1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Се вративме уште вечерта, возевме ноќе немаше никој на граница, од таму право во болница, не задржаа на детско, кажаа дека сме дошле во последен час пред сериозни компликации од опструкција, му дадоа терапија вчера цел ден и цела ноќ и еве денес е подобар, почна да шпарта таму по собите не седи мирен па не пуштија дома, доаѓаме сабајле и вечер во дневна болница на инфузии, да не закачи плус нешто таму, врие од деца со стомачен вирус. Сега сме со инхалации на 8 ч и инфузии до недела навечер па ке видиме за натаму. Подобро што се вративме, престана да јаде и да пие имаше голема шанса да дехидрира. Жал ми е за бато што му се расипа одморот ама тоа е, ке одиме друг пат.
     
    На see.emily.play, H.VAGA, Mucika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво , дали може да ми предложите совет како да се третира. Денес го видов вцрвенето .
    Или да го носам на лекар
     

    Прикачени фајлови:

  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.262
    Допаѓања:
    21.571
    Пол:
    Женски
    Со антибиотска маст, на пр гарамицин маст (ако ја има уште по аптекиве)
     
    На Butterfly30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Најубаво да пуштиш слика на матичен да ти каже маст. Или покажи ја сликава ако имаш апотекар на кој му веруваш и ќе ти каже што треба.
     
    На Butterfly30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Butterfly30

    Butterfly30 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2024
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Да да , веќе му пратив чекам да ми пише , во меѓувреме и тука прашав
     
    На Чанта му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Мајки денес ќерка ми(има 3г) стана со температура. Не и се симнуваше (не беше голема 38 ) и дека е викенд ја однесов на кс и на доктор. Кс не беше лоша ама докторката ми рече не е валидна дека најдобро е да се направи после 48h од симптом. Чиста на гради но на крсјот од небото во грлото скоро кај крсјниците виде докторката 3-4 брунчиња(подоцна дома и ги видов и јас како црвени бољчиња се). Докторкста ми рече вака знае секоја вироза да даде полипи ама најверојатно се сипаници.
    До сега не и излезе ни едно друго на тело можеби е рано. Она што ме загрижува е дека ми се жали дека ја болат стапалата (како здрвени да и биле од време на време) а сега ми рече дека ја пржат и очите.
    Има ли некој ваков вирус ?? Преплашена сум. Да побарам уште едно мислење?
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Син ми има вака од раѓање на ноктето. Поминува само од себе, иако можеш да ставаш хлоранфеникол, ама не праи многу разлика.
     
  8. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Да не е реакција од вакцина, нели и вие се вакцинира те скоро? Јас све мислам дека на моево му е од шестовалентната вакцина реакција, докторите велат не е, ама мојот инстикт така вели. А читав слични реакции кај луѓе што престанале да вакцинираат. Можеби е коинциденција, незнам што да мислам веќе.
     
  9. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Па 10ти ден од шесттовалентна. Пријателка ме убедвесе дека е од тоа, и нејзинито дете на 10ти ден имало реакција. Еве да не ја заречам денес ништо нема. Дури и грлото и е чисто. Незнам стварно…
     
  10. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво,син ми 3 години сабајле се разбуди со тт 38.2,сам ја симна до 37.3. Го однесов на доктор грло чисто на плуќа чист,во прилог ќе пуштам слика од крвната слика ептен сум загрижена за железото и за покачените неутрофили дали некоја мајка се соочила со покачени неутрофили? Докторот вика се работи за вирус,ама не сум мирна ич исто сабајле се пожали на болка во стомакот.
     
  11. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    17.285
    Сокриј го името на детето, секако ако сакаш анонимност.
    Крвната слика воопшто не е лоша за да паничиш.
    Исто малку ми е чудно што одма после кревање температура трчате на лекар. Треба да поминат барем 24 саати , вака може нема ништо да покаже.
    Јас моите ги носам по 2 дена од ко ке качат. Ако симнат до тогаш, не ни ги носам, секако ако е само тоа без други симптоми .
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво,син ми 3 години сабајле се разбуди со тт 38.2,сам ја симна до 37.3. Го однесов на доктор грло чисто на плуќа чист,во прилог ќе пуштам слика од крвната слика ептен сум загрижена за железото и за покачените неутрофили дали некоја мајка се соочила со покачени неутрофили? Докторот вика се работи за вирус,ама не сум мирна ич исто сабајле се пожали на болка во стомакот.
     

    Прикачени фајлови:

  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    И моето на 10 ден по шестовалентна крена тт, цело време до 39.4 спушташе до 38, на 4 ч давав сирупи, ништо не му беше предходно, , утредента му се фати гласот, почна да кашла и да се гуши, еве 3 ден сме со инфузии и инхалации, сега е подобар.
     
  14. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.112
    Допаѓања:
    4.830
    Пол:
    Женски
    Ovie gi kupiv od grcija kako zamena za sinomarin za inhalacie ama sega gledam pisuva solution for injection, smeeam li da gi koristam Za inhalacijA, veke mu napraviv na pladne so toa I od togas e pospan celo vreme.
     

    Прикачени фајлови:

  15. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.091
    Допаѓања:
    5.651
    Пол:
    Женски
    Смееш, физиолошки раствор е ова.
     
  16. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Колку дена ви треаше тт? Денеска син ми исто 3 години стана со тт 38.2,сам ја симнуваше до 37 со нешто без сируп,сега последно му беше 36.9. Прегледан грло чисто на плуќа чист,крвната слика горе доле добра освен покачено црп, неутрофили и леукоцитите покачени. Железото паднато. Сабајле исто така се пожали на болка во стомакот докторот за секој случај ми рече да го види хирург да,не случајно се работи за слепо црево,го прегледа и хирург рече не е слепо црево. Наводно настинка лимфните жлезди околу цревата што се биле "настинати" како и да е ич не сум мирна ептен се испаничив,го прашувам дали го боли пак вика не....се изнапишав да ми олесни
     
  17. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    На ќерка ми стапалата ја болеа и стомачето (имаше и мн гасови) и цел ден имаше 38 температура и ми крена 39.5 ос и дадов 6мл неофен. И спадна. Вечерта на кај 3 подле полноќ малце ми крена и денеска буквално нема ништо и грлото и е чисто. Јаде пие шета.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Мене само сабајле што ми крена и веќе не.... Од кај таа тт не знам,еве ја крвната слика. Дали некогаш вашето дете имало слична? Нормално секое дете е различно ама сепак да споделите искуство? Син ми само еднаш два пати што спомна стомакот и тоа беше.
     

    Прикачени фајлови:

  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Има вируси со 1, 2 дена температура о ништо друго. Двете деца го пројдоа, а замислете, не примиле неодамна вакцина..
     
    На le.soleil му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Колку време имаа тт ? Моево само вчера од сабајле 38, без сируп ја спушти до 37 со нешто. Вечерта веќе немаше. Како е можно не знам ептен ми е чудно