1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. zemzela91

    zemzela91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    228
    Пол:
    Женски
    Мајки, малиот е настинат овие денови, му течеше малку носот и кашлаше ама и тоа скоро незабележливо. Прв пат му потече жлезда позади едното уво. Матичната вели нормално било. Ако имал некој таков случај, од прилика после колку време се повлекува отокот?
     
  2. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.708
    Пол:
    Женски
    На секоја настинка, и се прават на ќерка ми, на двете страни... Или па прво тие отекуваат па знам дека ќе се разболи. Не знам точно по колку време ама се повлекуваат, ништо страшно.
     
    На zemzela91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    20.949
    Здраво
    На син ми ( 7 ) , ОРЛ специјалист денес му препиша лекоклар сируп , со дексаметазон по едно апче дневно, и назонекс и оперил во нос.
    Ајде лекоклар знам дека даваат и на деца, но дексаметазон на дете?
    Тој не ли е за болка и многу јак ?
    Докторот е врвен специјалист , а син ми има ушни каналчиња полни со секрет од носот , болки де во едното де во другото уво по малку , и затнат нос полн со секрет.

    Сепак , никогаш до сега немав слушнато за дексаметазон на дете ,:( и многу се плашам дека има пре јака терапија.

    Сте давале ли некој на дете ?
     
  4. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    19 месеци е. На 17 тргна на градинка, 2 месеци е преку една недела болен. Знам дека е мал и дека најчесто е вака кај сите ама пак си мислев може поголем полесно ќе ги поминува вирусите. Ама па од друга страна шо викаш, полошо ќе е од школо да отсуствува отколку сега, поголема штета ќе има тогаш
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Како да сопрам пролив кај 19 месечно дете? Што смеам да давам плус? Дадов диастоп, јаглен, слабо јаде ама пие вода. За цел ден имаше 15-16 столици сите ептен течни, последните само вода. Почнува да ме плаши, спие веќе 4 саати и еднаш се искака и во спиење.
     
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.275
    Допаѓања:
    94.747
    Ентерофурил
     
  7. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Линекс јуниор ако имаш дај. Одма стопира кај нас. Пробај и да свариш ориз и водата каде што се варел да ја пие
     
  8. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Имам дома ама пишува за деца над 2 години.

    @Anturium Во сите околни аптеки барав ама ми рекоа дефицитарен бил, па земав диастоп. Ориз му варев за ручек, компир, 2-3 столици после тоа беа подобри и пак почна течно. Не знам што е ова.
     
  9. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Диастоп не сум давала, се надевам е ист. Кај нас беше така со рота вирус, ако продолжи и утре носи го на преглед. Ама па и само тој стомачен го имал мојот, така да не сум репер. Погоре се жалеа за лош стомачен вирус периодот, може и тоа е.
    Нека ја пие водата каде што се варел оризот, треба да помогне ова и за пролив и повраќање. Со лесно :(
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.275
    Допаѓања:
    94.747
    https://www.bosnalijek.ba/enterofuryl-oralna-suspenzija-90-ml-200-mg-5-ml
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.154
    Допаѓања:
    199.836
    Пол:
    Женски
    Даваат, како не даваат, инхалации со декса кај деца им се ко добро утро на педијатрите, заедно со физиолошки, да не речам и многу родители на своја рака инхалираат.
    Дексаметазон се дава за намалување на воспалението. Ако ви препишале, веројатно имало потреба. Јас немам искуство кај моиве, не сум давала.
     
    На H.VAGA и V.odolija им се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.583
    Допаѓања:
    24.916
    Однеси го на инфективна.
     
  13. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Мислиш за рота? Дека се смирува ситуацијата, касна од сабајле, се згуснува столицата. Ама вчера беше страшно, јас вакво цедење немам видено.
     
    На KuklickaSk и Anturium им се допаѓа ова.
  14. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    20.949
    Да , знам дека има потреба го гледам каков е, но ете секогаш кога има премногу терапија се плашам.
    Нашето искуство со силен антибиотик е само со воспаление на ушите. Не е прв пат. Се надевам како расте ќе ги снемува честите инфекции за ОРЛ. :|
     
  15. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    Со смекта пробај.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    4.184
    Prolife оние шишенцата не знам од кога смее, јас такво давав по пола шишенце неколку дена. Не знам дали од тоа или веќе само од себе се смири.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Штом се смирува јас не би го носела да не закачи и друго од таму. Прати го денес ако е пак многу тогаш носи
     
    На KuklickaSk и Skyler им се допаѓа ова.
  18. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Како се манифестираат сипаници?
    Можно ли е прво температура да крева па да се појават?
    Изминатиов период в’градинка имаше постојано, сеа нема случај веќе месец дена.
    Инаку утрово имаше 38.5, дадов сируп во 7ч, цел ден е вооглавно добра, јаде малку овошје, вода пие, ама еве веке 3/4 саати ја држи 37.3 до 37.8
    Кај матичен утре планирам да ја однесам, не се жали ни на грло нити кашла и сл.
     
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Да, кај моево беше така. Прво 4 дена беше многу нервозен и плачеше за ништо, па температура и почна да исфрла. И додека исфрлаше нови цело време имаше висока температура.
     
    На MartinaMM и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.583
    Допаѓања:
    24.916
    Бебето ми е 8м. Не сум сигурна дали има поминато врзани 3 недели без мрсули или кашлање. До сега 2 пати наод на плуќа, 3 пати температури високи по 3 дена. Два пати е пиен антибиотик со бактериска инфекција. Не оди во градинка, ама брат му да кивне или да се закашла еднаш, малово болно е. Ете не е ни во колектив, ама све префаќа. Па се тешам кога ќе почне во градинка на годинка бар колку толку ќе има имунитет направено. Не се страшни детскиве болести, така се расте :)
     
    На mal.ecka и Anturium им се допаѓа ова.