1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Вчера другарка ми, забарка, ми рече дека она мисли дека петки искачаат. Не и даде да го види, рацете му се цело време во уста како кога беше бебе новороденче и спискува од болка.
     
    На Ano и jelo им се допаѓа ова.
  2. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Мајки има некој вирус само со температура? Гледам поназад сте пишале слично. Значи како е можно само темпратура да има, леукоцити 7, црп мирно друго се ок не кашла. Два вечери по ред се во исто време ми качува до 38.4 најмногу. Што да правам, ви препишуваат нешто? Попладне сме кај педијатар да видиме што ќе каже... И кога го прашувам каде го боли ми кажува на забите, 5ките треба да му излезат точно таму ми покажува со прстето. 21м има.
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Исто, само температура, нит нос да протече, нит ништо. Чистиме нос зошто диши чудно од тт, не искача ништо. Забарката наша вели дека е од забите, бидејќи петките се нели трајни и тие болат многу, растат подолго и помачно.
     
    На jelo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Да, веќе месец дена ми се жали на болка таму, се надевам веќе ќе пробијат...
     
  5. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Мојов во неделата качи само температура дента до 38 ноќта до 39 од утредента нема температура ама еве го денес со бронхит. :^) матичната кажува мн имало со бронхит неделава...:drunk:
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.463
    Со оглед на тоа дека вемево не е ни за со клима, а ни без клима нормално е да се очекува. Повеќе ме фаќа паника септември кпга ќе доде со стомачниот вирус. Секоја година ми е мрак да ти кажам детево супер проаѓа ама јас мислам дека конци ќе скинам.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Ние завршивме на дежурен сношти, температурата не симнуваше после даден антипиретик, хаос, докторката супер го прегледа вика грлото црвено малце бели наслаги. Лабораторијата не работеше и не знам како може да не работи во болница сепак почнавме антибиотик да не седиме така до сабајле, докторката беше сигурна дека треба, еве нема температура повеќе. И мене така ми изгледаше дека не ќе да е вирус заради шо тем качува на мн брзо време и нема никакви други симптоми како треска, носот ептен малце затнат но не течи,не кива, но не знае за грлото да кажи дека го боли, требаше да проверам но тоа е то.
    Некој пишуваше за алергиска реакција бурна, дали имаше како брунчиња по телото со црвенило можи е од тем и ние имаме.
     
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.624
    Допаѓања:
    4.184
    Денес има нов осип веројатно овој што го кажува @Lisandra ама не почна така.
    Првиот ден се појави уртикарија, без температура. Ова не е наша слика
    hives-defined-722x406.jpg
    овие се средни нашите уртики беа огромни, секое ново пликче што ќе се појавеше се приспојуваше со големото и тоа беа огромни подуени пликови кои жежеа ја чешаа и беа бели од што беа под притисок, на цели раце, пола нозе, задник, рамења. Урбазон точна доза дале, не делуваше веднаш, дури и нови излегуваа, после неколку саати почна да се смирува. Крвната слика и црп се беше во нормала.
    Вториот ден почна температурата до скоро 40, веќе под антихистаминска терапија уртикарија нема, ама флеките од пликовите и стојат црвени.
    Трет ден веќе намалува температура до кај 38 и распон на кревање, ама има нов осип (facepalm) ситни мали точки црвени, кожата е мазна, прво ги приметив на стапала, мислев дека е коксаки имаше и на дланки, па сега има по цело тело... Кс е топ, црп малку качено 17, чекам брисеви. Матичната исклучи коксаки, нос не е затнат не тече, не кашла, грло и гради е ок, розеола е прележана, вика дека и уртикаријата првиот ден била предвесник на вирусов, ниту е од полазано, ниту од храна. Ќе видиме да не е стрептокока.. Не знам, ако имал некој нешто слично, нека дели памет, пошто јас немам.
     
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.353
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Дали жлездата на вратот е нормално да им отече кога се болни? Кога му е главчето завртено на право не се приметува, кога се врти на лево на десната страна му набабрува жлезда. Нормално е вака или?

