1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    Пред се со помин многу брзо и лесно да мине:hug: Знам како ти е,малиот мој имаше пневмонија минатиот месец секој втор ден го носевме кај матичната го слушаше па среќа имаше подобрување во наодот. Син ми примаше сумамед 6 дена,инхалации со ипратом 5 дена и кортаир ни продолжија се додека не одиме овој месец на 23ти повторно во Козле кај специјалист.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  2. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    И моево крева температура во 8ипол му дадов парацетамол сега пак крена 39 да дадам парацетамол пак или блокмакс? Како давате на 4 саати ко ке креваат?
     
  3. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Блокмакс дај. Наизменично се даваат на 4ч. доколку крева.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    Е супер, повраќање, 39 тт, мрсули, кивање, и на крај пролив, уште нешто од симптоми има да не снајде... се прашувам!?!?

    Тек и големиот кога ќе го префати вирусов од брат му, ќе биде весело како што е мн. нежен, а и ние со нив исто ќе фатиме верувам.

    Барем пие вода, а и каснува по некоја бисквита, банана, или некоја лажичка супа, се труди детето да е добро. ;(
     
  5. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Ако ти е за утеха дома седиме нити сме пошле некаде нити дошол некој па еве го со гнојна ангина и температура 39 (facepalm) само во вторникот шо бевме за брисеви за во градинка шо ни бараат за отсуство, јас сум сигурна дека од таму закачи нешто :doh: друго објаснување нема..

    Со помин да е:hug:
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Со чување дома без контакти никакви не се јача имунитет. За гнојна ангина за 4 дена не верувам да е од вторникот, треба бактеријата толку да се намножи да направи гнојна што за 4 дена не е веројатно. Веројатно дома некој оди на работа, во продавница, така да од таму е. Со лесно, ако трпи прополис ставај на шеќер коцка, ем шеќерот ќе го изгребе грлото ем ќе го среди прополисот. Со лесно!
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Не бе, не дека намерно го чувам дома така се погоди сега да сме сами јас и тој, баш нигде не појдовме освен во болница, незнам шо да мислам докторката на детско ми вели најверојатно е од таму, како и да е тешко поминува знам. Еве сега пак крена 39 на 5 саати, прскам спреј од диво оригано и амоксликлав на 12 саати, а прополис дали си давала од нашиве? Детскиот шо го зедов се погоди еден грд шо и јас неможам да го трпам на грло, ориганово лути ама некако повеќе го трпи.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.938
    А што е полошо од дете со стомачен? И мајка му да фати.

    Еве сум на инфузија, се убив од повраќање, не можам да стојам.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.575
    Допаѓања:
    1.728
    Бевме кај матичната за др симптоми ама и кашлаше по малце грубо како од ладно. Ни рече има секрет од носот и се слева и затоа кашла (мрсулчиња нема). Ни даде спреј за нос и ништо. Ама денес кога се закашлува два пати ми губи воздух не може да земе после кашлањето. Нема на гради ништо, нема настинка да е мрсулава, температура и сл. Ме фаќа страв во тие моменти кога не може да дише, а ми викаат ништо нема..
    Отидовме за течна столица по 5 пати на ден, ни рекоа од забите тројките се. Инаку е со апетит, весела колку што може да е при вадење заби, се најнормално. Најчесто навечер кашла во спиење или вечерно време.
    Што да правам, освен понеделник пак на лекар?!
     
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    Такво кашлање со губење воздух големиот има кога му се активира ларингитот и тоа како што кажуваш најчесто се случува ноќе. Во тие моменти вади на ладен воздух или пред отворен фрижидер. Почесто проветрување и консултирај доктор за инхалација.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал, со помин нека е, иначе можно е и јас да префатам, така се осеќам безврска, а денеска сум сама со двајцата, хаос.

    Подобра ли си сега од инфузијата?
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.938
    Да, ама страшно повраќање. Дури детево супер помина во однос на мене. Држам палци да не те префати.
     
    На Mumoftwo30 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. Simovska92

    Simovska92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ми треба совет
    Синот 14 месеци почна во градинка прв пат и нормално носот му се растече уште 3 ден, после 3 дена му се среди не течеше еве качи темп 38 и црвено грло не спиеше пола ноќ и на дежурен ми дадоа амоксиклав, не пиел никогаш и ми рекоа да видам како ќе биде со темп па да му дадам. Сега мерев има 37.2 и не знам дали да дадам. На кс има 18 леукоцити и 15 црп. Брис не му земаа и не знам сега што да правам
     
  14. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Прееска крена и до 39,7 во 5ипол му дадов парацетамол, сега најмногу што спадна е до 38,4 пак му студи еве кај и да е ќе поминат 4 саати од парацетамолот мислам пак ќе качува, нормално е толку многу да крева? Паника ме фаќа таман ќе се освежи и за брзо пак залегнува :( во меѓувреме ко ќе е поарен си јаде си пие.. едвај чекам втора доза да му дадам антибиотик за 2ипол саати се тешам ќе почни да делува ;(
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Оти бре ви дале Амоксиклав за гнојна ангина? Па слаб е тој. Бар ја така мислам, нас не ни делува воопшто.
     
    На KuklickaSk и flower55555 им се допаѓа ова.
  16. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    @Simovska92 во таа состојба како што пиша не би дала антибиотик. Ама следи ситуација. Ако се сомневаш во прегледот утре пак на дежурен кај друг доколку има промени кај детето.

    @Flower5555 ми имаат кревано 2 пати до сега по 40 температура и тоа 5 дена по ред на секои 4 часа. Мачно е многу. Најчесто после 3 доза антибиотик се осеќа подобрување.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Оспен баравме ама немаше никаде и втора опција ми даде амоксиклав.
    @Kolache na mama мене прв пат вака, а сама дома не знам кај терам паники ме фаќаат пуштив клима на ладно да дува и го расоблеков да се лади.
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.938
    Бруфен имате? Дади му бруфен посилно дејство има. И физички лади го по телото. Само смирено.
     
  19. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Да сега му дадов блокмакс, давав на 4 саати наизменично, од блокмаксо после 5 саати крена, од парацетамолот еве после 4 40,1
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.938
    Ќе помине чим сте почнале антибиотик, ама Ангел во право е. За ангина може и да треба друг. Ако не е подобар утре, барајте друг антибиотик.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.