1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.463
    Кога се прима вакцина паѓа имунитет што е нормално. Тоа е исто како да фати бактеија некоја и во текот на нејзе и вирус. Вие пиевте трицеф кога се пие антибиотик се изолира дете и плус најмалку една до две недели после антибиотикот.
    Во меѓувреме го вакцинираше што е нормално дека ќе му падне имунитет, да закачи вирус, бактерија шансите се огромни особено вие дека бевте на одмор.
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Големиот пола ден само темп, малото 2 дена.
    Не знам што е чудно, стотици вируси има, и телото е создадено да се одбрани. Температурата е само еден одбранбен механизам
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Од вакцината е бе ;) каков паднат имунитет, каков вирус.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Аманте досадни веќе станувате. Не е битно и од вакцина да е и од вирус да е, мене пр ми беше битно затоа што ми рекоја дека сипаници има малата(според симптомите со темперстура и две брунчиња во грло кои вториот ден ги немаше) а другото дете треба вакцина да прими за две недели уште една(и тоа не ми е прележано). И затоа сакав да знам. Ама не се сипаници дефинитивно па затоа помислив да не е од шестовалентната.
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.582
    Допаѓања:
    24.909
    Те прочитав и за сипаниците. И не знам кој ви е доктор, ама сипаници не почнуваат со 2 брунчиња во грло, така што видете дали сакате таков доктор да ве лечи.

    И вие сте досадни што се препишувате на вакцини, посебно 10 дена после примена дтп вакцина.

    Вакцинирајте ако сакате, ако нејкете не вакцкнирајте, ама не ширете толку анти пропаганда дека све е од вакцините. Сите деца се болни, и моето бебе н а9 месеци, секој месец е болен, се префаќа, врие од вируси, ниедно дете кое се меша со луѓе и расте здраво, не изолирано не е поштедено. Нема врска тоа ни со дтп, ни со мрп ни со ништо од тоа.

    дај боже стално само за вакви ден,два, три вируси да се секираме
     
    На Pham, Mother of 2boys, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.923
    Допаѓања:
    21.321
    Пол:
    Женски
    IMG_20240630_162955.jpg
    На што ви личи ова, има на двата образи, контакт со животни немала.
    И се појавуваше две вечери по ред, ама еве после цела недела пак.
    Се сомневам дека е од домат. Само тоа некако ми се поклопува.
    И дадов лоратадин, не се повлече.
    Не ја чеша и не е жешко местото.
     
  7. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Отидов и на друг доктор и ми кажа дека може организмот да се бори ден двс и тоа да е само како еден показател. Секоја вироза може да направи брунчиња ама дека најверојатно другата докторка ни рекла така дека сипаниците се моментално актуелни.
    А за вакцините не беше кажано тоа во негативна конотација туку чисто да се осигурам сакав и други мислења. Повеќе вие пропганди ширите со провокацииве. Секако дека кој сака да вакцинира ќе- кој не не. Тој што има негативно искуство итоа како треба да го кажи затоа што ако има повеќе такви треба да се пријави и да ја проверат пратката ама тоа е друг муабет.
     
  8. Lover234

    Lover234 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2024
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво,малото ми е 2ипол годинки 2 дена скоро ништо нема ставено во уста ,сок и вода ептен со молење а од денеска почна со пролив и повраќање..
     
  9. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    22.497
    Пол:
    Женски
    Мајки, детево се бањаше во базенче дома, не видов дека зела лего коцка со неа, а и да видев немаше да помислам дека ова ќе се деси. Се бањаше со купаќи ама шо и текна ги соблече, не потраа ни 10 мин она при лизгање на лизгалката седнала на коцката и се има пресечено кај дундето.. женскава не ни заплака, не ни кажа, тоа го дознав од како видов крв на гаќи. Се познава исекотина на пределот измеѓу дудето и газето.. не знам што да ставам, да чепкам ли.. vtor pat se povreduva taka ama prviot pat nosesw pamper i na ogradana od krevetceto se udri, imase isekotina ama ne do tolku ja spasi pampersot. Mi e strav od infekcija.. togas dodusa nisto ne mackavme
     
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Не би требало ништо да и е. Пластична е коцката не е страшно. Местото е нежно и веројатно затоа крвари. Евентуално да видиш октанисепт спреј, тој е за инфекции и ислично па малку да прснеш.
     
    На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Да пишеш на матичен а ако треба и да ја однесеш. Мн е нежно местенцето, најдобро е со доктор консултација.
     
    На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    На детско и на инфузии доколку ја повраќа и водата и сокот. Да напоменсм дека не е тоа доволно потребни се еликтролити,за да се задржи водата во телото . На толку пролив и повраќање само вода нема да заврши работа. Во сокот можеш грст сол да ставиш ако ти пие.
     
  13. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Да ја намачкаше со линијата од биодерма за егзема? На ќерка ми и се појави слично црвенило под окото, ја мачкав три дена и и се повлече. Дали праша и на матичен? Дека е на двата образи па да те советува дали треба да проверите нешто или да ја намачкаш дополнително.
     
  14. europe

    europe Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2024
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Da nema nekoj virus so kratko trajna tt 2 pati vo denov kaci tt sama paga koga deteto ima tt neraspolozeno taman ke spadne zivnuva
     
  15. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Моето имаше таква состојба ама не и спаѓаше со ништо. Цел ден 38, и кога ми крена 39.5 дадов неофен 6мл и другиот ден како ништо да не било.
     
  16. europe

    europe Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2024
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pravi li ks sega e vesel gledam pred 2 meseci oteceni limfni jazli kako zrna grasok i nikako da se povlecat samo gi pipam panika me faka
     
    Последна измена: 30 јуни 2024
  17. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Правев затоа што беше викенд а кај над нема дежурен. Ок беше кс. И моите деца имаат како грашочина на некој места на вратчињата најверојатно и ќе им останат.
     
  18. europe

    europe Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2024
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pravev pred mesec dena ks leukociti bea 7.40 . Crp .0.30 sto e problemot so ovaa tt denes kaj nas se izrazeni veke 2 meseca
     
  19. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Леле човече од колку профили пишуваш за крвниве слики на детето?? Детето е во ред ти не си!
     
    На Kaja991, Mother of 2boys, KuklickaSk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    И на фб по групите ми испадна..скроз исто напишано..