирав со повеќе лекари ми рекоја во ред е.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    781
    Пол:
    Женски
    Мајки детето ми падна пробувајќи да се качи на стол, не беше поткачен ама наназад падна на ламинат. Плачеше 2-3 минутки, го смиривме. Не можам да се смирам цел саат, што правите во ваква ситуација? На ургентно, каде? Вака личи дека е добро, ама ќе му се приспие за кратко.. помош
     
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.793
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Ако почне да повраќа носете на ургентен ако не ништо не му е.
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.