1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    3.122
    Пол:
    Женски
    Леле жалам што не ве помина и вас вирусов одвратен! :x
    Јас уште не спијам на лева страна лс кај желудникот, зошто ме боли се уште..
    Прелош вирус е, ништо не ми поомогна.;(
     
    На KuklickaSk и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  2. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Вервам :( јас пред 3 години прележав ама уште го памтам како прелошо нешто. И баш ја прашав матичната шо смеам друго да јадам оти неможев да функционирам, и таа ми кажа за стек па тоа беше најубавото јадење до сега изедено :D ко ми се отвори апетит незнаеш..
    Пробај малку по малку ќе се разјадиш и ке ти се врати силата.
    Со помин :l:
     
    На Erika.greeneyes и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.516
    Допаѓања:
    11.358
    Пол:
    Женски
    На чело дупна така глава на 2ипол години, само лепенки ставија демек мала е да ја шијат (а реално за шиење беше, огромна дупка). Додека имаше лепенки не ставав ништо, откако ги извади користев масло што ми го препорачаа дека беше добро за лузни, Theresienol. Лузна пак и остана, а следната година се удри уште еднаш, па сега две лузни има на челото :) не се премногу приметливи, ама летно време кога е исончана убаво се гледаат дека остануваат бели.
    Мое мислење е дека да ставеа конци или подобро да ја залепеа, помала ќе беше лузната, ама премногу беше мала, не соработуваше, и тоа што залепија беше со сила, со држење.
     
    На KidA и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  4. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, син ми прима денес мрп. Го боли забчето,дали смеам да му дадам бруфен ? Или нема врска тоа? Дека нели бруфен не се даваше на сипаници ?
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    24.928
    Кај син ми на 3.5г ја исчистивме само со 2 дози (6 дена) сумамед. Еве 1г се нема појавено пак.
    Јас денес прв пат после 1недела осетив глад, јадев, и пак седам сега со болка во желудник. Капак на се, се затнав цела, нит знам од каде, ни како, ама инунитетов 0 ми е
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.325
    Пол:
    Женски
    И јас сум со затнат нос и шлајмови уште откако ми почна вирусот и чат пат тт.
     
  7. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.516
    Допаѓања:
    15.472
    Женски ај едно прашање итно!
    Ако се пропуште доза антибиотик во времето кога требало да се испие,кога се прима во таков случај?
     
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Зависи на колку време се дава антибиотикот и колку време прошло од времето за доза. Пример ако е на шест саати, а тебе ти текнало за пропупште доза два саати после времето се скока таа доза и се продолжува со следната. Ако е некој со дозирање на два сати и ти текнало после два саати тогаш се зема дозата пропуштена и се продолжува со наредната во точно време.
     
  9. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.516
    Допаѓања:
    15.472
    Фала џој!На 12 саати е, сабајле требаше да го испие и го оставив на ќерка ми ,а и и се јавив да ја потсетам и пак заборавила и сега треба другата доза во 20:30 ,значи таа ќе си ја пие.
     
  10. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да се пријавам со шлајм и кашлица.. битно малото е океј, се надевам од 1 ден градинка денес нема пак да закачиме уште нешто
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    993
    леле :( ах ајде нека се живи и здрави само со лесно да поминуваат, вчера читав дека инфрацрвена ламба може да помогне за белези дури и на стари рани.
    како ти изгледа ова, голема ли е раната? долу некако е поотворена, ни кажа др дека не се лепи убаво ради веѓите влакната
    A66557BF-788C-4B4F-AE81-F6FA79580CDD.jpeg /SPOILER]

    и тоа што крв толку има под лепенката не знам дали е баш добро.. ама валјда да се менува е уште полошо ќе се отвори пак :/
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.516
    Допаѓања:
    11.358
    Пол:
    Женски
    Не се замарам толку со белегот, и јас имам на образот од сообраќајка на неполни 2 години, па никому ништо.

    Ќе ставам слика во спојлер како изгледаше раната, беше доста разделена кожата, и на сликата не се познава ама во длабочина беше повеќе од пола сантиметар. И нејзината беше полна со крв дека толку многу крвареше што цел пат до болница ја држев стисната со рака на челото, иначе крв во очи и влегуваше. Ама од толку притисок додека да стигнеме до докторот, баш кога ја прегледуваа не крвареше и ја залепија како што си беше, немаше затворање на раната воопшто, како што е на првата слика отворена, така си ја залепија со фластерчето.

    Црното околу раната на првата слика е бетадин, само што се удри пробував сама да ја исчистам и да ставам фластер, ама она се чепкаше со рака, и кога се раскрваре не можев да го застанам крварењето. Втората слика е каква беше цела недела, за да не го вади фластерот, носеше плус завој на цела глава.
    Третата слика е после една недела без завојот, ама фластерите ги носеше скоро 3 недели. И четвртата е околу 1 месец откако се удри. Речиси исто изгледа лузната и ден денес после 3 години.
    IMG_20240523_232619.jpg
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pham

    Pham Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Девојки совет! На малава и се појави осип на едната половина од газето, матичната рече да мачкаме со Белогент почна да поминува, ама, пред некој ден и излезе на рачето, па сега на другата половина од газето... како и поминува на едно место така и се појавува на друго.
    Има некој искуство?
     

    Прикачени фајлови:

  14. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.699
    Веројатно е егземче, и мене исто вака ми се прави.
    И бебе има, најмногу зад колената и околу вратот. Ја мачкам со козметика за атопична кожа, последно зедов еуцерин атопиконтрол лосион и најдобар се покажа. Ја смирува, ама ја мачкам 2-3 пати дневно.
    Доста е оскапен во последно време за жал, побарај тестери во аптеките за да видиш дали ти се исплати да го купуваш.
     
  15. Pham

    Pham Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, ќе побарам одма
     
  16. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.893
    Допаѓања:
    4.195
    Пол:
    Женски
    Мене ми личи на алергија, консултирај се пак со доктор.
     
  17. Pham

    Pham Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Од она што го гледам на нет би можело да е контактен дерматит. Појма немам од што може да е, истиот детергент, омекнувач..
     
  18. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.094
    Допаѓања:
    167.979
    Пол:
    Женски
    Бев до аптека. Во меѓувреме имав гостин со херпес на уста. Без срам и перде, на гости. Ги ишлапала децава по рачиња, чак што више и мене за воља на вистината се сретнавме на врата и пред да приметам се поздравивме. Вријам. Ги измив сите, премив се што можев наоколу. Што да очекувам? Колку може да е лошо? Не можам да се смирам колку сум вознемирена. Се покајав милион пати што дојдов во мк. Ме изедоа грижи. Ќе си пукнам. ;( ;( ;( ;(
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    5.020
    Ништо нема да им биде, не се секирај. Прво херпесот да е заразен треба да е пукната раничката,дури и да се заразат, големи се више не е опасно. Моиве имаа едвај 6 месеци кога имав ситуација со херпес, преплашена бев, ама немаа ништо.
     
    На H.VAGA и Yowannty им се допаѓа ова.
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    993
    фала ти многу што ми пиша и што ми покажа, срце убаво - да, имаш право за лузните тоа е тоа - и јас имам на чело само погоре цело ко квадратче сум се лупнала во ќошот од машината за перење.
    кај неа не беше олку широка од брзање и шок не ја ни сликав, ама е подолга, ајде ќе видиме што ќе бидне кога ќе паднат лепенките, да се спремам значи за подолг период. преку ден јас газа и лепам за надвор за заштита, баш се мислев дали смее да не ја поти ама чим вие и со цел превез сигурно е ок