1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сакаше да каже дека кај мали може чај, не може сируп. Кај големи секако може и двете.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.463
    Внимавај со чеповите зошто може и да му се иритира и газето.
    Може да е вирусот во прашање зошто нас 2 пати не помина истиот првиот пат јас најлошо пројдов зошто ми се собораше плунка ама како растеглива ни да ја голтнеш ни да ја искашлаш и знаеше да ме изиритира на јадење или кога ќе легнев. Со 1 доза амоксиклав се оправив после 2 месеци пак истото и пак амоксиклав зошто сите не сврте дома.

    Бел слез е најдобро нешто што може да постои ако има шлајм ќе го исфрли ако нема ќе се смири кашлица барем мене тоа ми ја оправи кашлицата. Ако не е склон на алергии би можела да дадеш.
     
  3. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    До сега нема иритација, се надевам наскоро нема да ни требаат. Денес е трет ден, ќе видиме како ќе ја минеме вечерва. Утре ќе земам бел слез. Он не сака да пие ништо освен вода и да цица, ама ќе го натерам некако. Се осеќа дека му смета шлајмот за да јаде. После инхалација се раскашлува со обид да исфрли шлајм ама не може, прееска само малце поврати. Ќе одиме утре на контрола па ќе правиме сѐ што треба. Се измачи цел викенд, за грев се ептен кога се болни.
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.640
    Можеш да комбинираш чепчиња еферлаган со неофен на 4 часа доколку има потреба. Хара вирусот веќе втор месец. И меѓу дечиња и возрасни.:(
    Јас бел слез чајче давам од месец дена.
    Нека мине.:hug:
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Најверојатно од некој возрасен го прифатил зошто не сме се мешале со дечиња во последно време. Не е ни битно од каде е де, само нека помине. Ќе пробам со чајче утре. Како го варите во каков сооднос?
     
  6. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.346
    Допаѓања:
    7.300
    Пол:
    Женски
    Мајка исти бевме. ТТ која идеше до 39 .2 едно 4 дена и помина само со Блокмакс . Вирус е изгледа.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.640
    Не се вари белиот слез. Во млака вода , 150-200мл, може и ладна ставам мало лажиче од чајот и оставам да стои пола час. Станува слузав.
    Коренче е тоа, да не те збуни. Не е типичен чај во филтер ќеси.
     
    На Bella_Stella и Biljarkata им се допаѓа ова.
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    А кашлица имаше ли? Веќе нема температура, ама кашла и се буди.
    Фала ти.
     
  9. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.439
    Допаѓања:
    2.533
    Пол:
    Женски
    Ми падна малата од кревет, паѓала и пред тоа надвор, дома ама како сега што и потече и омодре одма не е било. Ја однесовме во Јане, таа вика од ударот е нема ништо, нит и провери зеници ништо и само да пратиме ако поврати до утре. И викам ако и се спие да ја оставам вика да :( душа немам од удариве и еве ја заспа. Иначе будна си беше после тоа и до докторот поминаа околу 40 мин
    Тоа со лебче како беше за оток?
     
  10. Ив10

    Ив10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2022
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Се надевам дека сте добро..знам како ти било...инаку за оток јас од баба ми сум запомтила лепче и црвено вино
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    Ако не ти е проблем да го сликаш чајот...и дали можи за мало од 2 години? Моите еве веќе две недели со кашлање се.
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.598
    Допаѓања:
    144.640
    Да. Можеш. За влажна кашлица е. За полесно исфрлање на секрет. Или јас го давам на мојата оти најчесто крчка од шлајмови.
    IMG_0934.jpeg
     
    На H.VAGA и MikicaBt им се допаѓа ова.
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.926
    Допаѓања:
    7.318
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го поставам прашањето. Малата ми има 22 месеци. Дали е нормално до тој степен да се поти во главата, особено кога станува од дневна дремка ,буквално цела мокра и е косата.
     
  14. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.439
    Допаѓања:
    2.533
    Пол:
    Женски
    Добра е да, нема фала му на господ ништо симпт. Отокот е поднамален ама е мн модро :(
     
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Нема качено температура од последниот чеп во 1 вечерта. Освен некоја блага прееска измерив 37.4, ама не оди нагоре. Проверивме крвна слика. Црп е ниско, ама матичната вика ниски се гранулоцитите. И ми даде два сирупи, ќе ги ставам подоле. Викам што значат ниски гранулоцити? Вика имунитетот му е паднат. :?: Кој имунитет? Нели тек градат имунитет они или јас сум нешто грешка? Му даде сируп Isoprinozine, јас поима немам каков е и за што е. Има ли некој искуство со него? И мултивитамините од сликата подоле. Он си е супер расположен, само што си има секрет. Синоќа докај 1 се будеше со поткашлување ама после се смири и си спиеше до 10ч сабајле. Не сум паметна сега што да правам. Не сакам само без врска да го трујам со хемии. Што мислите?
     

    Прикачени фајлови:

  16. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    5.019
    Ниски гранулоцити под 1 се ризик од бактериски инфекции зашто тоа се бели крвни зрнца кои се борат со бактерии. Мислам дека е нормално да бидат намалени во случај кога постои активна вирусна инфекција ама веројатно се поголеми шансите да накалеми нешто бактериско. Ако е ова прв пат да има ниски гранулоцити би рекла да повторите за две три недели да видите дали се вратиле во нормала. За сирупите не знам што да ти кажам, сум давала такви мултивитамини, немам искуство со изопринозин. Disclaimer: не сум доктор, ова е од лично искуство. Можеби најдобро да консултираш уште некој доктор да видиш што ќе ти кажат.
     
    На H.VAGA и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Сега баш проверив, пред два месеци кога беше болен гранулоцитите му биле 1.02. Мултивитамини ќе давам, сум давала Well Baby, ќе земам пак нешто такво. Ама за ова Изопринозин не знам што да правам..
     
  18. LizzyGrant

    LizzyGrant Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Не знаев кај да пишам, извинете. Вчера скршив живин топломер, среќа на себе си мерев и сама бев дома. Исчистив некако со хартија, имав и на чаршавот и го собрав и го фрлив, алишта исто фрлив што носев. Искочи мала количина инаку. Излуфтирав. Ама не можам да престанам да мислам сега што ако не сум собрала некоја капка ми отишла под лајсните, или испарило па сме вдишаиле.. во спална баш кај што спиеме. Има некој искуство? Докторка исто прашав бев денес на преглед ама не можам да си ги смирам живците
     
  19. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
     
    На LizzyGrant му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    7.252
    Na infektivno konsultacija.