    Исто вчера му се појави ваков осип.
    0F8BEB41-9FE4-4678-ACE1-9323BCB7620C.jpeg
    На двете рачиња има. Му дадов мед прв пат во путер колачиња. Не знам дали е од тоа или нешто поврзано со вирусот.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.152
    Допаѓања:
    199.808
    Пол:
    Женски
    Не се трајни заби петките,млечни се и тие. Растат помачно оти се големи. Трајните растат од 6 години натака, не на две години.
     
    На KuklickaSk, LaDyDoLl и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Нема моето ваков осип, ситни поткожни брунчиња, мн ситни дури и не се гледаат ако убаво не се загледаш, само имаме проблем многу го чешаат, на грб,меше и рачиња и не може да спие.
    Имаше превисока тем. И од ко дадов антибиотик по 3часа почна да го чеша, денес цел ден се чеша.

    Ако може некој да ми објасни алергија на амоксиклав како изгледа, јас мислам се од температурата...
    Дали да дадам лоратадин или друго нешто или ќе си помини само?
    И лицето му е црвено малце во образи.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.146
    Допаѓања:
    97.401
    Пол:
    Женски
    Јас мислев трајни се, да ме прочита забаркава моја ќе ме утепа колку сум неинформирана. Праевме муабет синоќа за ова баш, го виде, вика искачаат петките а он пика раце у уста, буквално го влече јазикот, па поткачил нешто. Јачи дури од болка.
     
  13. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Имав тука еднаш постирано од ќерка ми уртикарија баш како што ја опиша додека пиеше амоциклаф. Три пати до сега така ми се нафрлала додека била болна. Давав лоратадин и се смируваше . Слободно дај лоратадин исконсултирсј се колку мл со матична. А осипот ситен нз од што може да е , можно е од вирозата.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.300
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Нема толку голема реакција како на сликите, само ме буни шо дури после да речеме 3часа по антибиотикот се случи и како да ми текнува пред една година исто се нафрли после антибиотик, нема пијано мислам од тогаш а јас исто помислив од вирусот дека е, можи од температурата да е јас ќе дадам лоратадин вечерва, фала на одговорот, се вцрвени во образи и на цело тело ги има, малце како рапави се, порано ги имаше исто убо се сеќавам, го мачкам со алкохол туширам и чешањево малце се намалува.
     
  15. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    6.259
    Пол:
    Женски
    Детево ми се жали на забот, што да му правам ? Ме фаќа паника
    Се работи за 5ка млечна , го видов има како мало дупче и црнко се гледа внатре. Да го носам негде во ова време или што да правам
    @Annath @Spidy помагајте
    Никогаш не бил на забар нема ни да дозволи да го стругнат ќе вришти …
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.152
    Допаѓања:
    199.808
    Пол:
    Женски
    Ова време само дежурен стоматолог. Или дај му бруфен, па утре сабајле кај матичниот стоматолог. Забот мора да се отвори, ќе му олесни.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    6.259
    Пол:
    Женски
    Како се прави ова кај мали деца што не соработуваат?
    Те молам дај ми препорака за добар детски стоматолог
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.152
    Допаѓања:
    199.808
    Пол:
    Женски
    Елена Алексова Новеска, Мокси Дентал во Тафталиџе или Саракинова на клиника.
    Се убедуваат децата, нема како поинаку, на сила не бива. Ќе зборите со детето дека забот мора да се отвори за да престане да боли, ако е поголемо треба да разбере. Па и со анестезија ќе се работи ако треба.
     
    На KuklickaSk, Spidy и The Unicorn им се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.321
    Пол:
    Женски
    Само црвено грло, брз тест за стрептокока негативен.
    Вечерва 38,5 спушти скроз.
    Ај од утре веќе ќе е подобра...
     
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.910
    Да, отекуваат некогаш жлездите при вирусно заболување.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.