1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Puresoul

    Puresoul Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, налетав на вашиот одговор за едно поголемо цице. Ние сме две години и од пред 3-4 месеци приметив дека едното цице и е поголемо и на допир како да има потврди жлездички а другото нема. Матичната вели нема простор за паника дека со тек на време ќе се изгуби но јас се мислам да одам на ендокринолог и дали воопшто нешто да превземам или да оставам за сега вака. Ве молам за ваше искуство што превземавте ?
     
    На Aledarkali му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Дади пола јаглен.
    И малото ми е 7 ипол месеци, со кашлица, ужасен секрет со повраќање шлаем, за неколку саата спушти на плуќа. Излечивме бронхит со инхалации, па За два дена од паднат имунитет, почна пак носот со зелен секрет и со црп 45 и панцеф мораше. Следи го бебето, ама јас искрено се измачив со малово, цел месец се лечевме од што првите два дена и нас матичен ни викаше ништо не му е, нека цица повеќе
     
    На H.VAGA и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Не знам што е со матичниве педијатри, не се замарај ништо не му е, а детево ми се корнеше од кашлање, до повраќање шлаем стигнавме, ниту крвна слика, ниту брис, и така јас си го однесов во Козле, кога го прегледаа на гради им се крена косата на докторите таму, и плус црвено грло, па уште кога им кажав дека матичната му дала Салбутамол на тој наод, се прашуваа зошто!?!?!?!
    Со крвна слика и на крај завршивмр на антибиотик Сумамед, и секако инхалации со кортеир.
    Детето од една доза се смири, смири кашлица, смири симптоми.. беше пренерозен и преуморен, омалксан, не можеше ни да спие ни да јаде како што треба. Фала богу се среди.
     
    На Hijabigurll, Mother of 2boys, H.VAGA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    781
    Пол:
    Женски
    Маж минатата недела со температура над 39, сега јас.. син ми нема, само поткашлува.. има ли надеж да не се разболи и тој?;(
     
  5. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    1.954
    Пол:
    Женски
    Ја преслуша педијатар па ја снимавме на рендген.
     
  6. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    1.118
    Дајте предлог за добар педијатар од козле или систина сеедно само да е стварно добар. Синко има 4 години пред месец ипол имаше температура и растечен нос со густи зелено жолти мрсули, пиеше амоксиклав подобар беше отиде во градинка за една недела почна со кашлица повторно носот растечен хрчеше навечер и многу се потеше. На брис од нос и грло покажа стрептокока пнеумониа плус имаше спуштено на плуќа, пиевме лекоклар и две недели инхалации со физиолошки и кортаир (8 дена ) и физиолошки со вентолин(6 дена). Се смири го пуштив во градинка 4 дена и пак почна со кашлица хрчење и носот растечен со густи зелени мрсули.
     
  7. Splendor.

    Splendor. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Не покажа никакви симптоми, повраќање или пролив или било каква промена фала Богу. Го прашав матичниот ми кажа повеќе млеко т.е. на доење е така да да цица повеќе и толку.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    Јас па обратно од матичен презадоволна, а од козле катастрофа. Три пати сум била и се со антб сме завршувале од таму , од кои два пати без кс. Последниов од пред една недела ми е најтазе, ја носам дека поткашлуваше со шлајм ради споените денови, нема ништо чиста на плуќа али кога и виде грло изреагира така лошо големи крајници имала и морало антб, му викам црвено е вика не, и ме прашува дали јаде и има апетит викам да супер си е, ќе каче вечер или утре темп ми вика :^) ни т од темп и нека тоа за кашлањето и шлајм ништо не ми даде само амоксиклав ми препиша. И го послушав ама знаев дека не е веродостоен, вчера ја носам кај матичниот ја гледа вика па неа и се такви природно поголемки битно не се црвени за што антб и на весело дете и што јаде, шлајмот си остана и кашлањето па ајде на инхалации завршивме и проспан. Дали специјализанти пуштаат на дежурства што е незнам ама деф завршив со одење таму.

