1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ако пие течности не е страшно што не јаде.. син ми не повраќаше многу, само 2 пати и температура имаше ама следниот ден ништо не јадеше освен малку двопек и неколку смоки. Па после наредниот ден почна да јаде нормално.
    И ние кога сме со вирус ни се лежи. Стави и водичка во некоја чашка што ја сака најмногу, јас и чајче му дадов пиеше. И цицаше цело време.
     
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    Фала мајка. Вчера така само една бисквита и нрколку соленки. Ама денес ништо. На секој начин ја нудам не сака. И вода многу слабо да не речам ич. Прееска не сакаше ни да цица последно во 11. И дури еве сега цицаше. Не можам ни пробиотик да и го дадам а сега се покака течна столица и многу гадно мирисаше.
    Никогаш не била ваква. Што и да ја понудам ми вика дека не сака. Страв ме фаќа веќе
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.937
    Битно е течности да внесува. Давај пробиотик колку можеш да и внесеш и дупла доза можеш.
    Големиот четвртокот беше ао проливи и гадење (не повраќаше), еве денес понеделник уште јаде 1/3 од шо нормално јаде. Треба време да се оправи стомакот, битно течности да внесува
     
    На Mumoftwo30 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  4. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    Фала многу на одговор. Прееска успеав на сила со шприц пробиотик и наусолвит да и дадам, ја избањав и некако малку се развесели. Јадеше супа неколку лажици, малку вода и малку лепче. И ова е напредок. Ама денес имаше една течна столица. А пред малку прдеше многу гадно мирисаше како на расипано мислев какана е гледам нема ништо.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.937
    Тоа е, истото кај сите деца кружи. Давај пробиотик, на сила, на сила. И јас префатив од детево, 3 ден ми е денес, сега прв пат осетив глад. 3 дена само со чај бев. Не ја форсирај, банана колку сака, ако сака, двопек, соленки, течности, ориз, компир ако јаде и тоа. Ќе помине, сите сме во иста ситуација.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  6. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    И кај мене и поголемото го фати, 6г има, еве почна да повраќа, пребледе, нејке ништо да пие, од 6 до сега 5 пати поврати, му дадов антиметил таблета после неа поврати, испи пола чајче бекутан со камилица и анасон и малку електролит мешани со цедевита. Големиот ми е секогаш подраматичен, страв ме фаќа.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    3.133
    Пол:
    Женски
    Јас на сила со шприц давам пробиотик два пати на ден, на сила и електролити сп шприц исто, денеска не сакаше да јаде сабајле нешто многу, самп една бисквита, малце сок пиеше, малце касна ѓеврек, и сега за вечера сам побара компир и добро си се најаде, го избањав и си заспа, подобар е денес фала богу. Јас се осеќам како да ме згазил воз, не знам како терам и функционирам, прелошо.
    Иначе нормалнп е да е намален апетитот, посебно после стомачен вирус, моиве доста добро јадат а сега ни 1/3 од тоа што јаделе. Ако треба на сила и течност и лек, се со шприц давав, нема чекање, нека си плаче ама мора да прими за негово добро.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    После колку дена префативте и вие? Се надевам ќе ме одмине ова пошто и онака сум со слаб имунитет. А моментално се ме боли цело тело, имав блага тт цел ден, грлото ме боли малку и носот ми се затнува. Апетит нула и некој чуден вкус во уста. Уште да повраќам ми фали.

    Инаку давам на сила не ми е за тоа што плаче. Ама ај капкиве и се слеваат надоле и сакала нејќела ги голта. Ама сируп кога давам на сила џабе е си има фатено некоја цака и не го голта кај го држи појма неам потоа како гаргара прави и накрај се ќе исплука. Затоа мака ми е кога е болна што ништо ни на сила не можам да и протнам.
     
