1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    блокмакс гледам ми има пишано во извештајо на 6-8саати по 8,5 мл, е сега пошто крена на 5 му дадов парацетамол ама џабе, почнува да му студи и неможам ни да ладам во тој еден саат ни да туширам, на колку најкратко сте давале бруфен?
    Ќе видам и утре како ќе е ако не е подобро одам на детско пак после трета доза антибиотик.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.991
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    5 или 5 ипол часа беше, кога ниту една друга алтернатива не му помогна и качи 40 тт. :sweat:
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Втора опција подобро сумамед да дале отколку амоксиклав. Исклучи ладното, нека се стопли. Ќе качи температура и ќе застане, вака само полошо правиш да ладиш додека качува, се бори телото да се загрее.
     
    На Mother of 2boys и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  4. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Од ко качи го ладев, инаку мраз му беа рацете и нозете тогаш си беше покриен се топлеше, после морав да ладам со нешто, нејкеше да стани да го истуширам а јас со стомаков неможам да го кренам :doh:
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    На големиот му даваат панцеф ко ќе нема оспен за гнојна ангина. Јас оспамокс сега брзо пиев. Не знам дали има за деца.. и лани оспен нигде немаше, а најмногу делува.
     
  6. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Имаше оспен сега зимата јас му давав и стварно најдобро делува, сега не знам дали има. Ама секако е подобро нешто појако инаку мачење е.
     
    На kristina.k и flower55555 им се допаѓа ова.
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.991
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    Дека е со ангина, дали јаде или скроз ништо не сака? И дали кашла? Иначе, се согласувам дека е мн слаб амоксиклавот, и не делува на ангина, побарај ако не појак.

    Големиот почна да кашла во сон, и пак длабоко кашла, утре во Козле опет, како дестинација ни стана (facepalm)
    Минатиот пат сумамед пиеше, сега ако е пак спуштено ајде пак антибиотик, аман! Преморена сум и сама цел ден со двајцата болни, се скренав, кога се болни душа немам. ;(:sweat::worried:
     
  8. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Не, не кашла и си јаде најнормално освен ко ќе има температура тогаш само течности пие, преморена сум и јас скроз сама, маж ми во странство, со второ на пат ми се спие ми се плачи а око неможам да затворам.
    Инаку еднаш до сега имал ангина не памтам шо антибиотик пиеше првите 24 часа креваше вака температура после престана, ама дека беше до толку како сега не верувам, парацетамолот ме зафркна мене еве го сега машала и прв пат се испоти од блокмаксот.
    Инаку да те разбирам скроз ми текна дека со иста дијагноза сме :D после толку време еве сега пак ми се активира анксиозноста..
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.991
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    Ма ќути за мојата дијагноза, не ја приметувам додека не им е нив добро, ама затоа одпосле ме напаѓа стресот :worried:
    Пак кашла, аман, пак утре по лекариве]:)
     
  10. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Дадов парацетамол после 5мин максимум исповрати, го прими сирупот или не? Знам за апче треба 15мин да поминат за сируп ич незнам
     
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.099
    Пол:
    Женски
    Не, дај му повторно.
     
  12. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Сега го следам до кај 38,5 се држи температурата, ако крева повеќе смеам да дадам значи, си давала?
     
  13. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.708
    Пол:
    Женски
    Женски, веќе четири дена инхалираме со Кортаир и Салбутаир (може го грешам името) детево не е спано од кашлање. Нема подобрување... Понеделник на преглед, ама кој е следен чекор, антибиотици?
    Кашлицата не и е ни сува ни продуктивна, едноставно залепен шлајм вика матичната. Како да и олеснам? Чистиме нос редовно друго веќе не знам.

    Со помин @flower55555
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.991
    Допаѓања:
    3.134
    Пол:
    Женски
    Колку години и колку кг е? Не знам колки ви помага далеронот, ако не врши работа тогаш само блок макс, а ако поврати за 5 мин е исто како да не го примил сирупот, слободно можеш да давап. Кај нас спадна тт, не е толку висока веќе, макс до 37 со 7 оди.
    Носи пак на доктор ако не е добар, ние сега ќе одиме зишто мн кашла поголемиот џабе инхалации праиме.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    5години е 17кг, слабо со парацетамолот, и со блокмасот дури после 2 и нешто саати намали на 39 од 40, страшно беше дури седеше буден до 38,5 креваше само шо заспа одма 40;( еве сега како пак да качува на 5ипол саати. Ќе дадам и сега трета доза од антибиотикот па ќе видиме како ќе биди.
     
  16. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Комбинирај на 3-4 саата далерон и блокмакс. Во болница некна ми рекоа да давам секој 4 саата и кога нема да крене температура, превентивно да спречам. Мачење е повеќе време да ја креваат таа температура
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Па требаше така, тој секако во рок од пола саат ја креваше највисоката. Сега машала уште нема кренато ама омалаксан е.
     
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Ќе биде сигурно неколку дена поради толку висока темп. Мојот после 3-4 дена си ја врати енергијата дури. Давај и електролити да го дигнат малку. Ќе помине, со лесно :l:
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Да, од вчера се изнапи електролити, па по мачно до сега не му било, страшно нешто нека не се повтори :sweat:
    Фала ти :hug:
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    @Mumoftwo30 како сте? Се смири кашлицата?