    Друго прашање дали од проспан се засилува кашлањето? И ако да по колку време се смирува?:l:
     
  9. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.119
    Допаѓања:
    17.444
    Исто искуство и јас и веќе не носам дете таму како порано за секој случај.
    Го прегледува и вика има малку спуштено, крвната слика супер и му дава Трицеф. Викам зошто антибиотик, па и трицев на ок крвна слика, може да се спушти и од вирус? Вика за секој случај. Како бе така за они да се чисти дека покриле со терапија?
    Го носам кај матичната вика ма каков антибиотик за два дена и без антибиотик ќе му помине и така беше .
    Во сите клиники ко по дифолт да дават антибиотик и затоа избегнувам да ги носам. Антибиотик ни е сведен на минимум ,дали еднаш во годината пијат и тоа некој слаб.
     
    На lovely91 и Cloverrrr им се допаѓа ова.
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Специјализнати се секогаш доле за преглед, ретко викаат да се симне доктор.
    Нас не ни даваке одма антибиотик, и секогаш ни правеле КС.
    Овој пат детето ми беше навистина заникаде, кашлаше без престан, и имаше отежнато дишење, знаев и сама дека е за антибиотик. И јас сум против антибиотици, ама кога нешто се мора тоа е.
    Иначе ако не сум сигурна барам да се симне доктор и си чекам да го прегледа доктор а не специјализант. Зависи од ситуација.
     
    На JoyJoy и Cloverrrr им се допаѓа ова.
  11. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    Знам дека и тие треба да учат, ама бар да се секогаш во придружба со доктор. Толку ќе одам таму уште еднаш. Ете не ни знаев дека се специјализанти со сигурност ама ептен аплата беше дека немаат појма, дај антб и толку. :@многу се изреволтирв вчера од кога бев кај матичниот и од кога ми ја потврди сумљата се познава по постовите :worried:
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    307
    Мајки како се дозира парацетамол, дали некоја има упатство? 16 месеци сме
     
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Според килажа, имаш калкулатор на гугл.
     
    На strelec231992 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.274
    Допаѓања:
    97.894
    Пол:
    Женски
    Јас од прием во Козле сум задоволна да, ама од дијагноза не, ужас. Не испратија со таква паника на Детска клиника со таква тешка дијагноза, абе ми се темни кога ќе ми текне.

    Што се однесува до Паскалов и јас имам приметено дека ко да нема воља за работа како порано. Затоа Сандра и Виктор секогаш одлично сме поминувале. А дека за секој вирус треб да ни кажуваат име и презиме, баш и не мора, ако е безазлено, нос тече, кашла, па и слаба тт, не мора да знаеме на се име и презиме нели. И што ако знаеме веќе. На вирус не оди антибиотик, превенирање со течности, со инхалации, со здрава храна и чистење нос, друго нема. Освен ете Виранто по ново да даваме. Јас од Паскалов докторите сум задоволна искрено, за се се консултирам со нив прво.

    Нема шлајм на пертусис, затоа се вика и сува кашлица. Вирус е, го закачив и јас, прво со болки во грло, после со шлајм и течење нос, чудно, прво почна грлото после шлајмови и секрет, секогаш било обратно. Инаку и на државно брисот се плаќа, 550ден.
     
    На Cloverrrr, JoyJoy и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Не искочи дека е кашлицата фала богу, искочи друго, па завршивме на антибиотик, сега сме добри.
     
    На LiquidLuna и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.403
    Допаѓања:
    9.009
    Пол:
    Женски
    Zavrsi ova rabota,so malce zakani i nagradi ama toa e...bitno se isprazni
     
    На An4e24 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    Дали при користење на кортико терапии за инхалации се убрзува дишењето? Исто вака и се убрзува и кога има темп.
     
  18. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.709
    Пол:
    Женски
    При температура да, а за инхалации немам приметено, баш напротив некако се смирува. Дозата да не не е погодена?
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Од вентолин знае да се убрза дишењето, од останатите немало кај нас убрзанп дишење. Да не сте дале поголема доза, па затоа..
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.534
    Пол:
    Женски
    @Skyler
    Со пулмикорт 0,25 инхалирам 1 мл не е многу плус сум ја инхалирала претходно не сум приметила.
    Ќе консултирам матичен
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.