1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Колку често се на антибиотици децата што одат во градинка? Три месеци оди, втор антибиотик сега.. спуштено на гради
    Дали е ова нормално? За храна супер јаде сѐ, има разновидна исхрана, д3, омега, и пробиотик пие. Што можам плус да му давам? И оригано прскам пред градинка
     
  2. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    4.104
    Пол:
    Женски
    Зависи од дете. Мојата е од тие што често настинува и со спуштање на гради. Па во некои 6-7 месеци што е во градинка сигурно бар и 4-5 пати има пиено антибиотик.
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Од 4м градинка има 1 антибиотик пиено, уствари лажам, 2. Моите деца не знаат со лесно да се разболат, се завршува со уво, плуќа, висока тт... и овој е подобар од брат му каде каде. Чисти нос редовно со физиолошки под притисок, многу помага.
     
    На mal.ecka и LizzyGrant им се допаѓа ова.
  4. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    2 ипол месеци градинка, секоја втора недела е болен, а ниту еднаш до сега не ни дале антибиотик. Фала богу немаме до сега нешто посериозно како спуштање на гради ама по 5-6 дена минимум го држи температурата кога и да се разболи
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.099
    Пол:
    Женски
    Јас како дете бев опкружена со мачки, ги галев ги држев немав никаков проблем но пред 10 години, ми се појави алергија истите симптоми, не правев никакво испитување не ни мораше, сега не ги фаќам и гледам да не се во моја близина, штета мн сакам мачиња.
     
  6. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.099
    Пол:
    Женски
    Се лекуваме со инхалации досега како шо го носам кај подобри докторки, а кога и да го однесам кај матичната, полесно и беше да му пиши антибиотик, еве до 4 годинки има некаде 4 пати пиено антибиотик.
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    2 пати месечно беше конкретно со трицеф зошто др не помагаше. Како што ќе го завршеше антбиотикот седеше една недела плус дома ќе го пуштев и за 3 саати пак 40 темп креваше и пак антиб и престанав да го носам иначе ова на 1г почна па пауза до 2г додека да направи и пробавме и пак исто. Е веќе 3г кога направи до сега еве скоро цела година нема пиено. Имав давано и витамини и оригано и ацидосаулус џабе се. Едино за грло му помагаше про анги бејби со прополис иначе ништо друго. Му ги давав протект џуниор ампулите сега сменив на фрутдеп имуно зошто ми се по практични.
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    2.749
    Пол:
    Женски
    Син ми (3,5г.) од вчера е со антибиотик алмацин, многу црвено грло и температура 40. Се дава ли нешто за грлото? Немам искуство до сега, цело време се жали дека го боли. Како да му олеснам?
     
  9. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Лижавчиња има некои за грло. Да пробате со тие
     
    На Kolache na mama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    IMG_20240531_162055.jpg Не знам дали можи да се види убо..од вчера и е на јазичето...ај некое мислење, дали е афта или нешто друго. И ја боли плус.
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.464
    Јас прскав на др бачеф про анги бејби со прополис и помагаше
     
  12. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Значи аман веќе! По една недела дома вчера беше на градинка и одма денес со инфекција на уше веројатно. Негде од поручек стана кенкав и се факаше на ушето, кога го допрам спискува и покажува дека таму го боли. Дадов дафалган и заспа сега, спие на таа страна каде што го болеше веројатно му се смири болката. Да бидам спремна за оваа вечер има некој начин да му помогнам освен сирупи барем да ја издржиме вечерта па утре да одиме на итна? Некои бабини лекови има за ова?
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    Држу го носот прооден. Од затнат нос од притисок знае да боли уво. И затоплувај го увото (топло крпче држи).. Има опции со капнување масло во уво ама јас тие не сум ги применувала.
    Инаку нас ни помага Otto Olive Oil или некое слично на природна база ако му прскам барем еднаш неделно. Ги чисти каналите на увото и тие да се проодни.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    557
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја се соочила со пад на леукоцити.
    Вака во вторникот малово 2.5г се жали на грло. Крвна слика супер. Леукоцити 5.6, црп мирно. Матичната ни дава амоксиклав заради црвено грло.
    Вчера почнува да кашла и носе му тече. Денес малку ми се затоплува. Повторуваме крвна слика леукоцити 3.2 граница долна 4. Матичната многу ме испаничи. Го однесов во Систина. Докторката рече дека во меѓувреме развил вирусна инфекција ама антибиотик да не прекинуваме за да не направиме полошо да го поврати грлцето, само да ги следиме леук. А воедно и антибиотикот ги бута најверојатно.
    Незнам глава кај ми е, незнам како да постапувам. Кога почнав да гуглам се извадив од памет.
    Некоја мајка со вакво или слично искуство?
    Ве молам
     
  15. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Не му е затнат сега ама му беше пред 2-3 дена. Сега малку ми тече ама безбоен секрет е. Прскам спреј за нос и чистам со носко. Фала ти сега ќе го спремам термофорот. А ова маслиново масло е или има некој такви капки за уво? На интернет ми излегува само маслиново масло. Може е глупо прашањето ама може било какво маслиново масло да му ставам или да не експериментирам а?
     
  16. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да не експериментираш, смири се, ќе издржите вечерва и утре носете го.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GIGI69

    GIGI69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2021
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Сепак мислам да не ставаш масло, чувај му топло, па утре носи го на лекар, давај за болка вечерва ако има мака
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.012
    Пол:
    Женски
    upload_2024-6-1_22-54-33.png

    Ова е. Специјално за уво.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Фала ви. Сега се разбуди со врескање од болка, ова многу жално бе уште не можам да се смирам. Топлото помогна ептен премногу ви фала. Дадов ибупрофен 3ипол саати по дафалганот, не можев да издржам повеќе. Ќе ја доруркаме вечерта така па сабајле одма на итна
     
    На GIGI69 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Знам, многу боли и не можеш да ги смириш, души. Пиши како сте поминале.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.