1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.891
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    И јачменот е обично на ќошот од капакот, барем така сум видела до сега. Мене ова ми личи на каснато од пајак, мене ми е вака и ми трај со денови. Ако не е повлечено уште мачкај синопен.
     
  2. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.697
    Ставај чорапчиња натопени со оцет и вода, барем кај нас доста ефикасно се покажаа.
    Имаше сношти температура, ја легнав по боди и чорапчињата, 2-3 пати и ги сменав во текот на ноќта, кај 4 часот веќе немаше температура.
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на споделеното искуство мама,со помин нека ви е:hug: Сепак матичната излезе во право ми стигнаа резултатите од крвната слика, вчера по нејзино инсистирање направивме нова. Црп-то од 32 на 70 му се качило и покрај Цефалексин па ни рече да го однесеме повторно во Козле..
     
    На see.emily.play му/ѝ се допаѓа ова.
  4. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    2.661
    Пол:
    Женски
    Мајки сега забележав кај сим ми 21 месец на јазикот има како бели мозолчиња. Не дава да сликам. Значи не на устата туку на јазикот 5 6 мозолчиња. Некој да има искуство да каже што може да се тие?
     
  5. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Други некакви симптоми?
    Може да јаде и пие? Се жали на болка?
     
  6. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    2.661
    Пол:
    Женски
    Нема ништо друго. Јаде, пие не реагира на болка.
     
  7. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    2.372
    Пол:
    Женски
    Од храна, свежа храна, киселка, солена, лижавчиња. Со рачиња да јаде нешто
     
  8. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Здраво, на одмор сме а од вчера помалото е со тт, качува до 39.4 со блокмакс спушта до 38,еве гледам да не давам пречесто сируп ама макс 5 саати издржува, гласот му се фати засипнат е. Има скоро 22 месеци, пред 10 дена заврши со трицеф заради повредата и примаше вакцина дтп. Дали може да е некоја инкубација од повредата, или пак од вакцината реакција, памет немам веќе, го туширам, ставав компири и пак под 38 не спушта.До сега 4 пати дадов блокмакс по 4 мл, има 10.5 кг а поминати се помалку од 24ч,првпат дадов вчера во 16.00.
    Во близина на флогита каде има педијатар? Ни рекоа имало некаја болница во полигрос, или во солун да одиме.
    Со алкохол како се спушташе тт?
     
    Последна измена: 26 јуни 2024
  9. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    4.180
    Не знам каква повреда, ама таа и да била поминати се повеќе од 2 недели и примал антибиотик, а и од вакцината доста време поминало. Да купиш и парацетамол прашај во аптека (ефералган кај нас што е), па да даваш најизменично, давај и електролити многу е жешко. Ако засипнал да не е ларингит некое вирусче. Давај многу течности и ц витамин ако имаш. Најдов доктор во флогита ако сте таму, ама во ривјуата вика не е педијатар не прегледувал мали деца, ама најблиску ви е па може ќе ве упати. Во мудања има педијатри.
     
  10. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.891
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Прскај прополис. Од не чисто најверојатно и мене знаат да ми излезат а не па на дете.
     
  11. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки син ми е на терапија со Цефалексин поради црвено грло,во меѓувреме јас фатив бактериска инфекција ми препишаа два антибиотика.. Малце е глупо прашањево ама дали е заштитен? Многу ми е страв да не фати од мене..:(
     
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.115
    Допаѓања:
    6.232
    Зависи кои симптоми ги имаш ти.
    Проблeм со грлoто? Кашлица?
    Цефалексинот е антибиотик со широк спектар,би требало да е заштитен ама и зависи од сериозноста на твојата инфекција.
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Бевме во полигрос во таа главна болница, го прегледаа, ларингит, прво му беше слаба сатурацијата и мн висок пулс ама рекоа од страв, му дадоа инхалација и кислород,рекоа за инфузија треба да го хоспитализираат, му земаа крв, резултатите се добри, рекоа најверојатно вирус. Матичната ми даде од дома тримоксазол сируп незнам дали да му го давам. Го тестираа за ковид негативен е. Не му дадоа инфузија, се мислам дали да си одам дома вечерва. На пола одмор сме, големо о сака да седи, се мислам да си одам сама со бебето со едни срби маж ми не дава, вели сите да си одиме. Ич незнам, да сум дома подруго е, да седам а да му се случи нешто и тоа па не иде. На никаде сум.
     
  14. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    4.180
    А кашла, зошто сатурација му била слаба, после инхалацијата се стабилизира? Го наслушаа? Вака подобар ти личи или не? Ако е расположен јас не би одела дома, може за 1 ден да е како нов. Ама те разбирам и јас би сакала да се вратам, дома си е дома. Сирупот не знам за што е, антибиотик на вирус не делува. Јас за ларингит инхалации сум правела не знам што може како замена да добиеш, инхалатор сигурно не носиш. Преспијте ја ноќта па видете сабајле.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.547
    Пол:
    Женски
    Абе што ќе правиш дома, 100 пати подобро на море да си. Ете сте биле на преглед. Давај сладоледи, ладна вода, рано рано наутро на плажа прошетки, ете ти инхалација. Па не е дека грчки деца не се разболуваат. Ако имаш нешто антихистамин дај и тоа ќе му олесни малку, антибиотикот не.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.463
    Прво види како е бебе.
    Второ не се малтретирај со болно бебе па по жештиниве и границиве да се враќаш, ништо нема да е поразлично ако си таму или тука.
    Ако е вирусно џабе е антибиотик само ќе му го донамалиш имунитетот па и некоја бактерија после тоа да фати. Ако според кс е вирусно само со парацетамол и бруфен спуштај. Евентуално чепче(супозиторија) парацетамол да му ставиш и толку. Ќе помине максимум 3 дена би траела температурата.
    Смири се и не паничи со алкохол немаш потреба да го мачкаш. Само туширај без глава со млака вода, електролити и ќе се оправи.
     
    На KuklickaSk и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  17. Aleksandra321

    Aleksandra321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Zdravo majki stotuku mi ispratija rezultati no nisto ne kazaa. Prativ na doktor nemat mi vrnano uste. Ocigledno ima nekoja bakterija vo nosot. Dali zte imale vakov slucaj I kako ja tretiravte?
     

    Прикачени фајлови:

  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.771
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Има бактерија во нос streptococcus pneumoniae. На антибиотиците од лево е резистентна(не делуваат) од десно е осетлива делуваат. Најчесто оваа ја третираат педијатрите, ама пак е индивидуално и зависи од симптомите на детето.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.463
    Ние ја третиравме зошто е една од потешките видови на стрептокока и имаше температура. Знам дека трицеф пиеше и се оправи.
     
  20. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    6.116
    Испи пола доза парацетамол, пола ми ја плукна и не спушта температура, 39.2, можам ли да ставам чепче побрзо или пак мора да чекам 3 саати?