1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    551
    Пол:
    Женски
    Малата падна кога проодуваше, 12-13 месеци и тоа наназад од стол држејќи се и столот врз неа падна. Ок беше. На година и пол падна од стол додека седеше, плачеше но без други симптоми ок беше. Така да ако веќе не покажал други симптоми добро е
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    781
    Пол:
    Женски
    Фала ви :l: да за малку ќе паднеше врз него столот ептен се исплаши (а и јас) немаше ништо, еве спие и го подразбудив пред малку се сврте само
     
    На dromka и Ljubica87 им се допаѓа ова.
  3. LOG

    LOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Малата уште малце 3г, испушта некој звук како издишување. На доктор се е во ред, ни рекоа дека се работи за тик кој се јавувал кај многу интелегентни деца на кои им бил како одбранбен механизам во дадена ситуација при справување со емоции.
    Какво искуство имате вие
     
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Ние сме слично, ама син ми не секогаш го прави тоа, не знам што го тера на тоа, можеби е и глума....
    Кога ќе ка прашаш зошто така прави, што одговор ти дава?
     
  5. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам да споделите ако некоја имала слично искуство,очајна сум веќе. Точно пред недела син ми, имаше страшен стомачен вирус со преку 20 столици првиот ден. Потоа намали,проливот да среда се стабилизира. Испитан фецес не е рота. Меѓутоа почна да се жали на болки во стомакот,се консултирав со повеќе лекари сите ми викаат дека е,од вирусот. Со храна почна скоро све да јаде. Не знам веќе што да правам избезумена сум скроз.
     
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    995
    женски имате ли некоj супер лек за кашлица, мокра и болна на сите им помина мене и на едното дете 4.5г не, јас кашлам мн шлајм и ќерка ми исто. др симптоми нема. сируп од бел слез ми дадоа, течности давам.. сируп од кромид не ми го пие :/ ловоров лист со мед и лимон пробав.. ако има некој др идеи пишете
     
  7. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    995
    дали ви се чини и сега дека е вака? во Прилеп барем не видов дете да не кашла, и возрасните што слушаат ми велат а и нашиве исто. Можеби е ама сезонски од промена на времето и се шири некој вирус лесно.
     
  8. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    995
    претпоставувам дека му е нарушена цревната флора, земи му некој добар пробиотик и уште со лесна храна
     
  9. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Линекс и пролифе му давам. Се плашам ептен ќе барам ехо.
     
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Инфо ако може да ми дадете за пертуисис, се сомневам дека со кашлањево на син ми, сме закачиле, му се слева секрет и навечер посебно кога ќе легне, ненормално кашла, не може да лежи дури, нит спие убаво.
    @AngelOfArh @KuklickaSk
     
  11. LOG

    LOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Imam slajmce i se faka za grloto
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Не знам. Јас го имам тестирано за пертусис, ама негативен бил.
    Доктор ми има кажано дека кашлањето со пертусис не звучи како слевање, туку баш ко да кашла на празно, но без прекин
     
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Денски не е така кај нас, ама навечер му се слева секрет и е ужас, не може да спие ептен кашла.
    Каде го тестираше, преку брис оди постапката или? И за колку време има рез?
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Не би требало да е пертусис. Таков е вирусов што кружи со страшна кашлица таква со многу секрет. Големиот кашлаше 2 недели, бебето спушти на плуќа, баш долго се лечеше.
    Во Авицена тестот е најефтин 850, а во Синлаб ако го тестираш сабајле, вечер имаш резултати, 950 мкд е.
     
    На KidA и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Големиот пиеше нешто?
    Еве плаче навечер не може да спие, изгледа и грлото го боли, прееска во Козле бевме, ни кажаа дека му е црвено грлото, има секрет ама помалце од пред некој ден.
    Ни дадоа и антибиотик, а и мн е склон кон бронхитиси, и доста нежен, не сака нокт да го боли а не па друго... и сега во спиење рве не кашла ама се разбуди со плачење, и вика го боли нешто а не кажува што, се преплашив...
     
  16. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.564
    Кај нас исто болен е со температура повраќање и гликоза 7 излезе со маж ми беа на инфективна докторката ништо ме рекла за тоа дека не е во ред а и јас е паничам
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Дај му працетамол, све може да е. И грло од кашлање боли, се надразнува. Јас инхалации им правев. Инаку ако стр биле во Козле ќе ве тестирале за пертусис ако сте сомнителни, знаат да проценат.

    Големиот инхалации само 3 дена, ама он има доста добар имунитет све брзо проаѓа и на нога. Малово заглавува :(
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    4.215
    Пол:
    Женски
    Бевме вчера ама не раб микробиологија во Козле дека пеазнично. И не им правеа тест, веќе почна со антибиотил големиот за него џабе ќе правам тест, за малото ќе направам утре во Синлаб, не пие антибиотик он.
    Кај нас е малото со добар имунитет, големиот паѓа брзо. Тоа е со децава нема раат од овие болести...
     
  19. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.500
    Допаѓања:
    17.198
    Пол:
    Женски
    Како се дозира Летизен кај 2 годишно со 11кг?
     
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.114
    Допаѓања:
    5.673
    Пол:
    Женски
    Ја сум давала 2.5мл 2 пати дневно.