1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Бевме на инфективно прими серум, рекоа мора плус вакцина или само тетанус кај нив или шестовалентна во диспанзер. Паралелно пие трицеф. Која опција е подобро, ако му ставам сега засебно само тетанус после Треба да продолжам со тетанус само и кога ке треба да прими шестовалентна ке му дојде вишок. Матичната ме советува да го однесам утре на шестовалентна. Од серумот немаше никаква реакција до сега. Незнам што е попаметно. Од друга страна мора некогаш да се вакцинира, нема да може да оди ни во градинка ни во школо. Дајте совет, дали само тетанус би боцнале и шестовалентна. Ич не сакам да го вакцинирам ем се плашам од вакцините ем се плашам да не згрешам ако не го вакцинирам.
     
  2. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.708
    Пол:
    Женски
    Ние имавме лани ваква ситуација, дитепер ни беше закаснета поради компликации, па во еден момент мораше да прими серум, и сите не советуваа сепак да ја ставиме и вакцината. Почекав можда еден месец после серумот, бевме и на одмор не сакав да ризикувам, па кога се вративме ја ставивме. И серумот и вакцината без нус појави. Со лесно
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    нас ни рекоа дека мора денес да прими вакцина или шестовалентна по календар или само тетанус.За 10 дена одиме на одмор, искрено немам памет што да правам, се милсам само тетанус да ставиме поединечна па после натамо редовните.
    И матичната и педијатарот кај што го носам приватно ми рекоа шестовалентна, од вчера се убив читајки и главата ми е каша попара.Од серумот добро помина, малку нокеска плачеше ама така и предходни ноки се буди и палче во ниедно време па не верувам дека е од серумот.Му дадов далерон за болка и презаспа после.
    Во рок од колку дена може да се јават реакции од 21 сме на море, да не му биде нешто таму од сонце?
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    29.011
    Пол:
    Женски
    Од шестовалентната вакцина ништо нема да му биде по 21 ден. Може да даде брзо реакција од вакцината во смисла малку покачена температура ради компонентата за Дифтерија и местото каде што е боцнато да го боли од убод неколку дена и да му биде црвено. Се става лепенка што лади одма по боцкањето и тоа е тоа. Или ациди борици на местото и толку.
    Боцкак по календар вакцини и не му се мисли. Имаат луѓе школо завршено за лекари да бидат (обичен лекар 6 години, специјалист од 10 до 12) ама некој инфлуенсер од клозетска шоља што ќе напише има поголемо влијание. Незамисливо.
     
    На KuklickaSk, Mother of 2boys, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  5. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    За изгорено што клавате? Малата има две години и се изгорела на шпоретот.
     
  6. Ariel.20

    Ariel.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет. Ќерка ми (4 год) минатата недела во среда рано сабајле прв пат крена температура. Истиот ден попладнето отидовме на лекар кај матичниот, и течеше носот со проѕирни мрсули, почна на поткашлува суво и малце црвено грло па не прати да правиме крвна слика. На крвната слика лимфоцитите ниски 0.9 а долна граница 1.7 и гранулоцити во % покачени 78 а горна граница 60, црп 21 друго се во нормала, урина исто океј како за болно дете. И ни препиша матичниот цефалексин. Она креваше 39 40 температура на неколку саати уште од почеток. Испи 5 дози цефалексин ама немаше никакво подобрување, во консултација со матичниот ни даде трицеф да почне од саботата вечерта, па испи и трицеф една доза. Се на се пиеше антибиотик 3 дена од четврток до сабота. Во саботата ноќта крена 40.6 и 4 саати неможев да и ја симнам, ни блокмакс ни ракија ни туш. Отидовме на дежурно во 2 ноќта, баш тогаш и се спушти таму кога ја мереа 38.6, направија нова крвна слика леукоцити 3.84 долна граница 4.5, лимоцити во процент 59.9 горна граница 52, тромбоцити 173 долна граница 200 и црп 10. Ни кажаа безпотреба пиела антибиотик дека има грип најверојатно инфлуенца Б, плуќа чиста, малце црвено грло и ларингитска кашлица. Високата температура кај грипот траела долго можела и повеќе од недела да трае и не пуштија дома само со блокмакс. Но детево глава неможе да крене од висока температура. Секоја ноќ 40 па ќе се симне а преку ден по два пати 39. Кпга нема температура во двор ќе поседиме и пак спие. Сабајле бевме пак кај матичниот во ординација само друг доктор да ја видат дека веќе седми ден е со 39 и ни вика почетна пневмонија. Се изѕвездив. Дека не е дехидрирана дома да пробаме со инхалации и супа плус сумамед 3 дена, сабале пак на контрола ако е подобра така да продолжиме акп не ќе лежи во болница. Незнам кај да терам. Нели за пневмонија треба снимање на плуќа за да потврдат?
    Ве молам за совет, искуство кој како прошол се е добрододено. Веќе почнавме со се што ни кажаа
     