  9. Bulibu

    Bulibu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.904
    Пол:
    Женски
    Со помин на сите дечиња (сила на мајките:D)и лесно да минува:hug:
    Вирус ли е што ли е:headbang:
    Четвртокот го поминавме со пролив цел ден, петокот почна нос да ни тече од саботата сме со кашлица која денес го достигна да не речам врвот, дете(3год) неможе да спие како што треба мислам ќе се удави од кашлање, давам сируп за искашлување од бршлен ама се си мислам дека повеќе ја раскашлува отколку што ја смирува. Среќна немаме тт, мачкам со свинска маст и ракија секоја вечер секогаш ми има ефект за настинки ама грев ми е да ја гледам како сонот и се руши од кашлање. Освен инхалации има ли некој добар сируп или некој природен лек што ќе ја подсмири барем малку;(
     
  10. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Па сирупите за искашлување не се за смирување на кашлица туку баш за искашлување од нив кашлаат повеќе. Дај од исландски лишај тој ја смирува кашлицата, или сируп напрај од ловоров лист има на нет рецепти, јас сум давала над две години.
    И сирупите најкасно 3-4 саати пред спиење се даваат навечер.
     
    На Bulibu и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    3.133
    Пол:
    Женски
    За 2 дена одприлика и ние бевме крш, сите не помина овој глупав вирус, не памтам кога мо било волку лошо и од ништо да не се смирува болка.
    Јасно ми е за сирупи, ма за све е таков, за спреј, за капки, за све! Се е со молења, со награди, со што ти знам, пробувам секако. Ако си со такви симптоми може и то да фатиш, за жал. :sweat:
     
  12. Bulibu

    Bulibu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.904
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ќе пробам утре ќе направам:l:
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ме фати. Повратив пред малку. Што пиеше ти за повраќањево?
    Поодвратно нешто ми нема и во бременост ваква бев со гадења повраќање.
     
  14. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    3.133
    Пол:
    Женски
    И јас мразам највеќе повраќање, уфф. :puke:
    Се исповратив кај докторката додека го прегледуваше син ми, за греота, ужас!
    Иначе пиев наусолвит за возрасни, чај од нане, фамосан за желудник, и џабе ништо не помагаше, се истурив од повраќање, заникаде. Со лесно нека ти е, што да кажам друго, пиј повеќе течности и електролити, како и добар пробиотик (пролајф пијам јас уште). :hug:
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Кај двајцата асо е добро, терапија од орл си имаат веќе ја примаат, а пнеумослајд рече докторката нема да утврди кој е проблемот моментално туку што имале до пред една недела. Рече да се оправат прво, па да почнеме од алерго тестови. Кај големиот е бронхит, кај малото пневмонија.
    Душа немам веќе.

    Инаку ве читам за пролив и повраќање. И малото имаше пролив 3 дена и ништо не сака да стави во уста ама јас ич не го поврзав тоа со вирусот. Се надевам нема да ме фати и мене уште тоа ми фали.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.937
    Како сте? Подобри?
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    :hug: се изнамачи со децава. Нема што тоа е ќе терате со испитувања додека не утврдите. Големиот ми е со ларингитични напади на алергиска база, ама не може да утврдиме на што. Сега е на редовна терапија за алергија па се контролира.
     
    На mal.ecka и Skyler им се допаѓа ова.
  18. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Па има подобрување, температура немаат веќе, кашлицата е поретка само е исто страшна некако или па јас анализирам многу од страв. Вие како сте?

    Па и кај мојот поголемиот секогаш почнува со ларингит и завршува со бронхит, као стандард процедура станува. Мислам дека сме пишувале или сум те читала ама не ми текнува, какви алерго тестови правевте, на каква терапија е? Ќе го носам на кожни тестови за десетина дена, се надевам конечно ќе откриеме.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.799
    Допаѓања:
    39.966
    Пол:
    Женски
    Кај него за среќа застанува на ларингитот. Ми е криво што како помал немаше, му се активираше откако прележавме корона, дали коинциденција или е до тоа незнам :(.
    Правевем кожни во Букурешт кај Манчева и после кога имаше пневмонија преку крв во Козле, ама ништо не покажа респираторниот панел.
    Пие рупафин и момокс прскаме во нос втор месец и стабилен е.
     
    На mal.ecka и Skyler им се допаѓа ова.
  20. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    И нас сите не префати (facepalm)
    Јас вчера се напив реглан не ми текна дали смее ради доењево :worried: ме смири. Да видиме денес како ќе бидам.