1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.325
    Допаѓања:
    38.047
    Пол:
    Женски
    Капиларче може е, и мене ми се прават на лице.
     
    На Јова му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.151
    Допаѓања:
    199.800
    Пол:
    Женски
    Пукнат капилар, ништо не е.
     
    На Јова му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    3.064
    Пол:
    Женски
    Сабајле кај син ми забрлежав крв во увото, мислам засирена беше, исушена. Му потекло па се засушило ноќеска.
    Имам и претхпдно приметено така, ама ајде си мислев не е ништо, плус не дава никогап да му се чистат уши, вришти кога ќе дојде до тоа.
    Што може да е? Не го боли увото, го стискав околу не покажа знаци на болка, и го прашав негираше дека има болка.
     
  4. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Мајки помош. Глумам дека не сум загрижена но веќе почнав да шекнувам.
    Син ми има воспален трет крајник, меѓутоа има и течност во средно уво. Добивме терапија со антибиотик, инхалации и сл. Долго време се мачиме со обилен секрет и безброј настинки, имам пишувано и дека имаме проблем со концентрација и зборување. Сега ги поврзувам работите, дали од течноста во средното уво има намален слух? И дали се ова се решава со терапија?
    @Adidas888 ќе те означам, се сеќавам тебе те читав дека имавте ваков проблем.
     
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    14.637
    Пол:
    Женски
    Да, од течноста има намалех слух. Ќе одите пак на контрола да видите дали уште ја има.
    Кај некои се решава со терапија, кај некои со операција.
    Нашата ја снема фала бого.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам и со тоа се подобри слухот, дали имате и напредок со зборувањето? (ако воопшто имавте проблем и со тоа)
     
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    14.637
    Пол:
    Женски
    Имаме проблем да, мојата уште не збори ама кај нас и главен виновник е телевизорот.
    Ни дадоа термин сега за во една болница за уво нос и грло, да и ги проверат убаво ушите, оти мојава многу плаче и неможевме кај претходниот доктор. Тука во болницата изглеа ќе и дадат седатив за да ја проверат убаво.
    На вас шо ви кажаа?
     
  8. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    3.064
    Пол:
    Женски
    Дали имаше болки во увото, дали се жалеше на болки?
     
  9. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    И ние гледаме тв, но со намален интезитет и само македонски. Кога му зборувам се труди да повторува но неточно. Пример јас му велам мама тој вика баба..
    На проверка добро помина, плачеше само кога го проверуваа крајникот со камерчето, но успеавме да го додржиме.
    Докторката претпоставува дека ќе се реши со терапија, само не сватив дали со истава терапија за крајникот ќе се изваде течноста од уво:?: Единствено што разбрав е повеќе да лиже лижавчиња за течноста во увото.
    Поточно мислам дека повеќе е насочена на крајникот, бидеќи имаме голем проблем со секрет од нос, прекини во дишење, хрчење, чести настинки, обилно лигавење и најголем проблем што не може да пие убаво ни од шише ни од чаша бидеќи на нос не може да диши.



    Пред еден месец беше со воспалено уво кое 2 недели го лечевме со капки. Сега не се жали на болки. Погоре наборјав неколку работи што ме насочија да го направиме прегледот.
     
    На Adidas888 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    3.064
    Пол:
    Женски
    На орл бевте? Го имам оснесено и јас бидејќи често беше болен лани, и му беше воспалено увотп по не знам кој пат, тогаш се жалеше дека го боли, сега му приметив како му потекло крв ноќеска, ама се засушила веќе до сабајлето, општо никогаш не давак да го чепкаме за уво, урла. Па затоа ме интересираше и ваше искуство.
     
  11. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    14.637
    Пол:
    Женски
    Па би требало да е за исто терапијата. И на мене ми кажуваше докторот нешто во врска со ушите и крајникот ама јас не дослушав оти се збркав коа ми кажаа операција.
    Ама фала бого, коа бевме некни ни кажаа дека нема веќе течност. Ама пак, мора убаво да и се проверат ушите.
    А за течноста, ми кажаа дека кај некои поминува а кај некои не, кај тие шо не поминува треба операција на крајниците.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Да, но во приватна амбуланта го однесов за уво, нос и грло бидеќи ни беше хитно. Штом имало и крв однеси го најубаво нека го ѕирнат.
    Уште сме мали за операција сега тек ќе полни две години, но како тргнавме да имаме вакви проблеми и со тоа што и другите два крајника му се бааѓи поголеми од нормалното и цело време со гној, би дозволила и да се вадат. Посебно ме плаши слухот и тоа со чести воспалени уши, јас го имам тој проблем и ден денес, премногу е болно.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.783
    Допаѓања:
    14.637
    Пол:
    Женски
    Па тоа мислам дека се е од крајниците. Ќе му ги извадите, тоа е.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.972
    Допаѓања:
    39.433
    Пол:
    Женски
    Мали има 39 тт, само што му дадов парацетемол одма исповраќа, уште ми е топол, спушти 38.6 ама повеќе не, го туширав и ставав чорапи со оцет, го расоблеков, не знам дали да ставам чеп, оти поврати двапати не ми се ризикува со сируп, и дали да чекам 4 саата да минат?
    Прв пат е болен, 15м е, не знам што да правам, матичната у 8 отвора.
     
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.901
    На другарка малата буквално се препороди откако и ги извадија на 2 ипол години. Почна да врзува реченици, да јаде, од дете со 14 шишиња антибиотик годишно, не пие воопшто сега.
     
    На Bebetoo и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.352
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    Ако не е омалаксан почекај, ако оди над 39 тогаш дај му чепче. Облоги со Ациди Борици на телце, чорапи со вински оцет на ноџињата, млак туш.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Сигурно веќе си го однела на лекар, ти дале совет.
    Мене често ми се случува кога има температура да го поврати сирупот. И затоа му го давам бавно.
    А ако поврати само измиј го со вода, и не му давај ништо да пие да се смири мешето.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    3.064
    Пол:
    Женски
    Со ова повраќање на сирупи можам веќе книга да напишам (facepalm)
    Ако одма го поврати даваш пак, зошто не го примило телото, ако поврато после 10 мин. пола доза само.
    Освен чорапи со оцет и туширање, нема што друго да се прави, смееш ма 4 саати да менуваш сируп далерон па после 4 саати блолмакс, измеѓу туширање, масажа со медицински алкохол и вода, или пак ацидо борици, давај вода да пие. И пиши ни како сте. :hug:
     
    На 1209 и Tiny Love им се допаѓа ова.
  19. Mariаna3

    Mariаna3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2024
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Над 38 стави му чеп, ако качува можеш на 4 саати.
    И пробај сенф на прстите на нозете.
     
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    22.495
    Пол:
    Женски
    Мајки, последниве 3-4 дена детево (13 и пол месеци) одбива храна, шо за неа е чудно, она не јаде количински никогаш многу ама е стрвна, овие дена буквално се одбива, а и плачлива е, она нити е кенкаво бебе. Вчера видов дека горните кецови се малце набабрени, едниот се прозира ама нема пробиено, понашањето го препишав на тоа се до сабајлево кога во спиење се искака обилно ама каката беше ептен светло жолта и мирисаше на кисело. Можно ли е да е од забите, храна не верувам освен грозје не јадеше ( ајде тоа да ја протерало) ама светло многу жолта? Одма ми отиде памет на бубрезите..?