  7. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    4.095
    Пол:
    Женски
    @Ariel.20 , кај моево дете со снимка се потврди пневмонија. И со болничко лекување после.

    Што ви дадоа за инхалации? Само физиолошки или плус лек?
     
  8. Ariel.20

    Ariel.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Кортаир со физиолошки 3 пати на ден

    Може да ми кажете за колку време се излечи и дали имаше некои последици?
     
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    4.095
    Пол:
    Женски
    Една недела болничко лекување плус уште 10тина дена терапија дома. Дома инхалации и антибиотици, во продолжение на болничките.

    Последици некои тешки нема. Да јачаме имунитет, да не се подложува веднаш на контакти со деца, возрасни настинати и сл.
     
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
    Авил сируп дали земал некој во скоро? Ми рекоа не е дефицитарен, а испадна е.
    И ако знае некој заменско што да давам, имам летизен ми рекоа слаб е не делува брзо. :(
     
    Последна измена: 11 јуни 2024
  11. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
    Ми дадоа замена, рупафин. Е сега, ако знае некој, пошто мир немам. 5мл по 2 пати ми рекоа, а детево е 13.5 кг, на упатството вика од 10кг до 25кг по 2.5 мл два пати на ден. Има штета ако давам повеќе? Језда многу беше осипана, многу, страшно, урбазон не ја смири, односно касно почна да се смирува, ама можно е од него мала доза да и дадоа.
     
  12. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    4.993
    Пол:
    Женски
    Сега го проверив извештајот од Козле кога бевме пред 2 месеци, му пишале 1х2.5мл, исто има околу 14кг. Ама ларингит имаше, вашево не знам од што е, ако имало толку бурна реакција сигурно заради тоа е поголема дозата.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.322
    Пол:
    Женски
    Еднаш по 2.5 ми...мојата 15 кила има. За сипаниците ни ги даде.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    Исто Рупафин 1х2,5мл.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
    Фала мами:hug:, веќе и дадов 5мл :worried: ваљда нема беља да направиме. Утре пред да и дадам следна доза ќе ја прашам пак матичната.
     
  16. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Последниве 4дена и се појавуваат на раце, нозе и лице како црвенило, брзо ги снемува па се појавува на др место. Матичната вика полазено ама нема шанса толку дена константно, се мислев алергија ама нема сменето ништо храна, прашок...пред недела дена беше настината и конјуктивит на едното око па да не е некој вирус
     

    Прикачени фајлови:

  17. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
    Кога креваат температура, ладни нозе и раце, и се тресе и студи, да ја покријам да ја стоплам или да ја оставам како нас? Уште не е за сируп.
     
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.268
    Допаѓања:
    33.414
    Пол:
    Женски
    На 38,1 на пр го оставам, ама ако врви 39 го покривам побрзо да качи за да можам да дадам антипиретик. Не знам дали е правилно, јас така правам.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Знам за помали за тоа, дека ги чистат, дали ќе ми седи син ми да пробаме има скоро 4, дали треба малце навален или исправен.
    И ние сме многу затнати и крена температура.
    За брзо треба да одиме на одмор дали да појдам да му дадат некој антибиотик и нешто за инхалирање да земам, колку да имам за секој случај, дали ќе ми даде?
     
  20. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Кога има треска малце рацете и нозете ги масирам и клавам чорапчиња да се затопли, ко ќе крени над 38.5 давам сируп.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.